Янукович у суді РФ: "Я пішов на все"

Янукович Копирайт изображения Reuters

Екс-президент України Віктор Янукович виступив у суді Москви. Він дав свідчення як зацікавлена особа у справі про зміну влади в Україні.

Однак фактично Янукович знову виголосив промову, в якій сам себе виправдовував.

15 грудня Дорогомиловський райсуд Москви почав розгляд позову про визнання подій, що сталися в Україні в 2014 році, державним переворотом. Позов подав колишній депутат Верховної Ради Володимир Олійник.

Олійник заявив, що його з родиною на батьківщині переслідують, тому колишній депутат - спочатку від Блоку Юлії Тимошенко, а потім від Партії регіонів - проживає в Москві і подав позов за місцем проживання. Політик додав, що українські відомства і суди відмовляються розглядати його заяви.

У своєму позові він вимагає юридично розцінювати зміну влади в Україні як державний переворот. На доказ свого твердження Олійник заявив, що в 2014 році тодішнього президента Віктора Януковича незаконно відсторонили від влади. Колишній український депутат отримав згоду на виклик Януковича у московський суд.

Екс-президент, який тепер надзвичайно рідко з'являється на публіці, з'явився на засідання Дорогомиловського суду за кілька годин. Він приїхав до суду під час перерви в засіданні.

З нагоди появи Януковича в суді посилили заходи безпеки. Всупереч усталеній практиці проведення засідань журналістів навіть не пустили до зали, де відбувався розгляд за позовом Олійника. Стежити за ходом засідання їм запропонували за допомогою телетрансляції в окремому приміщенні.

Більше того, щоб Віктор Янукович міг безперешкодно пройти в зал, відвідувачів суду попросили покинути один з коридорів будівлі. Коли колишній президент увійшов до зали, секретар суду попросила у нього паспорт. Але з'ясувалося, що Янукович забув документи у верхньому одязі. Він вибачився і попросив одного з чоловіків свого супроводу принести йому паспорт.

Копирайт изображения Reuters

"Хто у нас прибув в судове засідання?" - буденно запитала суддя, яка повернулася після перерви? "Зацікавлена особа Янукович Віктор Федорович", - пояснила секретар. Суддя пояснила Януковичу його права і уточнила, чи згоден він із заявою Олійника. Той відповів ствердно.

Янукович спочатку сам, а потім у відповідь на питання Олійника, в черговий раз виклав свою версію того, як розвивалися події в Україні у 2013-2014 роках. До цього екс-президент вже не раз висловлював свою позицію під час декількох прес-конференцій та виступів по відеозв'язку в українському суді.

Цього разу, як пояснив Янукович журналістам вже після надання свідчень, він знову вирішив донести до громадськості та до народу України "правду про те, що насправді сталося три роки тому".

Віктор Янукович за дві години, які він провів у Дорогомиловському суді, переказав, що відбувалося з ним протягом чотирьох місяців з листопада 2013 року по лютий 2014 року.

"Асоціація як зрада"

Янукович розповів, що приводом для зміни влади в Україні (або державного перевороту, як він називає ці події) стала відмова уряду країни підписати угоду про асоціацію з ЄС. За словами колишнього президента, головною мрією і метою влади під його керівництвом було "в Україні зробити Європу".

Однак незабаром з'ясувалося, що угода загрожує відносинам України з її важливим торговельним партнером Росією, а також, на думку Януковича, може негативно позначитися на самій українській економіці. "Наші фахівці порахували, що щоб компенсувати втрати від цієї угоди, нам потрібно близько 200 мільярдів доларів", - пояснив він. Спроби досягти компромісу, перш за все, з країнами Заходу провалилися, розповідав Янукович.

"[Європейські політики] переконували, що варіантів у нас ніяких немає, що ми зобов'язані це підписати", - розповідав Віктор Янукович. "Я прекрасно розумів, що якщо підпишу цю угоду, я зраджу український народ, я зраджу свою країну. Я не хотів цього", - поділився він тодішніми переживаннями чи то з суддею, чи з екс-депутатом Олійником.

Але як зізнається сам Януковича, він не зміг донести до населення України, які загрози криються в підписанні угоди про асоціацію з ЄС. Влада програла опозиції - а точніше, "олігархічним угрупованням", - медійну боротьбу, заявив він.

Радикали з факелами

Відмова від підписання угоди призвела до масових акцій протесту в Києві. У листопаді 2013 року деякий час в Києві було два центри протестів: Європейська площа, де збиралися прихильники опозиційних політичних партій, і Майдан Незалежності, де проходили масові мітинги студентів і громадських активістів і де розбили наметовий табір. Вночі 30 листопада правоохоронні органи розігнали студентський Майдан, що стало поштовхом до більш масових і згодом кривавих протестів.

