Справа "Беркута" і підозри Януковичу: кінця розслідуванням не видно

Віктор Янукович Копирайт изображения Getty Images
Image caption Віктор Янукович категорично заперечує звинувачення у тому, що правоохоронці стріляли у демонстрантів за його вказівкою

У п'ятницю екс-президент Віктор Янукович за допомогою відеозв'язку з території Росії має взяти участь у засіданні Святошинського районного суду Києва. Він є свідком у кримінальній справі проти п'ятьох колишніх співробітників спецпідрозділу "Беркут", яких звинувачують у розстрілах активістів Майдану у лютому 2014 року.

Для зв'язку Віктор Янукович прийде до обласного суду Ростова-на-Дону. Після допиту він також планує провести прес-конференцію у місті.

Засідання має розпочатися о 13 годині за київським часом.

Екс-президент, який із лютого 2014 року перебуває у Росії, вперше даватиме покази українському суду.

За даними Святошинського райсуду, на подію акредитувалося кілька сотень журналістів.

Цього дня питання до екс-президента ставитимуть прокурори, а також адвокати п'ятьох колишніх співробітників "Беркута" у межах справи про розстріли активістів Майдану 18-21 лютого 2014 року.

Тоді загинуло понад 100 людей, а ще понад 600 - визнані потерпілими.

Image caption Майдан Незалежності, лютий 2014 року

Досудові розслідування

Генеральна прокуратура України поводить досудове розслідування за вісьмома злочинами, у яких підозрює самого Віктора Януковича.

  • Справа Майдану. Віктора Януковича підозрюють у наданні вказівок та погодженні застосування надмірних заходів, спецзасобів та вогнепальної зброї до учасників масових акцій протесту у листопаді 2013-лютому 2014 років.
  • Справа про створення злочинної організації. Екс-президента підозрюють у створенні злочинної організації з метою вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, вчинення низки тяжких та особливо тяжких злочинів, внаслідок чого у період січня - лютого 2014 року загинули люди.
  • Справа законів"16 січня". За нею Віктору Януковичу висунуто підозру у причетності до проведення незаконного голосування за законопроекти 16 січня 2014 року, які називають авторитарними і які призвели до тяжких наслідків.
  • Справа "Межигір'я". Ідеться про підозру у заволодінні державним майном спільно з іншими посадовцями на загальну суму понад 540 млн гривень.
  • Справа "Укртелекому". ГПУ висунула підозру у заволодінні коштами держбюджету у розмірі 220 млн гривень, виділеними для створення телекомунікаційної мережі спеціального призначення на базі "Укртелекому" у 2012 році.
  • Справа "Сухолуччя". Екс-президент підозрюється у заволодінні державним майном - земельною ділянкою розміром майже 17,5 гектарів у заповіднику "Сухолуччя" у Вишгородському районі Київської області.
  • Справа про авторську винагороду. Ідеться про підозру в отриманні хабара у сумі 26 млн гривень під виглядом авторської винагороди від підприємства "Новий світ".
  • Справа про незаконне позбавлення волі архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра Драбинка. Він був особистим помічником колишнього предстоятеля Української православної церкви Володимира (Сабодана). ГПУ твердить, що має докази про перевищення влади і службових повноважень колишніми високопосадовцями, серед яких Віктор Янукович, Віталій Захарченко, Вадим Новинський. Підозру екс-президенту складено 16 листопада 2016 року.

Як заявляв начальник управління спеціальних розслідувань головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк, за усіма кримінальними провадженнями, які стосуються часу президентства, Віктору Януковичу повідомлено про підозру. За його словами, за кожним із цих проваджень Віктор Янукович оголошений в розшук, а також були спрямовані документи до Інтерполу про оголошення його у міжнародний розшук.

Однак, Інтерпол надав дозвіл на здійснення міжнародного розшуку лише у провадженні за підозрою екс-президента України у розтраті коштів, виділених на будівництво телекомунікаційної лінії спеціального зв'язку на базі "Укртелекому".

Російська Федерація, де після втечі з України перебуває Віктор Янукович, відмовляє Україні у його видачі, вважаючи його переслідування в Україні політичним.

Сергій Горбатюк називав "маніпуляцією" заклики захисників екс-президента надіслати до Росії слідчих для допитів. За його словами, для їх проведення необхідно залучати правоохоронні органи Росії, а оскільки РФ надала захист Віктору Януковичу, такі допити неможливий.

Генеральна прокуратура неодноразово пропонувала отримати покази Віктора Януковича у відеорежимі і закликала екс-президента прийти для цього у консульство України у Ростові-на Дону, однак його адвокати вважають це порушенням законодавства.

Новини на цю ж тему