Спільна прем'єра польського і єврейського театрів

В Житомирі театр малих форм "Єврейський бульвар" і Польський театр імені Ю.Крашевського відшліфовують до прем'єрного показу спільну постановку "Життя всупереч долі" за повістю шведської документалістки Лєни Ейнхорн "Подорож Ніни" про долю єврейської дівчини Ніни Райміц, яка дорослішає у Варшавському гетто.

Image caption Фото автора

Повість "Подорож Ніни" написана Лєною Ейнхорн зі слів своєї матері. "Подорожжю" названа історія виживання Ніни. Вона згадує дитинство в Лодзі, потім юність у Варшавському гетто та схованках напівзруйнованого міста та еміграцію до Швеції, що стала для тих, хто вижив, новою батьківщиною.

Поштовхом для співпраці двох національних театрів стала цілком офіційна подія – оголошення Організацією Об'єднаних Націй 2010-го року Роком зближення культур.

"Поєднала два театри, польський та єврейський, дві культури і дві нації тема гетто. Була спільна проблема – проблема війни, проблема життя і смерті, яка й поєднала дві ці нації", - каже режисер спектаклю Петро Аврааменко.

У виставі задіяні актори-аматори із Польського національного театру та театру малих форм "Єврейський бульвар" та професіонали із обласного музично-драматичного.

Художній керівник "Єврейського бульвару" Лариса Коваль вважає, що всі актори у виставі напрочуд органічні.

"Вистава ця настільки наближена по своїй суті до життєвих обставин, що якщо актор вірить в запропоновані обставини, то він просто живе. Звичайно, наші актори бачать професійну роботу, головні ролі у нас усе-таки грають професійні актори".

Актриса Ольга Зіневич, що виконує роль юної Ніни, розповідає про колосальне бажання показати те, що відбувалося і що не повинно забуватися.

"Таке було моє бажання як людини. Як актрисі ж мені було страшно, але цікаво", - каже вона.

Ніна, що через багато років розповідає свою історію, - заслужена артистка України Надія Артеменко.

"Заради майбутнього, задля щастя ми зараз повинні показати те, чого не повинно бути. І це – найважливіше."

Image caption фото автора

Серед знавців побутує думка, що подібна тематика дуже небезпечна для втілення, адже є велика спокуса помилитися із тональністю і перетворити дію на фарс або зробити надто пафосною.

Житомирські актори спробували просто розповісти історію про війну, про людей, які все-таки змогли залишитися людьми за нелюдських обставин.

1 вересня - день прем'єри. Уже через три дні вистава "Життя всупереч долі" - в афіші Київського фестивалю "Блукаючі зірки".

Далі спектакль чекатимуть у Варшаві в національному єврейському театрі. Зараз сценарій перекладають на польську мову.