Чоловік, який продав свою спину арт-дилеру

Татуировка "Тим", автор - Вим Дельвуа Копирайт изображения Wim Delvoye

Багате на дрібні деталі татуювання на спині Тіма Штайнера створив відомий художник і придбав німецький колекціонер мистецтва. Коли Тім помре, з його спини знімуть шкіру і помістять її в раму під скло. Поки ж він проводить дні, сидячи з оголеним торсом у музеях як експонат.

"На моїй спині - твір мистецтва, а я просто хлопець, який його носить", - говорить сам про себе Тім, 40-річний колишній менеджер тату-салону в Цюріху.

10 років тому тодішня дівчина Тіма зустріла бельгійського художника Віма Дельвуа, який прославився своїм скандальним проектом з татуйованими свинями.

Пан Дельвуа розповів дівчині, що шукає людину, яка стане живим полотном для його нової роботи, і запитав, чи не знає вона кого-небудь, кому б це було цікаво.

"Коли вона подзвонила мені, я без роздумів погодився", - зізнається пан Штайнер.

Два роки по тому на його спині з'явилося татуювання: Діва Марія, увінчана черепом в мексиканському стилі і в оточенні жовтих променів, що розходяться від її німба.

Крім того, на спині пана Штайнера художник зобразив ластівок, червоні і сині троянди, а на попереку - двох коропів, виконаних у китайському стилі і осідланих дітьми, котрі прямують повз квітки лотоса. Справа на спині пан Дельвуа поставив свій підпис - в цілому він витратив на свій шедевр 40 годин.

Копирайт изображения Yang Zhen
Image caption Колекціонери мистецтва можуть придбати шкіру свиней з татуюваннями авторства Віма Дельвуа після того, як свині помруть від старості

"На мій погляд, це вища форма мистецтва, - каже пан Штайнер. - Татуювальники - неймовірні художники, недооцінені в сучасному світі. Картина на полотні - це одне, а ось намалювати щось на шкірі за допомогою голки - це зовсім інша справа".

Робота пана Дельвуа під назвою "Тім" була продана за 150 тисяч євро у 2008 році - її придбав німецький колекціонер мистецтва Рік Рейнкінг. Самому пану Штайнеру дісталася третина цієї суми.

"Моя шкіра тепер належить Ріку Рейнкінгу. Моя спина - це полотно, а я - просто тимчасова рама для нього", - каже Тім.

За домовленістю, після смерті пана Штайнера шкіру з його спини знімуть і помістять у раму, передавши в особисту колекцію мистецтва пана Рейнкінга.

Багато хто вважає цю ідею жахливою. "Жах відносний, - відповідає таким людям сам пан Штайнер. - Це не нова ідея - історія татуювань у Японії знає дуже багато таких випадків. Якщо шкіра красиво обрамлена і добре виглядає, то це, на мою думку, не така погана думка".

Копирайт изображения Wim Delvoye
Image caption Загалом художнику знадобилося 40 годин, щоб закінчити татуювання

Але саме цей аспект проекту викликає бурхливі дискусії.

"Дуже цікаво обговорювати цей проект, тому що він завжди викликає у людей дуже емоційну реакцію. Їм або дуже подобається ця ідея, або ні - вони обурені і вважають, що це порушує права людини. Для них це щось на кшталт рабства або проституції" , - розповідає Тім Штайнер.

Згідно з контрактом, пан Штайнер повинен не менше трьох разів на рік виставляти свою спину в музеях.

Його перша виставка пройшла у 2006 році в Цюріху - тоді татуювання ще не було завершене. Минулого року, на 10-ту річницю, пан Штайнер провів свою найдовшу експозицію: цілий рік він просидів у Музеї старого і нового мистецтва (Mona) в австралійському місті Хобарт.

Тіму довелося працювати по п'ять годин на день, шість днів на тиждень. Виставка закінчилася у вівторок, 1 лютого 2017 року.

Копирайт изображения MONA

"Спробуйте хоча б 15 хвилин просидіти з прямою спиною, ногами, що бовтаються у повітрі, і руками на колінах - це дуже непросто, - каже пан Штайнер. - Мені довелося провести так 1500 годин. Це, мабуть, було найсильніше випробування у моєму житті. Весь цей час працював тільки мій мозок - іноді я відчував блаженство, інколи агонію, але завжди був напоготові".

Єдине, що відділяло Тіма від відвідувачів музею - це лінія на підлозі. І не всі глядачі дотримуються правила, яке забороняє її переступати.

"Мене чіпали і штовхали, на мене дулі, кричали і плювали. Повний цирк. Хоча за весь час останньої виставки до мене ніхто навіть жодного разу не доторкнувся. Це справжнє диво", - зізнається пан Штайнер.

Копирайт изображения Wim Delvoye
Image caption Тім Штайнер під час своєї першої виставки у галереї Mona в 2012 році

Коли люди намагаються розмовляти з ним, він не рухається і не відповідає, а продовжує сидіти нерухомо.

"Багато хто думає, що я скульптура, і дуже лякаються, коли розуміють, що перед ними жива людина", - говорить Тім.

Однак він вважає, що такі виставки не можна називати перфомансом.

"Якби це татуювання не створив Вім Дельвуа, у тому, що відбувається, не було б жодної художньої цінності", - наполягає пан Штайнер.

Частиною задуму художника було показати різницю між картиною, що висить у рамі на стіні, і "живим полотном", яке змінюється з часом.

"Я можу погладшати, у мене можуть з'явитися шрами або опіки - та що завгодно може статися. Це частина життя. Наприклад, у мене вже були дві операції на попереку", - розповідає Тім.

За його словами, одним з найприємніших моментів за рік, проведений у Австралії, був час до відкриття музею.

"Було щось неймовірне в тому, щоб опинитися на самоті у цій дивовижній будівлі і робити розминку в оточенні приголомшливих творів мистецтва, слухаючи музику в навушниках", - згадує пан Штайнер.

Тім має повернутися до музею Mona на півроку в листопаді, після двох виставок у Данії і Швейцарії.

"Вся ця історія переконала мене в тому, що в цьому і полягає моє призначення: сидіти в музеї на коробці, - каже він. - А коли-небудь картина під назвою "Тім" буде висіти тут замість мене. Приголомшливо".


Інші місця, де Тім Штайнер виставляв свою спину

Копирайт изображения Wim Delvoye
Image caption Тім в Луврі у 2012 році

2006: Галерея de Pury & Luxembourg, Цюріх

2008: Art Farm, Пекін; Ярмарок сучасного мистецтва "SH Contemporary" в Шанхаї

2008-9: Центр мистецтв і медіатехнологій, Карлсруе

2009: Університет Rathaus and Leuphana, Люнебург

2010-11: Бернський університет мистецтв, Берн

2011: Галерея мистецтв в Оснабрюці; Галерея Robilant & Voena, Лондон

2011-12: Музей Mona, Хобарт

2012: Музей Zone Contemporaine, Берн; Лувр, Париж

2013: Музей Gewerbemuseum, Вінтертур; Галерея Sammlung Reinking, Гамбург

2014: Музей Weserburg, Бремен; Галерея Haus fur Kunst Uri, Альтдорф

2015: Strada Fossaccio, Вітербо; Музей декоративно-прикладного мистецтва, Гамбург

2016: Музей Mona, Хобарт

Новини на цю ж тему