"У ЗМІ розвинули таку, можна сказати, істерію, що 30-го числа працівники" "Беркуту" "побили студентів на Майдані. Але в ході розглядів було ... встановлено, що на працівників "Беркуту" "напали радикали з факелами і почали їх бити ", - розповів свою версію тих подій Янукович.

Опозиція і після цього неодноразово звинувачувала владу в необґрунтованому застосуванні вогнепальної зброї щодо протестувальників.

Копирайт изображения unian
Image caption Майдан у лютому 2014 року

Однак Янукович, даючи свідчення в московському суді, це заперечив. "Що відбувалося на місцях під час цих сутичок бойових, ми не знаємо, але якщо десь і застосовувалася зброя, то тільки з метою самооборони або для усунення загрози [виходить від інших] озброєних людей. Але ми таких випадків не знаємо", - наполягав він.

Снайпери на Майдані

Одним з поворотних моментів протистояння в Києві став розстріл протестувальників на Майдані, який стався 20 лютого 2014 року і призвів до загибелі 53 осіб. Зараз у цій справі судять в Києві колишніх бійців "Беркута".

Однак Янукович виступив на їхній захист і висловив упевненість, що стрілянина велася не за вказівкою влади. "Я таких наказів не давав, і таких наказів не давало керівництво правоохоронних органів", - сказав він.

За словами Януковича, в той день стрілянина велася і по протестувальниках, і по силовиках "з будівель, які контролював Майдан". Колишній президент заявив, що за деякою інформацією "снайпери - це люди, які прибули в Україну з інших країн".

"Мабуть, така концепція була розроблена: створити конфлікт, загострити ситуацію, розпалити ненависть до правоохоронних органів, до влади", - припустив він.

"Хто автори цього сценарію, я не беруся стверджувати, але та підтримка, яка була з боку Заходу і США протиправних дій Майдану, вона була всебічна", - натякнув Янукович. Він заявив, що під час протестів в Києві "в посольстві США діяв координаційний штаб повстання".

При цьому Віктор Янукович нагадав, що в країні не ввели військовий стан. За його словами, з одного боку, "було втрачено час", з іншого - влада розуміла, що "танки і БТРи на Майдані" призведуть до "повномасштабної громадянської війни".

З посиланням на соціологічні дослідження він пояснив, що в той момент в Україні прихильників і противників тодішньої влади було приблизно порівну.

"Загроза життю президента"

Екс-президент України кілька разів підкреслив, що його метою було "мирне врегулювання конфлікту", заради якого велися "цілодобові переговори" і робилися поступки опозиції. На тлі трагедії на Майдані і захоплень будівель обласних адміністрацій по всій країні опозиції і владі все ж вдалося досягти компромісу. Було підписано угоду про врегулювання кризи.

Копирайт изображения unian
Image caption Раніше Януковича допитали по відеозв'язку в українському суді

"Я пішов на все, - сказав Янукович про цей документ. - Це було моє особисте рішення, мене ніхто не переконував. Про це суспільство повинно знати, повинно бути поінформоване". Однак, підкреслив він, угоду, незважаючи на підписи європейських спостерігачів, які стояли під ним, так і не втілили в життя.

Янукович, який залишив Київ 21 чи 22 лютого, фактично залишивши владу опозиції, наполягає, що мав намір підписати документи, передбачені угодою, і повернутися в українську столицю. Але він висловив упевненість, що опозиція "блефувала" і з самого початку не збиралася виконувати свою частину угоди.

За його словами, на нього майже відразу оголосили справжнє полювання. Авіадиспетчери погрожували підняти на перехоплення його борту військові літаки, в аеропортах чекали озброєні автоматами військові, а на дорогах влаштовували засідки з кулеметами. У цих умовах він ледь дістався Криму. Про свою евакуації в Росію Янукович говорити не став.

А 22 лютого Верховна Рада України прийняла постанову про самоусунення президента України від виконання конституційних повноважень, яким змістила Януковича з президентського поста. Політик заявив, що вважає це рішення недійсним. За його словами, для відсторонення від посади не було жодної передбаченої законом підстави. Він був живий, дієздатний, не подавав у відставку і не була застосована процедура імпічменту.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Янукович каже, що не віддавав правоохоронцям наказу стріляти

"Моя охорона вважає, що на сьогоднішній день є велика загроза життю президента", - зізнався Янукович, очевидно маючи на увазі під президентом себе.

Росія, де після втечі з Києва перебуває Віктор Янукович, відмовляє Україні в його видачі, вважаючи його переслідування політичним.

Генпрокуратура України розслідує вісім злочинів, за якими Янукович проходить підозрюваним. Зокрема, його підозрюють у вказівці і погодженні застосування надмірних заходів, спецзасобів та вогнепальної зброї до учасників масових акцій протесту в листопаді 2013 року - лютому 2014 року.

Йому також інкримінують державну зраду. У четвер, 15 грудня, генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Печерський суд столиці надав дозвіл на затримання Віктора Януковича.

Новини на цю ж тему