Як виглядає український павільйон на EXPO 2010

Грандіозне шоу відкрило найбільшу в історії виставку EXPO
Image caption Грандіозне шоу відкрило найбільшу в історії виставку EXPO

У той час, як багато країн світу перераховують та економлять гроші внаслідок фінансової кризи та економічної рецесії, Китай під фанфари відкрив у Шанхаї грандіозну міжнародну виставку WORLD EXPO 2010.

На її органзацію пішли десятки мільярдів доларів.

Згодом надійшли повідомлення про проблеми для відвідувачів, погано організовані черги та брак квитків в окремі павільйони.

Але комуністична влада в Китаї, як виглядає зробить усе, включно з приглушуванням критики, аби ЕХРО 2010 ще раз засвідчила про нову роль країни у світі.

Серед 192 країн учасниць Єкспо 2010 у Шанхаї є і Україна з власним національним павільйоном, директор якого Іван Бунтов розповів Українській службі Бі-Бі-Сі про те, як виглядає український павільйон і насамперед найбільші особисті враження від виставки.

Іван Бунтов: По-перше, це ставлення самої країни-організатора, я маю на увазі Китай, до цього заходу. Тому що більше уваги до подібних заходів, ніж у Китаї, я не бачив ніде. Вся країна живе цією мрією - зробити «EXPO 2010» найкращою за всю історію всесвітніх виставок.

Бі-Бі-Сі: Чи могли б ви пояснити, навіщо потрібні такі виставки? Це просто для того, щоб люди могли прийти, порозважатися? Це як парк розваг?

Іван Бунтов: Ні, безумовно, ні. Це, по-перше, місце знайомства країн світу одна з одною. Я вважаю, це взагалі головна мета всесвітньої виставки. Безумовно, є тема виставки. Але історико-культурний аспект є головним. Тому багато країн і зовні оформлюють свої павільйони, і мають внутрішнє оформлення, яке говорить саме про культурні особливості їхньої нації. Не будемо також забувати, що тема все ж таки: «Краще місто, краще життя». Одні країни розповідають про екологічні аспекти, інші - приміром, Чехія і місто Прага, яке має власний павільйон, відокремлений від чеського, вони розповідають про те, як вони борються з повенями.

Бі-Бі-Сі: Чи ви могли б змалювати український павільйон? Як виглядає і як представлена Україна?

Іван Бунтов: Всі країни учасниці поділяються на три групи. З точки зору побудови павільйону. Приблизно 49 країн мають павільйон, побудований за власний рахунок. Це великі країни, де є достатньо коштів для такої справи. Це, власне, Китай, Росія, великі європейські країни. Далі йде друга група країн, яка бере в оренду павільйони, які збудовані китайською стороною. Україна - серед цих країн другої групи. Тобто, ми орендуємо вже готовий павільйон.

Бі-Бі-Сі: Як він виглядає, чим ви намагаєтеся привабити відвідувачів?

Іван Бунтов: Наша головна мета - розповісти Китаю, що така країна є. Бо тут не кожен з мешканців знає, що така країна є на мапі світу і де вона знаходиться. Тобто, привернути увагу. Яким чином це можливо? Наш павільйон оформлено з використанням трипільських символів, орнаментів. Чому? Тому що Трипілля має історію майже п'ять тисяч років. Майже так само, як і китайська історія. І трипільська символіка дуже схожа на ту символіку, яку використовують китайці у наш час. Тобто, пересічний громадянин Китаю, коли він приходить на виставку, та бачить на стінах українського павільйону орнаменти дуже схожі на власні, це його дуже цікавить. Він обов'язково заходить в український павільйон, щоб дізнатися - чому це так, де ця країна, з такими схожими орнаментами. Але всередині павільйону ми вже звертаємо увагу відвідувачів павільйону на інше. Тема виставки: «Краще місто, краще життя». І кожна країна намагається розкрити якийсь власний аспект міського життя. В нашому павільйоні центральне місце займає стенд «Місто 21-го сторіччя», який збудований членом Союзу архітекторів України Ігорем Свистуном. Це місто, воно випливає з нашого коріння…

Бі-Бі-Сі: Чи ви вже зараз можете говорити, що у вас є якісь уроки від участі в цій виставці? Якісь, можливо, речі, які ви у майбутньому зробили інакше, чи додали?

Іван Бунтов: Дуже б хотілося, щоб міські адміністрації…Вони, напевно, повинні були б краще підготувати свої стенди, приділяти більше уваги подібним всесвітнім виставкам. Тому що важко знайти кращі майданчики для презентації власного міста і країни в цілому, ніж всесвітня виставка.