Вбивство російського посла в Туреччині і його можливі наслідки

Цветы и фото посла Копирайт изображения EPA
Image caption Як заявили турецькі і російські офіційні особи, вбивство Андрія Карлова - провокація, спрямована на підрив російсько-турецьких відносин

У понеділок увечері в Анкарі було вбито посла Росії у Туреччині Андрія Карлова. Це сталося на відкритті виставки в Галереї сучасного мистецтва.

Російського дипломата убили кількома пострілами з пістолета під час виступу на відкритті фотовиставки.

Як заявили турецькі і російські офіційні особи, вбивство Андрія Карлова - провокація, спрямована на підрив російсько-турецьких відносин.

Це жорстоке вбивство викликає ряд питань. На деякі з них спробувала відповісти російська служба Бі-Бі-Сі.

Що ми знаємо про вбивцю і його мотиви?

Як повідомив турецькій газеті Hurriyet Daily News голова МВС Туреччини Сулейман Сойлу, в російського посла Андрія Карлова стріляв 22-річний турецький поліцейський Мевлют Мерт Алтинташ.

Це ж підтвердило агенції Reuters джерело в турецьких силових структурах.

Копирайт изображения AP
Image caption За повідомленнями, Мевлют Мерт Алтинташ два з половиною роки служив у спецназі в Анкарі

Достовірно мотиви злочину зрозумілі не до кінця, оскільки нападника застрелили поліцейські. Але під час нападу, як розповідають свідки, він кричав: "Не забувайте про Алеппо, не забувайте про Сирію!". Він також повторював арабською "Аллаху акбар!" ("Бог великий").

Мевлют Мерт Алтинташ, як повідомляють, народився 24 червня 1994 року в південно-західній провінції Айдин.

Він закінчив поліцейське училище в Ізмірі. Протягом двох з половиною років парубок служив у спецназі в Анкарі.

За твердженням турецького телеканалу NTV, він був у складі охорони Галереї сучасного мистецтва, коли там виступав російський посол. За іншими повідомленнями, він удавав із себе гостя на відкритті виставки.

Влада Туреччини затримала матір, сестру і батька Алтинташа і провела в будинку його батьків обшук.

Чи може це вбивство позначитися на ситуації у Сирії?

Експерт з безпеки лондонського Кінгз Коледжу Домітілла Саграмосо вважає, що подія може навіть більше позначитися на ситуації у Сирії, ніж на відносинах між Анкарою і Москвою.

"Те, що сталося, не підірве відносини, оскільки турецька сторона відразу ж заявила, що посилить охорону російського посольства", - заявила вона агенції AFP.

Пані Саграмосо вважає, що це вбивство - реакція на російські бомбардування Алеппо, і, скоріш за все, відповідь Москви буде у Сирії.

"Я думаю, що вони відреагують як зазвичай, тобто подвоять свої зусилля, подвоять своє військове втручання. Для Сирії тут може бути більше наслідків", - припускає експерт.

Джеймс Ніксі, голова Російської і Євразійської програми британського Королівського інституту міжнародних відносин погоджується з тим, що російської відповіді слід очікувати не у Туреччині, а у Сирії.

"Цей інцидент може вплинути на заплановану евакуацію з Алеппо, щодо якої Росія була готова піти на поступки. Зараз, можливо, позиція в цьому питанні може стати жорсткішою. ​​А російські військові захочуть помститися", - каже він.

Як це вбивство може вплинути на відносини між Туреччиною і Росією?

Експерт Королівського інституту міжнародних відносин Джеймс Ніксі вважає, що Москва скористається цим нападом, щоби проголосити, що вона перебуває в одному таборі з Анкарою у боротьбі з тероризмом.

"Я вважаю, що Росія не стане звинувачувати у трагедії Туреччину, а намагатиметься отримати максимальну вигоду з того, що сталося", - каже він.

Копирайт изображения EPA
Image caption Президент Путін провів екстрену нараду у зв'язку з убивством російського посла

Пан Ніксі передбачає, що російське керівництво використає цю трагічну подію, щоби заручитися підтримкою своєї політики у Сирії з боку обраного президента США Дональда Трампа.

Домінік Моїсі, експерт паризького інституту Монтеня, також вважає, що сторони будуть робити все можливе, щоб це вбивство не зіпсувало їхніх взаємин.

