Жигулі, Банкова і розстріли: головне із розповіді Шуляка у суді

станіслав шуляк на відеодопиті з ростовського суду Копирайт изображения Unian
Image caption Станіслав Шуляк заявив, що не отримував і не віддавав наказів про силові дії щодо мітингувальників

Колишній командувач Внутрішніх військ Станіслав Шуляк заявив, що йому невідомо про причетність правоохоронців до розстрілу активістів Євромайдану.

Про це він розповів під час відеодопиту, проведеного Святошинський райсудом Києва у п'ятницю.

Услід за екс-президентом Віктором Януковичем, якого суд допитав раніше, пан Шуляк повідомив, що, за його даними, стрільба 20 лютого 2014 року велася тільки з будівель, які контролювалися активістами.

Адвокати екс-"беркутівців", яких звинувачують у розстрілі десятків протестувальників, кажуть, що свідчення пана Шуляка "спростовують обвинувачення по багатьох пунктах".

Прокурори та адвокати потерпілих запідозрили екс-командувача ВВ у неправдивих показах.

ВВС Україна відзначає найпоказовіші моменти зі свідчень Станіслава Шуляка.

"Жодних наказів"

Станіслав Шуляк твердить, що не отримував і не віддавав жодних наказів про силові дії щодо мітингувальників.

Більше того, протягом усього часу масових протестів, за його словами, правоохоронці не проявляли агресії.

Копирайт изображения EPA

"Жодного агресивного випаду у бік мітингувальників, ані бійці ВВ, ані бійці "Беркуту" не робили. Ми стримували агресію, - розповів він. - Але коли події перевалювали за грань можливого, коли ми бачили, що наші товариші в крові, що вони горять, ми переходили до дій у відповідь. Це були дії з захисту людей, які постраждали".

Одна з наймасовіших демонстрацій Євромайдану відбулася після брутального побиття силовиками активістів у ніч на 30 листопада. Протягом усього часу протестів активісти та правозахисники документували десятки випадків перевищення правоохоронцями своїх обов'язків.

Був на Банковій

За словами пана Шуляка, 20 лютого, у день масових розстрілів, зранку він перебував у приміщенні главку ВВ.

Однак після того, як отримав інформацію про стрілянину в центрі міста, вирішив перенести командний пункт ближче до епіцентру подій.

"Це було одне з приміщень Адміністрації президента… Я прибув туди близько 10 години ранку… Відбув близько першої ночі", - пояснив він.

Пан Шуляк стверджує, що протягом цього дня не спілкувався з тодішнім президентом Януковичем.

А на запитання обвинувачення, з якою метою близько десятої години ранку він дзвонив на телефон, яким, за даними прокурорів, користувався сам Янукович або його охорона, відповів, що достеменно не пам'ятає зміст цієї розмови.

Він припустив, що вона могла бути пов'язана із взаємодією його відомства з Управлінням державної охорони.

За версією обвинувачення, події 20 лютого почалися з того, що близько 8:30 - 9 години ранку тодішній голова МВС Захарченко, його заступник Сергій Ратушняк і Шуляк вирішили "на виконання попередньо поставлених Януковичем завдань розпочати невибіркове застосування вогнепальної зброї щодо невизначеного кола осіб".

"Жигулі" на Заньковецької

Станіслав Шуляк розповів, що за даними, які до нього надходили в оперативному порядку, близько 8 години ранку 20 лютого "в районі вулиці Заньковецької" невстановлені цивільні отримали на руки вогнепальну зброю. "За зовнішніми ознаками - автомати Калашникова", - сказав він.

Зброю, за його словами, видавали з багажника "автомобіля "Жигулі" п'ятої чи сьомої моделі".

Ця територія "контролювалася прибічниками Майдану", тому силовики не мали змоги підійти туди чи припинити правопорушення.

У ході допиту пан Шуляк не назвав ані номерного знаку цього автомобіля, ані його кольору. Однак зауважив, що раннім ранком 20 лютого стрілянина у центрі міста почалася саме з боку будівель, які перебували під контролем активістів.

Стрільба з "України"

За версією пана Шуляка, після того, як по правоохоронцях відкрили вогонь на ураження, й кілька з них отримали вогнепальні поранення, він віддав силовикам наказ відступати з Майдану Незалежності угору по вулиці Інститутській.

Разом з ними, стверджує пан Шуляк, почали відходити у тому самому напрямку і силовики, які перебували біля Жовтневого палацу.

Image caption Піком подій на Майдані стали масові розстріли протестувальників зранку 20 лютого 2014 року

За версією обвинувачення, саме з майданчика біля Жовтневого палацу почали стріляти по протестувальниках підсудні.

Згодом, кажуть прокурори, вони стріляли з верхньої частини вулиці Інститутської. Саме тут, на Інститутській, внаслідок вогнепальних поранень загинуло найбільше активістів.

