Допит Януковича: що це було?

Янукович Копирайт изображения Reuters
Image caption Допит у ростовському суді став першою публічною появою Віктора Януковича за довгий час

Понеділковий допит екс-президента Віктора Януковича у справі про розстріли на Майдані тривав понад п'ять годин і розтягнувся до пізнього вечора.

Однак сенсацій від нього журналісти та спостерігачі не почули. Ключові тези промови Януковича: про його намагання уникнути кровопролиття, непричетність до застосування сили, звинувачення на адресу "радикалів" та організаторів Євромайдану - уже озвучувалися ним самим та його соратниками раніше.

У соцмережах активніше обговорювали те, що він не пам'ятає багатьох обставин останніх днів свого президентства, важливих для відновлення хроніки кульмінації масових протестів у центрі Києва.

Закономірними є питання про те, які наслідки матиме допит Віктора Януковича як для розслідування справи екс-беркутівців, так і для політичного процесу в Україні, які цілі переслідував екс-президент своєю появою на публіці, а також чи варто очікувати, що відтепер він з'являтиметься на українських телеекранах частіше.

Розібратися у цьому ВВС Україна допомагали українські політологи.

Володимир Фесенко, керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента":

Допит Януковича не матиме істотного впливу на внутрішньополітичний процес в Україні.

Так, він озвучив звинувачення на адресу Сергія Льовочкіна, але, по-перше, Львочкін, очевидно, заперечуватиме свою причетність до тих подій. По-друге, у даному випадку Янукович міг і не говорити правди.

Всю викладену ним інформацію потрібно перевіряти. Йому не можна вірити на слово. Зі зрозумілих причин він зацікавлений у тому, щоб себе вигороджувати.

Очевидно, Льовочкіна потрібно допитати. Не виключено, що після цих звинувачень з боку Януковича він розповість щось цікаве, тому тут може бути інтрига.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віктор Янукович припустив, що до подій на Майдані може бути причетний глава його президентської адміністрації Сергій Льовочкін

З іншого боку, дуже важливо, що не виправдалися припущення, що допит екс-президента піде у несподіваному напрямку, створюючи якісь проблеми для слідства чи для справедливого правосуддя.

Принципово важливо і те, що Юрій Луценко на цьому засіданні оголосив Януковичу підозру у державній зраді. Цей крок дозволив розрядити побоювання, що на цьому допиті Янукович може зі свідка перетворитися на обвинувача.

Мені здається, що сам цей допит був задуманий як гучна піар-акція: Янукович мав виступити обвинувачем, він мав звинуватити у загибелі людей майданівців, захищати екс-беркутівців, перейти від оборони до нападу. Можливо, під це і прес-конференцію Януковича після допиту готували.

Однак, мені здається, що до ролі обвинувача Янукович не готовий психологічно, за особистими якостями. Він - не Ляшко і не Тимошенко, у нього для цього просто недостатньо акторського таланту.

Михайло Погребинський, керівник Київського центру політичних досліджень та конфліктології:

Рішучого повороту у справі про розстріли на Майдані після допиту Віктора Януковича не відбулося. Проте завдяки ньому до загального дискурсу було включено альтернативну позицію, якої перед цим, по суті, не було зовсім. За великим рахунком, суд, якщо він чесний і незалежний, повинен відреагувати на деякі тези, які прозвучали під час цього допиту.

Досить складно ухилитися від твердження про те, що неправильно розглядати вбивство майданівців, не розглядаючи при цьому вбивства міліціонерів.

Крім того, там прозвучали слова, які можна розглядати як звинувачення на адресу організаторів Майдану. Це теж потрібно або проігнорувати - це теж щось означатиме для незалежного спостерігача, або ж ці речі треба буде якимось чином пояснювати, доводити або спростовувати.

З іншого боку, мені здається, що під час цього допиту мали прозвучати якісь сильніші речі.

Image caption Принципово нової інформації на понеділковому допиті Віктор Янукович не озвучив

Можливо, щось більш суттєве під час свого допиту повідомить Станіслав Шуляк - як людина, яка здатна висловлювати свої позиції та міркування чіткіше та адекватніше. Хоча, я думаю, стовідсоткових доказів на підтримку своєї версії розвитку подій на Майдані ця сторона не має.

Чи бачитимемо ми відтепер Януковича частіше? Думаю, це не остання його поява на публіці. Я припускаю, що цей допит усе-таки був потрібен комусь в Росії, але навіть якщо це була його ініціатива, то вона все одно повинна була б бути схваленою у Москві.

Віктор Замятін, провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова:

Головний наслідок допиту Віктора Януковича полягає у тому, що колишній президент несподівано отримав прямий канал для впливу на українське суспільство, і я не знаю, чиїм було це рішення і до кого у зв'язку з цим висувати претензії.

Я далеко не впевнений, що цього хотів сам Янукович. Досі не знаю, в якому статусі і де він проживає, чи є він біженцем, чи є він громадянином РФ - хто він, зрештою. Тому, думаю, Генеральна прокуратура та інші правоохоронні органи мали б потурбуватися про те, щоб його статус став зрозумілим, а вже після того ми могли б обговорювати наслідки цього допиту.

Мені здається, що справжньою метою допиту Віктора Януковича для його ініціаторів була зовсім не зміна ставлення українського суспільства до подій на Майдані чи до самого Януковича. Йшлося про те, щоб вкинути до інформаційного простору деякі меседжі, які працюватимуть на реалізацію сценарію розвитку подій в Україні, ймовірно, розробленого у Москві.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Віктор Янукович заявив, що вважає винними у кривавих подіях на Майдані "радикалів"

На мою думку, ключові речі у тому, що озвучив Янукович, стосувалися меседжів про нестабільність в Україні, неспроможність нинішньої влади, погіршення економічного становища людей, підвищення комунальних тарифів - тобто усіх тих лозунгів, під якими, наприклад, збираються протестні мітинги у центрі Києва.

У цьому розумінні Віктор Янукович не був оригінальним, він просто працював у цьому самому ключі, він виступив як інструмент для вкидання цих меседжів.

Новини на цю ж тему