Чим загрожує Донеччині сховище хімвідходів на лінії вогню?

протигаз Копирайт изображения Укрінформ

Селище Новгородське, яке входить до складу Торецької міської ради на Донеччині, до початку 50-х років минулого століття називали "Нью-Йорк". Таку назву обрали перші поселенці - німецькі колоністи, які освоювали ці степові землі.

Сьогодні колишній "Нью-Йорк" опинився на лінії розмежування на Донбасі, на підконтрольній українській владі території.

Позиції сторін збройного конфлікту поблизу Новгородського розташовані за кількасот метрів одна від одної. Між ними - сховище хімічних відходів місцевого фенольного заводу.

Через бої належний догляд за сховищем неможливий. І це - потенційна загроза для довкілля та мешканців.

Наприкінці січня селище відвідали представники Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні та поспілкувалися з керівництвом ТОВ "НВО "Інкор і Ко" (така теперішня офіційна назва колишнього Дзержинського фенольного заводу).

"За словами директора заводу, на заводі використовуються небезпечні хімічні речовини, а деякі інфраструктурні об'єкти, у тому числі сховище хімічних відходів (шламонакопичувач), потребують ремонту. За спостереженнями СММ, шламонакопичувач розташований поблизу стратегічно важливих для усієї області об'єктів водопостачання, а також між позиціями "ДНР" і ЗСУ, розміщеними на відстані близько 400 м", - йдеться у звіті місії за 22 січня.

В департаменті екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації зазначають, що шламонакопичувач, розташований на відстані 1,3 кілометра на південь від Торецька поблизу Новогородського, містить низку небезпечних хімічних сполук.

"У шламонакопичувачі зберігаються речовини, до складу яких входять фенольні сполуки, сірчана кислота, формальдегіди, нафтопродукти, смолисті речовини та інші речовини, які утворилися в процесі основного виробництва підприємства. В результаті бойових дій дамба та "тіло" шламонакопичувача отримали пошкодження", - йдеться в коментарі департаменту.

За інформацією відомства, ремонт проводився підприємством за погодженням зі Спільним центром з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) 30 травня - 10 червня та 4-15 липня минулого року.

Копирайт изображения MARKIIAN LYSEIKO
Image caption Сельще Новгородське, яке опинилося на лінії розмежування, контролюють українські військові.

На вимогу представників СЦКК ремонтні роботи зупинили 7 липня. З того часу дозволу на їх проведення підприємство не отримало, кажуть в облдержадміністрації.

На заводі стверджують, що дозволу не отримують із лютого 2016-го - через незгоду протилежної сторони конфлікту.

"У мирний час співробітники "Інкор і Ко" регулярно здійснювали моніторинг стану споруд, відбирали поверхневі та підземні води для аналізів. Наразі такої можливості спеціалісти не мають через бойові дії. Кожне відвідування шламонакопичувача має бути узгоджене обома сторонами конфлікту. Вже майже рік (з лютого 2016 р.) протилежна сторона СЦКК такого дозволу не дає", - повідомили на підприємстві.

Там зазначили, що із ризиком для власного життя та за допомогою українських військових працівники періодично пробують оцінити стан шламонакопичувача. Останній такий візит відбувся 19 січня 2017 року.

Наскільки великий ризик: питання і відповіді

Що станеться у випадку потрапляння снарядів до сховища відходів?

Як пояснили на підприємстві, обстріли можуть зруйнувати дамбу шламонакопичувача. У такому разі хімічно небезпечні сполуки, імовірно, потраплять у води Сіверського Донця - важливої питної артерії Донбасу. Альтернативного джерела питної води в регіоні немає, зазначили на підприємстві.

Зараз через бої потужності підприємства завантажені лише на 50% - через ускладнену логістику і проблеми із залізничним сполученням поблизу лінії розмежування.

Чи хвилюють екологічні проблеми мешканців зараз?

У двох громадських організаціях, які нині активні в Торецьку, не змогли нічого відповісти на це запитання.

А мешканець Новгородського, який назвався Михайлом, на запитання, що говорять у місті про шламонакопичувачі фенольного заводу і чи немає панічних настроїв серед населення, відповів так: "Панічні настрої через відстійники? Смішно. У нас тут війна взагалі-то".

За словами Михайла, сховища відходів фенольного заводу - це зона майже щоденних боїв.

Новини на цю ж тему