Саміт ЄС: нові правила для України

Солдат НАТО в Литві (2 грудня) Копирайт изображения EPA
Image caption Балтійські країни вимагають тіснішого зв'язку ЄС з НАТО

Лідери ЄС домовилися в четвер продовжити економічні санкції проти Росії ще на шість місяців.

Раніше Франція і Німеччина скаржилися, що Мінські мирні угоди не виконуються.

Однак Італія і Словаччина хочуть послаблення санкцій, від яких експортери з ЄС втрачають мільярди євро.

Саміт зосередився на кризах, які розгортаються в Європі чи поблизу неї. Серед ключових тем були руйнування Алеппо, потік сирійських біженців, міграційний тиск з боку Африки і конфлікт України з Росією.

Правила для України

Коли в 2014 році Росія анексувала український Крим, це спровокувало перший раунд санкцій.

З часом санкції посилили, поширивши на експортерів російської зброї, банки і окремих людей, яких звинуватили у проросійському повстанні в Україні. Багато з них виявилися наближеними до президента Володимира Путіна.

А ще цей саміт запам'ятається новим означенням зв'язків ЄС з Україною - Євросоюз окреслив межі своєї підтримки.

Обширна угода про асоціацію між ЄС і Україною застопорилася у квітні, коли голландські виборці висловилися проти неї на референдумі.

Тому лідери ЄС пішли назустріч тривогам голладнців, склавши новий, юридично обов'язковий до виконання текст.

У ньому сказано таке: "Ця угода не надає Україні статусу країни-кандидата для входження в Союз, а також не є зобов'язанням надати такий статус Україні в майбутньому".

Євросоюз не надасть українцям права проживати чи працювати в ЄС, а також не пропонуватиме військової підтримки. Будь-яка допомога такого плану - це компетенція окремих урядів.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У квітні голландці проголосували проти угоди між Україною і ЄС

Міграційне питання

Лідери також намагалися послабити напругу в ЄС через масове прибуття мігрантів з Північної Африки, які досі перетинають суднами Середземне море.

Угорщина, Словаччина і Польща виступили проти плану переселити 160 000 біженців з переповнених таборів в Італії і Греції. Тож нове житло знайшли лише дрібна частка цих біженців.

Італія заявляє, що цього року її береги прийняли рекордну кількість африканських мігрантів. Найбільше тікають з Нігерії та Еритреї. Людей жене до Європи повальна бідність.

"80% тих, хто прибувають (до Італії - Ред.), не мають права на притулок, тому їх неможливо переселити в інші частини ЄС, і це - структурна проблема", - сказала німецький канцлер Ангела Меркель.

ЄС розглядає свою суперечливу угоду з Туреччиною як зразок для схожих домовленостей з африканськими країнами. У випадку з Нігером довелося навіть досягти певного успіху.

Ключове завдання - розірвати бізнес-модель контрабандистів, які перевозять через кордон людей, наживаючись на горі мігрантів.

Від березня притік мігрантів до Греції різко зменшився. Тим часом Туреччина звинувачує ЄС у блокуванні своїх європейських амбіцій і в тому, що Брюссель не виконує обіцянок з фінансування.

Пані Меркель висловила солідарність з Туреччиною, яка прийняла в себе 2,7 млн сирійських біженців - значно більше, ніж будь-яка країна ЄС.

За її словами, всі лідери ЄС "визнали, що навіть якщо є дуже критичні зауваження, це все одно наш близький сусід".

Кровопролиття в Алеппо

Перемовини були затьмарені стражданнями, яких довелося зазнати цивільним жителям зруйнованого Алеппо.

ЄС рішуче засудив бомбардування міста сирійськими урядовими силами і російською військовою авіацією.

Копирайт изображения AFP
Image caption Турецькі протестувальники тримають плакат з написом "Алеппо - сором усього світу"

Пані Меркель назвала скидання бомб на лікарні "справжнім жахіттям". "Нам не бракує волі, щоб допомогати", - сказала вона і водночас розкритикувала неспроможність ООН зіграти роль посередника в сирійському конфлікті.

Поки лідери зустрічалися, автобуси почали вивозити з оточеного повстанського кварталу міста тисячі доведених до розпачу цивільних. (У п'ятницю евакуація припинилася - Ред.)

Колективна оборона

На саміті розглядали плани посилити зв'язки між ЄС і НАТО в ключових сферах, таких як "гібридні загрози" - приміром, кібератаки - а також морська безпека.

Польща і балтійські країни - Естонія, Латвія і Литва - не лише закликали ЄС підтримати Україну, а й висловили тривогу через підвищену військову присутність РФ у Балтиці.

Росії закидають провокативне патрулювання повітряного простору і розміщення ракет у стратегічному регіоні Калінінград.

Єврокомісія запропонувала "План дій з захисту Європи", який передбачає значно тісніше об'єднання оборонних потужностей ЄС.

У висновках саміту сказано, що цей оборонний план мають швидко розробити в 2017 році.

У Єврокомісії кажуть, що "ситуація з безпекою ЄС значно погіршилася".

Там заявляють, що оборонні потужності Європи надто розрізнені й неефективні. Комісія розкритикувала випадки дублювання. Приміром, у ЄС є 19 типів броньованого автомобіля для піхоти, тоді як у США один.

Застереження з боку Британії

Британія, зі свого боку, застерегла, що спільні військові зусилля ЄС не мають дублювати функції НАТО. Лондон виступає різко проти ідеї створити європейську армію. Зрештою, таку пропозицію поки що і не розглядають, на відміну від тіснішої військової співпраці. І все це відбувається напередодні переговорів про вихід Британії з ЄС.

Ще одна турбота для ЄС - обраний президент США Дональд Трамп, який застеріг, що Європа має більше витрачати на свою оборону. Деякі країни ЄС не виконують вимог НАТО у питанні витрат на армію.

Новини на цю ж тему