"Ці дві країни вирішили зблизитися. Туреччина змирилася з тим, що Башар Асад залишиться при владі у Сирії, і у цій країні буде російська присутність. Я не думаю, що будуть серйозні наслідки, але чисто символічно те, що сталося, демонструє, що події в Алеппо є неприйнятними для певної частини мусульманського населення", - каже пан Моїсі.

"Асад переміг. Росія перемогла, але проблема є далекою від вирішення. Загибель людей в Алеппо ще довго буде домінантною проблемою у міжнародних відносинах", - стверджує французький експерт.

Про те, що Москва і Анкара співпрацюватимуть у розслідуванні обставин вбивства, каже і заява Ердогана про плани створення спільної російсько-турецької комісії.

Чи були інші випадки вбивства російських або радянських послів, і що було після них?

Відомі три випадки вбивства російських і радянських послів за кордоном.

11 лютого 1829 року в Тегерані натовп ісламських фанатиків напав на російське посольство. Було вбито посла Росії в Персії (нині - Іран) письменника Олександра Грибоєдова. У результаті нападу загинули також 37 осіб, які під час нападу перебували у посольстві.

10 травня 1923 року в Лозанні (Швейцарія) колишній білогвардійський офіцер Моріс Конраді застрелив радянського повноважного представника в Італії Вацлава Воровського, який прибув до Швейцарії на конференцію з питань Близького Сходу.

Вбивство сталося в ресторані готелю "Сесіль", де мешкала радянська делегація. Процес у справі про вбивство дипломата розпочався 5 листопада 1923 року в Лозанні і тривав десять днів. Присяжні виправдали обвинувачених Моріса Конраді і Аркадія Полуніна. Дипломатичні відносини між Радянською Росією і Швейцарією було розірвано.

7 червня 1927 року на вокзалі у Варшаві повпреда СРСР у Польщі Петра Войкова убив польський підданий Борис Коверда. Польський суд засудив пана Коверду до довічного ув'язнення, проте 15 червня 1937 року його амністували і звільнили.

Інші напади на російських послів не були смертельними.

20 серпня 2006 року озброєні бандити поранили ножем посла РФ у Кенії Валерія Єгошкіна.

29 листопада 2011 року співробітники служби безпеки та митниці аеропорту Дохи побили голову російської дипмісії у Катарі Володимира Титоренка.

Як на вбивство російського посла відреагували турецькі соцмережі?

За словами співробітника Турецької служби ВВС Еніса Сенердема, думки користувачів, як це часто буває, розділилися.

Опозиційно налаштовані жителі звинувачують в інциденті уряд. За їхніми словами, Туреччина може втратити свого союзника з власної вини: влада від початку сирійського конфлікту підтримувала джихадистські угруповання, і тепер ці джихадісти вільно почуваються у самій Туреччині і можуть проникнути куди завгодно. Прагнення скинути Башара Асада вийшло владі боком.

Водночас прихильники уряду висловлюють конспіративні теорії про те, що тут не обійшлося без втручання Заходу. Західним країнам, вважають вони, невигідно відновлення співпраці Росії і Туреччини, зокрема щодо проблеми Сирії. Можливо, напад - спроба перешкодити зміцненню відносин.

Інші припускають, що нападник міг бути якось пов'язаний із проповідником Фетхулою Ґюленом, який мешкає у США і якого влада вважає натхненником спроби нещодавнього державного перевороту. (Сам пан Ґюлен неодноразово заявляв, що не має відношення до путчу і засуджував його.)

Яке на тлі цих подій ставлення жителів Туреччини до Росії і росіян?

Одразу ж після вбивства, розповідає співробітник Турецької служби ВВС Еніс Сенердем, багато хто у соціальних мережах висловлював побоювання, що інцидент може стати початком війни, можливо Третьої світової.

Однак вже скоро тон змінився, і з'явилися твердження або надії на те, що цей напад не призведе до підриву відносин між Росією і Туреччиною.

Що ж стосується ставлення до Росії і росіян в цілому, зараз навіть консервативні кола поводяться набагато стриманіше, критика Росії у зв'язку з її підтримкою сирійського режиму стихла. Ця тема вже не обговорюється настільки активно, попри невдоволення.

У курортних районах, які постраждали від багатомісячного похолодання у відносинах Росії і Туреччини, до росіян, як і раніше, ставляться дуже добре.

Російських туристів, що витрачають гроші і підтримують таким чином місцевий бізнес, приймають з усією теплотою.

Лунають думки, що вбивство могло бути актом помсти за дії Росії у Алеппо.

Новини на цю ж тему