Український Кремль, що проіснував 2 роки

Волинські археологи почали масштабні розкопки руїн замку польського короля Казимира Великого.

Цю споруду, зведену 600 років тому у Володимирі-Волинському, вони порівнюють із московським Кремлем та краківським Вавелем.

Проте вік Володимирського замку польського короля був надто коротким – той проіснував усього 2 роки.

Втім, волинські археологи, які цього року почали досліджувати руїни із 600-літньою історією на великій площі, кажуть, що навіть такого часу достатньо, аби вважати каміння свідком найважливіших історичних подій.

Розповідає місцевий археолог, представник підприємства "Волинські старожитності" Сергій Панишко:

Image caption Археолог Сергій Панишко, керівник розкопок

“Одна з воєн за Волинь розпочалась у 1366 році. Казиміру, оскільки він дійсно був талановитим воєнначальником, вдалось зайняти західну частину Волині з Володимиром. Підкреслюю, територію Волині він невелику зайняв, але столицю зайняв. Він хотів символічно укріпити це місто, щоби литовці не відвоювали його собі. Цим же самим можна пояснити і руйнування замку після того, як литовці відвоювали Володимир. Очевидно, замок, який обійшовся польській казні у велику суму, був знищений як знак, символ польського панування.”

Історики зазначають, що Казимира тому й назвали Великим, що він тверезо оцінив становище Польщі: уклав мирові угоди із сильними західними сусідами і воєнні апетити гамував на слабшому Сході, у Галицько-Волинському князівстві.

Розкопки замку, який загинув за людськими мірками у дитячому віці, мають міжнаціональне значення. Причому завдяки його недовгому життю. Адже точно датована знахідка порівнюється з великим скарбом і дістає спеціальну назву – “еталонна пам’ятка”.

“Ми точно знаємо час спорудження цього замку. В археології є таке поняття, як “еталонна пам’ятка”, тобто та пам’ятка, на яку ми можемо рівнятись, датуючи інші споруди. І Володимирський замок як така пам’ятка може використовуватись не тільки для вивчення фортець на території України, а й на території Польщі, тому що Казимир Великий багато таких фортець збудував у Польщі. От зовсім недалеко у Люблінському воєводстві є місто Казімєж Дольний…" - каже Сергій Панишко.

Image caption Фундамент замку Казимира Великого - із вапняку і цегли

За словами археолога, були періоди, коли "Володимирський замок для Волині був тим самим, що московський Кремль для всієї Русі чи Вавельський замок - для всієї Польщі, тобто тут зосереджувалось все політичне, економічне і культурне життя всієї Волинської Землі, а пізніше Волинського повіту”.

Сама споруда замку займає близько півтора гектара землі, товщина його фундаменту – понад 3 метри, а щойно розкопаної стіни, що може бути вежею, - понад 2 метри. Археологи та історики мріють, аби після розкопок та реставрації тут було зведено замковий музей.