Технології розпізнавання облич - прогрес чи загроза?

роль Єлени виконує Марія Корда Копирайт изображения General Photographic Agency
Image caption Кажуть, найгарнішою жінкою всіх часів була Єлена Троянська (на фото: роль Єлени виконує Марія Корда)

На думку поета Крістофера Марлоу, Єлена Троянська мала обличчя, "що кораблі гонило в дальню путь".

Втім, в наші дні з таким лицем можна досягнути ще більшого.

Наприклад - відкрити рахунок у банку, авторизувати онлайн-платежі, пройти перевірку в аеропорту чи, навпаки, стривожити митників, намагаючись незаконно в'їхати на чужу територію (наприклад, у Трою).

Все це - завдяки стрімкому розкитку технологій розпізнавання облич, які декому здаються безневинними, а декого - дуже лякають.

Камери з високою роздільною здатністю передають дані програмам, які міряють відстань між "вузловими точками" обличчя: довжину і ширину носа, відстань між очима тощо.

Зараз фахівці вчаться поєднувати ці можливості з алгоритмами машинного навчання; це дозволяє по максимуму використовувати дедалі більші електронні каталоги облич.

Підприємці та новатори в усьому світі вже випробовують ці технології на практиці.

Скажімо, в Китаї ресторатори мережі KFC нещодавно представили свій перший "розумний ресторан", в якому комп'ютери аналізують фото клієнтів і прогнозують, що вони замовлять, залежно від їхнього віку, статі та часу доби.

Тим часом гігантська платіжна система Alipay експериментує з технологією "усміхнись, щоб заплатити".

У США компанія з розвитку медичних технологій NextGate розробила систему, що ідентифікує пацієнтів за фото і знаходить їхню історію хвороби.

Ізраїльська компанія Faception пропонує скласти "розгорнутий психологічний портрет людини" на основі аналізу 15 особливостей її обличчя, невидимих неозброєним оком.

Засновники компанії стверджують, що їхня технологія дозволяє виявляти терористів, педофілів, геніїв, екстравертів чи інтровертів, професійних картярів тощо.

При цьому компанія претендує на 80-відсоткову точність складених портретів.

А російська програма FindFace дозволяє порівнювати зроблені вами фотографії з базою профільних фото соціальної мережі ВКонтакте. Теоретично, ви можете знайти там навіть незнайомця, якого сфотографували в автобусі чи метро.

Копирайт изображения Alex Wong
Image caption Китайський гігант інтернет-розрахунків Alipay експериментує з технологією "усміхнись, щоб заплатити"

"Для якісних і надійних технологій розпізнавання облич є маса потенційних застосувань", - каже професор Джозеф Кіттлер із Центру обробки зорових образів, сигналів і мовлення Університету Суррею (Британія).

"Їх можна використовувати для безпеки і нагляду за приватною власністю, для підтвердження особистості при транзакціях, для персоналізованого обслуговування постійних клієнтів чи аналізу реакції людей на візуальну рекламу різних продуктів".

Університет Суррею очолює спільну дослідницьку програму розробки передової технології розпізнавання облич.

Програма отримала фінансування у 6 млн фунтів (7,5 млн доларів) від Дослідницької ради інженерних та фізичних наук Великої Британії.

Що як риси збігаються?

Одна з головних рушійних сил таких технологій - сектор безпеки.

Карл Ґогрінґер, засновник і директор фірми Allevate, що розробляє алгоритми для розпізнавання облич і співпрацює з правозастосовними органами, спецслужбами та урядовими агентствами, пояснює: "Всім нам - окремим людям, організаціям та компаніям, а тим більше розвідувальним і правозастосовним службам - доступна величезна кількість медійних даних, таких як фото та відео".

"Ми давно вже пройшли той етап, коли прості смертні могли самостійно вивчити ці дані чи якось ними скористатися. Тому ми й розвиваємо технології, що дадуть нам нові й цікаві механізми дослідження, аналізу, впорядкування та обробки цього мінного поля візуальної інформації".

Алгоритми машинного навчання просіюють ці дані - та вдосконалюються в процесі. Наприклад, програма FaceSearch компанії Vigilant Solutions аналізує понад 350 аспектів людського обличчя, які потім звіряє із "хмарною" базою даних, що містить понад 15 млн фото людських облич крупним планом.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Навіть ці дитячі роботи Kikoo виробництва компанії Hanwuji Intelligence мають вбудовану функцію розпізнавання облич

Утім, Роджер Родрігес, директор із розвитку технологій громадської безпеки у Vigilant Solutions, переконаний: розпізнавання облич стане в пригоді не лише спецслужбам, а й підприємцям.

"Хочете гарно обслужити VIP-персон, які заходять у крамницю з повними кишенями грошей? - міркує він. - Нові технології можуть оповістити вас про їхню появу, щойно камера зафіксує їх на порозі".

"Інший приклад: на круїзному кораблі система розпізнавання облич може реєструвати повернення пасажирів на борт після прогулянок містом".

Багато хто з бізнесменів вбачає у цій технології той самий чарівний ключик, який дозволить залишити конкурентів позаду, каже пан Родрігес.

Удар по приватності

А що ж із приватністю?

За оцінкою Правничого центру з питань приватності та технологій Джорджтаунського університету, фотографії близько половини дорослих американців, тобто понад 117 млн людей, вже містяться в тому чи іншому електронному каталозі облич.

Правозахисна організація Electronic Frontier Foundation називає цей тренд "реальною та безпосередньою загрозою" для приватності.

Агентство національної безпеки США вже багато років збирає такі фотографії.

Копирайт изображения Science Photo Library
Image caption Деякі програми розпізнавання облич вимірюють десятки різних індивідуальних параметрів

Урядові органи дуже цікавляться технологіями розпізнавання облич - це пояснюють міркуваннями безпеки й застосування права. Нещодавно з'явилася інформація, що міська рада Нью-Йорка планує встановити камери на всіх мостах і тунелях, щоб розпізнавати тих, хто ними користується.

У Євросоюзі такі технології мають відповідати Директиві ЄС про захист даних, а з травня наступного року - ще й Генеральному регламенту про захист даних.

Втім, як зауважує Рут Бордман, фахівець із захисту приватних даних міжнародної правничої фірми Bird & Bird, права людини в різних країнах ЄС досі різняться.

Автоматична ж перевірка, що виконується на основі розпізнавання облич, є дуже сумнівною з точки зору збереження права людини на приватність.

"У деяких країнах вона наразі заборонена, - каже пані Бордман. - В інших, зокрема Британії, дозволена за певних умов - наприклад, за людиною лишається право оскаржити результати такої перевірки, якщо вона вважає, що сталася помилка".

Втім, це навряд чи заспокоїть вас, коли перед вами закриють потрібні двері, бо комп'ютер сприйме вас за сучасного Аль Капоне.

Новини на цю ж тему