На Хмельниччині успішні села змагаються

діти в селі
Image caption Діти Хмельниччини

Яке воно - успішне село?

На Хмельниччині успішне село визначають на спеціальному конкурсі.

Враховують санітарний стан, благоустрій, протипожежний захист та окремо визначають кращого сільського голову.

Наша кореспондентка Валентина Моїсеєнко поїхала подивитися до цьогорічних переможців - мешканців селища Кузьмин.

Рівне суперництво

Поза конкурсом залишаються лише міста обласного значення та переможці останніх трьох років, - у такому разі всі змагатимуться на рівних умовах. Та й такого роду суперництво має чимало позитиву, розповідає заступник голови комісії й заступник голови Хмельницької облради Валентин Грищук.

Він відчуває це вже роками:

“Помітне пожвавлення чи покращення роботи сільських селищних, де вони більш активніше почали працювати, є вже якась частина фінансування.”

Image caption Чим багаті, тим і раді

Від учасників вимагається ефективність усіх видів послуг, розвиток економіки, самоорганізація населення в управлінні територією, раціональне використання коштів. Тобто переможцями стають ті дружні села, котрі дружно піклуються про все що є на їхній території: дороги, сквери, площі, дитсадки, клуби, цвинтарі, посадки смітники.

Такою особливою нацією вважають себе й жителі села Кузьмині, які цього річ вибороли першість. Пишається цим відверто й з пошаною чи не кожен селянин, як і Марія Косюк.

Image caption Доглянута церква і кладовище

Може, я буду через щур хвалитися, так як я прожила все життя у своєму селі, но де я не була по районі і була в других районах – наше село саме кращ.е Ну, вообщє – і люди в нас дуже працьовиті. І вони стараються, щоб ніде не було зарослів, щоб ніде не було насмічено, - щоб нічо!”

Нове авто для громади

Відтепер у селі як нагорода за перше місце у конкурсі ось – ось має з’явитися нове авто. Воно єдине і тому сільський голова Олександр Лук’янчук ніяк не може натішитися з подарунка та гордо говорить про свій колектив:

Раз приймаєш участь в конкурсі, то треба тягнутися до кращого місця, щоб заробити. До участі в конкурсі готувалися всі – не лише я. Хоча, як кажуть, джерелом цього всього був сільський голова – громада помогала. Особливо працівники сільської ради. В нас же в сільській раді лише 4 мужчини – а все решта жінки. І оце їхніми руками все і зробилося.”

Image caption Жителі Кузьмина

Є у Кузьмині абсолютно все, що потрібно – нормальні шосейні дороги, прибраний цвинтар із капличкою, просторий клуб із двом а бібліотеками, досить пристойний полігон твердих побутових відходів.

Проте найбільше пишаються завершеною цього річ школою, а для її директора й краєзнавця Олександра Байдича це взагалі мрія чи не усього життя. Бо ж розпочалося будівництво ще у 1991 році.

“Ми були розкидані в шести місцях, при чому окреме приміщення школи знаходилося за два кілометри від школи. Перший клас, наприклад, аж на території колишнього кооперативу знаходився. Тепер ми всі є в одному місці і от вам результат – з 2005 року в нас йде постійний ріст кількості призерів, переможців різноманітних олімпіад і конкурсів.”

Майбутні досягнення

На досягнутому жителі півтора тисячного Кузьмина не збираються зупинятися. Та й не збиралися, бо ще до нового року планують малечі влаштувати новосілля дитсадка – в приміщенні школи. Ладнували ж усе знову ж таки толокою, - розповідає господар села, й лукаво ділиться секретами - де і як економили:

“Ось в нас було без господарського майна трохи – тір шкільний, він поза балансом був в установах, ми звідти використовували каміння, цеглу. Амбулаторія була – незавершене будівництво було – звідти фундаментні блоки використали. З приміщення старої школи – яку передали нам на баланс під дитячий садочок – використали шифер, крокви і таким чином зробили ремонт.”

Image caption Сільська бібілотека виконує свою роль

Поставили перед собою кузьминчани вже нове завдання – як вирішити його ще не знають, та зате впевнені що достукаються в потрібні двері, - переконує Надія Білоус:

“Хотілося б щоб освітлення зробили нам. Село красиве, а освітлення не хватає. Ми стараємося все зробити своїми силами – силами сільської ради”.

За перше й друге місце – по дві сільради - отримали ключі від автомобілів – „Жигулі” та „Славута” відповідно. За третє місце – набір оргтехніки. Всі працівники цих сільрад отримали й премію в розмірі посадового окладу.