Українці залишаються незахищеними від надмірної реклами ліків

Ліки Копирайт изображения Getty
Image caption Відтепер ліки, які продають тільки з рецептом, не можна рекламувати

В Україні продовжують рекламувати ліки, які можуть опинитися у так званому "чорному списку".

14 липня набрали чинності окремі пункти закону, що обмежує рекламу медикаментів. В тому числі, цей документ передбачає створення міністерством охорони здоров'я переліку препаратів, реклама яких заборонена. Однак за понад півроку, що минуло від підписання закону, в МОЗ такий список ще не склали.

Також відтепер не можна рекламувати ліки, які продаються виключно за рецептом лікаря. В організаціях, які захищають права пацієнтів, наполягають, що обмеження потрібно посилювати, оскільки реклама спонукає людей займатися самолікуванням. А це, в свою чергу, нерідко призводить до погіршення здоров'я та навіть смерті пацієнта.

Міністерство не встигло із заборонами

Копирайт изображения UNIAN
Image caption "Чорного списку" заборонених препаратів поки немає

Закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері охорони здоров'я щодо посилення контролю за обігом лікарських засобів, харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок" президент Віктор Янукович підписав ще 20 грудня 2011 року.

"Кабмін мав внести зміни у реєстр лікарських засобів, які б визначали, підлягає забороні на рекламу той, чи інший лікарський засіб, чи ні", - сказав у коментарі ВВС Україна виконавчий директор асоціації виробників інноваційних ліків APRaD Юрій Савко. За його словами, цього переліку немає досі.

У роз'ясненні парламентського комітету з питань охорони здоров'я, яке передали ВВС Україна, зазначено, що на початку червня МОЗ надіслало в мін'юст наказ "Про деякі питання заборони рекламування лікарських засобів", але цей документ повернули на доопрацювання без державної реєстрації.

"Невідомо, яким чином поводитися у цій ситуації", - каже Юрій Савко.

"Оскільки робота із затвердження критеріїв (введення в дію відповідного Наказу МОЗ), а також подальшого внесення змін у Реєстр ще триває, ми вважаємо логічним на цей момент мати відсутність будь-яких додаткових обмежень в рекламі для безрецептурної групи лікарських засобів", - прокоментували з цього приводу ВВС Україна у Комітеті з охорони здоров’я Європейської Бізнес-Асоціації. Іншими словами, поки обмежень немає - рекламувати будуть все, що не заборонено.

Для чого рекламувати ліки здоровим людям?

На користі від нововведень вже наголосив президент ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. За його словами, надмірна кількість реклами, яка закликає людей вживати більше ліків, несе загрозу для здоров'я людей:

"В Україні це виглядає так: їж побільше, заїдай препаратом - і все буде окей. Медична реклама не повинна стимулювати нестримний попит. Якщо людина здорова, їй це непотрібно. Але у хворої людини знижується адекватність сприйняття рекламного тексту".

Він очікує, що обмеження реклами призведе до того, що пацієнти купуватимуть менше непотрібних їм ліків. За словами експерта, 40% українців не ходять до лікаря, коли хворіють, а, натомість, вибирають медикаменти за порадами рекламних роликів та працівників аптек.

За інформацією міністерства охорони здоров’я, три чверті медикаментів в українських аптеках можна придбати без рецепту. У зв'язку з цим, за підрахунками лікарів, через неправильне використання медичних препаратів щороку гине 5% пацієнтів, а у чверті з них некоректно підібрані ліки викликають алергію.

"Реклама в цьому випадку непотрібна абсолютно. Потрібна інформація щодо тих чи інших медичних технологій, які підтверджені доказовою медициною", - вважає Віктор Сердюк.

Між правом лікаря і правом пацієнта

Виробники та продавці обмеження реклами критикують.

Фармацевтичний ринок, на чиї інтереси впливають закони щодо обмеження реклами ліків, в Україні є досить значним - щороку, за словами одного із колишніх міністрів охорони здоров'я Миколи Поліщука, на медикаменти українці в середньому витрачають 20 мільярдів гривень.

В Комітеті з охорони здоров’я Європейської Бізнес Асоціації ВВС Україна заявили, що заборона реклами рецептурних ліків для пацієнтів відповідає європейському законодавству. Але, водночас, для лікарів важливо мати змогу отримувати інформацію про них на спеціалізованих заходах і у спеціалізованих виданнях.

Хоча закон поки не дає чіткої відповіді з цього приводу, вважають представники галузі: "Чи буде рахуватися рекламою ось ця інформація, яка розміщена у спеціальних виданнях для медичних та фармпрацівників, а також та, що розповсюджується на симпозіумах, медичних конференціях? Чи це - все ж таки, інформація для фахівців?" - не розуміє "букви закону" Юрій Савко.

Image caption Лікарям заборонили зніматися в рекламі

Окрім того, Європейська Бізнес Асоціація звернулася до президента Віктора Януковича із закликом ветувати ще один закон, який обмежує рекламу ліків. 1 серпня набирає чинності документ, яким парламент заборонив медичним і фармацевтичним працівникам рекламувати лікарські препарати, вироби медичного призначення, а також виписувати лікарські засоби на бланках, що містять рекламну інформацію.

"Оскільки певні лікарські засоби мають назву виробника як частину своєї торгівельної назви, це обмеження, по суті, позбавляє лікарів можливості виписувати пацієнту конкретний лікарський засіб. Лікар повинен мати право призначити пацієнту саме той лікарський засіб, який, на його думку матиме найбільший ефект саме для цього пацієнта", - йдеться з цього приводу у коментарі від Комітету з охорони здоров’я Європейської Бізнес Асоціації.

У відповідь опоненти наголошують на тому, що кожен пацієнт, в свою чергу, повинен мати право вибору між схожими за дією препаратами від різних виробників:

"У всьому світі використовують саме такий підхід - пацієнту називають непатентовану назву препарату. Кожна людина пристосовується до певного виробника", - сказала у коментарі ВВС Україна голова правління Всеукраїнської асоціації захисту прав пацієнтів "Здоров'я нації" Валентина Очеретенко.

Новини на цю ж тему