Експерти про туман у Києві: природне явище плюс викиди

туман Копирайт изображения ukrafoto.com

Важко дихати, чути запах горілого, нічого не видно - такі скарги про туман у столиці надходять від мешканців кількох районів міста.

Чиновники називають туман над Києвом природним явищем і кажуть, що його причина - зниження температури і підвищення вологості.

Екологи ж вказують, що причинами туману є не тільки природні чинники, але і збільшення викидів у атмосферу.

Вони попереджають: такі явища можуть почастішати, адже стан забруднення повітря у місті системно не вимірюють.

Повторити долю Пекіна?

Туман у столиці пояснюють температурною інверсією, коли нижній шар повітря є холоднішим, ніж верхні шари атмосфери, тому забруднене повітря не може піднятися і накопичується внизу, розповідає експерт Національного екологічного центру Олег Савицький.

За його словами, ці явища спостерігаються у всіх великих містах від початку промислової революції. І ускладнюються вони, зокрема, промисловими викидами, а в Києві ці викиди - стабільно високі, зазначає експерт.

"Викиди від двигунів не регулюються, ніхто не контролює, які системи очисток стоять на транспорті, збільшуються викиди від підприємств. Дарницька ТЕЦ перевела кілька котлів на вугілля і через це збільшились викиди, також є переповненим золовідвал ТЕЦ (місце куди викидають рештки від горіння), і пил розноситься по всій Дарниці", - каже пан Савицький.

Копирайт изображения Reuters

"Ми маємо в місті великий рух автотранспорту, кількість якого збільшується. Він додає не тільки викиди в атмосферу, але й температуру", - розповідає доктор медичних наук Олена Турос з Інституту громадського здоров'я ім. Марзєєва.

Науковець скаржиться, що Україна - єдина країна в Європі, яка не вимірює дрібнодисперсний пил, який є найбільш небезпечним для організму, оскільки затримується в дихальних шляхах і навіть може нести на собі метали.

За її словами, моніторинг цього пилу потрібно проводити постійно, щохвилини проводити заміри.

Копирайт изображения ukrafoto.com

З тим, що у Києві відсутня система постійного моніторингу якості атмосферного повітря, погоджується і пан Савицький.

Всі європейські країни, наголошує експерт, мають електронні системи, які під'єднані до єдиної бази даних, і таким чином можна відстежити ситуацію в кожному місті. У Києві ж такої системи немає.

"Коли виникає така ситуація, як смог, її неможливо оцінити. Не можна вказати, які точкові джерела забруднення роблять найбільший вклад і чи можна їх призупинити", - каже пан Савицький.

У Пекіні температурна інверсія, коли місто накриває смог, трапляється щозими, каже експерт.

"Якщо ми не будемо змінювати політику в плані транспорту, енергетики і не будемо зменшувати викиди, то, цілком можливо, що такі ситуації почастішають у Києві", - зазначив експерт Національного екологічного центру.

Покращитись ситуація у Києві може після прогрівання приземного шару повітря. Але в найближчі три доби, за прогнозами ДНСН, ситуація істотно не зміниться.

Лікарі радять у такий період обмежити перебування на відкритому повітрі, особливо вранці.

Дітям і вагітним рекомендують відмовитися від тривалих прогулянок. За можливості - використовувати системи кондиціонування та очищення повітря.

Туман 17 січня зранку спостерігався загалом на території більшості областей країни.

У київській держадміністрації кажуть, що чиновники здійснюють заміри повітря, щоб визначити, чи є в повітрі концентрація шкідливих речовин. Про результати обіцяють повідомити згодом.

На сайті ресурсу Earth можна стежити за концетрацією в атмосфері монооксиду вуглецю, що утворюється при згорянні пального у двигунах та опалювальних приладах, які працюють на вугіллі чи інших видах природного палива.

Новини на цю ж тему