Рецензія: таємна змова порядних жінок

Книжка Клименко

Читацька рецензія: Ольга Волянюк

Рецензія на роман Люби Клименко «У світі твар... пардон!... мужчин. Посібник для жінок з полювання на мужчин»

Завжди пам’ятай, що я, твій чоловік, не винен у тому, що ти жінка. І все буде гаразд…

Мілорад Павич, «Любовна наука з острова Лесбоса»

Київ. Книжковий ринок «Петрівка». Зима 2005 року. Підходжу до одного з небагатьох кіосків української книги. За звичкою натягую свої товстезні крижані окуляри і довго топчуся на місці в пошуках нової інтригуючої обкладинки. Плече «відривається» від набитої конспектами сумки. На традиційне «Вам допомогти?» - втомлено витягую з себе «Та, знаєте, мені б чогось… незвичайного». Зі словами «Маю для Вас ДЕЩО», інтелігентна продавщиця в теплому бушлаті потягнулась до, прихованої від чужого ока, полиці. Поглядаючи то на загадкове «ДЕЩО» з написом «Пор’ядна львівська пані», то на явно пожвавілу кіоскерку, розумію – щось таки трапилося у сучукрліті… Так, я вступила в таємну змову з жінкою у бушлаті, Любою Клименко та ще мільйонами раніше не почутих і невдоволених українок.

Кожен новий роман письменниці – це, справді, щось! Читаєш кілька годин, а практикуєш все життя. І справа не в простій механіці фізичного кохання, йдеться скоріше про злам традиційних установок на заборону делікатних тем. З Пенелопою (головною героїнею роману «Пор’ядна львівська пані») усвідомлюєш: секс – ще не кінець порядності. Історія про Галю Сливку (роман «Великий секс у Малих Підгуляївцях») дає зрозуміти – почуття гумору доречне навіть у еротиці. «Paloma negra» відкриває у відданій жінці вільну голубку. А Розалія Романівна Бардзолєпова зі «світу твар... пардон!... мужчин…" настановляє на думку: любов – мистецтво можливого, якого вчишся протягом всього життя.

Бути жінкою складно, надто у консервативному суспільстві. Неодмінно потрібно: а) вчасно вийти заміж; б) опікуватися як мінімум двома дітьми; в),г),ґ),д) вдовольняти, пробачати, терпіти, любити свого чоловіка; е) стрімко розвивати свою кар’єру; є) проявляти громадську активність; ж) бути ревною християнкою… Шукаєте альтернативи? – Читайте нове творіння Люби Клименко! Адже усі переліченні вище достоїнства не заважають її героїням робити феноменальні відкриття у світі чоловіків. На сторінках цього роману членкиня Союзу Українок заявляє сакраментальне: «Хороший лівак зміцнює брак». Тут пенсіонерка підкорює серця мужчин епатажним переспівом попсової москальської пісні на галицький манер, а першим обов’язком дружини, як і офісної працівниці, вважають «правильне заварювання чаю» (детальні рецепти на усі випадки життя додаються). Колоритно, кумедно і, до того ж , корисно…

Здавалося б, на книжкових полицях сучасних крамниць уже достатньо глянцевих жіночих журналів та бездарних порадників зі зваблення чоловіків. Однак секрет Любиного посібника не в тому, щоб з усього звіринцю виловити найкращого самця, і навіть не у відвертих порівняннях чоловіків із тваринами й тварюками, але в прихованій настанові: якщо бути жінкою складно, то бути чоловіком інакше, але не простіше. Письменниця вчить нас любити їх, цих інакших, не тому, що…, але не зважаючи ні на що; любити кожного з них (ящірку, лева, горобчика, форель…) по-своєму, і, при цьому, невтомно мріяти про неіснуючого у природі, але такого бажаного мужчину-однорога.

Шановна пані Любо та дорогі українки, статистика попереджає - чоловіки помирають швидше за жінок (а хто ж з нас хоче проводити старість на самоті?); їх стає все менше на планеті (тож на нашому з вами полюванні все менше здобичі); вони втрачають бувалу мужність та відвагу (то який же з ними секс?); складніше за нас переживають стреси (що знову ж таки позначається на якості сексу…); серед них все більше потенційних самогубців і гомосексуалістів (не люблю повторювати тричі). Тож нехай вдома чи на роботі ми ласкаво називаємо їх своїми «котиками - ведмежатами - їжачками» (потрібне підкреслити), але ніколи не зізнаваймося їм у секретах класифікації світу твар… пардон!... мужчин Люби Клименко. Хай живуть довго і радують нас, красунь неповторних!

Київ. Книжковий ринок «Петрівка». Осінь 2009 року. Підходжу до одного з усе ще небагатьох кіосків української книги. Завдяки новомодним лінзам без проблем вичитую навіть дальні обкладинки. Високі підбори безперешкодно дозволяють дотягнутись потрібної полиці. Поряд із зацікавленими поглядами чоловіків помічаю вже знайому, але якось по-новому розквітлу продавщицю. Вона по-змовницьки, без жодного слова, киває мені головою, що може означати тільки одне – з’явився новий еротичний роман Люби Клименко. В цю мить лише блиск очей може видати нашу величезну радість. Присутність покупців чоловічої статті примушує поводитись у рамках порядності, навіть після прочитання назви «У світі твар… пардон!... мужчин. Посібник для жінок з полювання на мужчин». Ґречно дякую своїй спільниці-кіоскерці, кладу книгу у дамську сумочку і… виходжу на полювання...