Пан Шуляк заперечує, що силовики, які відходили вгору по Інститутській, використовували вогнепальну зброю і говорить, що відеозаписи, на яких невстановлені люди у чорному камуфляжі з жовтими пов'язками стріляють у бік потерпілих, не доводять застосування силовиками вогнепальної зброї.

За його словами, "спостерігачі", які доповідали йому про обстановку в центрі, розповідали, що фіксували вогонь з верхніх поверхів готелю "Україна", який, як він відзначив, перебував під контролем протестувальників.

Спроби силовиків перевірити готель на наявність у його кімнатах зброї начебто були заблоковані тодішнім керівником "Самооборони Майдану", нинішнім спікером парламенту Андрієм Парубієм.

"Зараз би на лаві підсудних сиділи інші люди!" - емоційно розповів пан Шуляк про його бачення розвитку подій у випадку, якби силовики таки увійшли до "України".

Дані про вогонь з "України" раніше озвучував журналіст ВВС Гебріел Гейтхауз. А цього року у зв'язку з цим у Генпрокуратурі допитували трьох колишніх депутатів від "Свободи".

Так чи інакше, адвокат потерпілих Євгенія Закревська говорить, що у матеріалах справи немає даних про те, що ймовірні постріли з "України" призвели до поранень чи загибелі протестувальників або силовиків.

"Голос Кличка"

За словами пана Шуляка, на початку лютого 2014 року на його мобільний подзвонив чоловік, який назвався Віталієм Кличком - на той час депутат парламенту, лідер партії УДАР.

Співрозмовник запропонував Шулякові приєднатися до протестувальників, а, отримавши відмову, - відсторонитися від акцій та виїхати до будь-якої обраної ним країни.

Копирайт изображения UNIAN

Винагородою за це для екс-командувача ВВ нібито мали стати матеріальні блага та кар'єрне просування.

Однак після того, як пан Шуляк, за його словами, відмовився від цих пропозицій, йому навздогін нібито кинули: "Це обернеться для вас в майбутньому дуже великими проблемами. Ви не уявляєте, проти яких людей ви зараз ідете".

У відповідь на прохання прокурорів назвати номер, з якого був цей дзвінок, пан Шуляк заявив, що передав його адвокатам і сподівається, його "долучать до справи".

Віталій Кличко поки що не коментував озвученої Станіславом Шуляком інформації.

Літак до Москви

Прокурори запитали у пана Шуляка, що він може розповісти про політ відомчого літака Внутрішніх військ до з Києва до Москви і назад 19 лютого, за день до розстрілів.

За даними обвинувачення, вказівку про цей політ візував особисто пан Шуляк.

Однак екс-командувач ВВ заявив, що не пам'ятає про факт цього польоту.

"Стосовно опису найгостріших подій у свідка "включався Янукович" - "не знаю", "не пам'ятаю", - заявив після допиту прокурор Олексій Донський.

Виїзд до Росії

За словами Станіслава Шуляка, він залишив Київ, виїхавши до Донецька разом з одним з підрозділів Внутрішніх військ.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Українські правоохоронці заявлять, що Станіславу Шуляку вручено підозри у дезертирстві, участі у злочинній організації та організації перевищення влади працівниками правоохоронних органів

Там, за його словами, "будучи важко хворим, він дві доби провів у лікарні під чужим прізвищем, а трохи поклигавши, довідався, що в.о. президента Олександр Турчинов призначив командувачем ВВ Степана Полторака, а його самого оголосили в розшук як одного з імовірних організаторів масових розстрілів на Майдані".

"Про жодне відновлення справедливості не йшлося", - вважає пан Шуляк.

За його словами, у ніч з 26-27 лютого 2014 року він прибув на один з прикордонних постів на сході України.

"Офіцери прикордонної служби взнали мене в обличчя і могли тільки поспівчувати. Мені було дозволено безперешкодно залишити територію Україну", - заявив він.

Станіслав Шуляк відмовився називати на суді прізвища людей, які допомагали йому залишити територію України.

Неадекватні люди

У відповідь на питання адвокатів потерпілих про те, що у ході подій лютого 2014 року "було зроблено неправильно", пан Шуляк назвав причиною кривавих подій у центрі Києва озброєння протестувальників.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Двоє з заарештованих екс-"беркутівців", Павло Аброськін та Сергій Зінченко, перебувають за ґратами вже понад два роки

Екс-командувач ВВ назвав події Євромайдану "державним переворотом". А "озброєння неадекватних людей" на Майдані, за його словами, мало наслідком "формування добровольчих батальйонів, які зараз розгулюють по всій Україні".

Він уник відповіді на питання, чи правильними у тих обставинах були дії правоохоронців.

"Дуже важко робити аналіз, що робили правильно, а що ні", - резюмував він.

Українські правоохоронці заявлять, що Станіславу Шуляку вручено підозри у дезертирстві, участі у злочинній організації та перевищенні влади працівниками правоохоронних органів.

Сам пан Шуляк каже, що жодних підозр поки що йому не оголошували.

Новини на цю ж тему