Путч і експансія НАТО: що німецькі "радикальні ліві" думають про Україну

Ліві у Німеччині часто використовують радянську символіку у трохи модернізованому вигляді
Image caption Ліві у Німеччині часто використовують радянську символіку у трохи модернізованому вигляді

Під час Мюнхенського саміту з безпеки за кілька кварталів від нього традиційно відбувається антивоєнний марш.

На нього з'їжджаються з усієї Німеччини ліві активісти, борці за права мігрантів та ті, хто виступає проти НАТО і усталеного світопорядку. Нерідко можна зустріти тут і проросійськи налаштованих німців, які мають власну точку зору на те, що відбувається в Україні.

Кореспондент ВВС поспілкувався з кількома з учасників маршу.

Чому не розпустили НАТО?

Image caption Йоханес переконаний, що всі люди насправді хочуть миру

"Після розпуску Варшавського договору я не розумію, чому і НАТО також не припинило існувати", - каже Йоханес.

Його товариші поруч тримають великий плакат з зображенням ядерного вибуху.

"Люди на Сході України - жертви нової експансії НАТО у напрямку Росії. І я не знаю, чому так відбувається. Ми - мирні люди, так само, як і українці, як і росіяни", - пояснює хлопець.

Він трохи ніяковіє у спілкуванні з журналістом, але продовжує доносити свої ідеї: "Деякі люди в урядах прагнуть знову і знову починати війни. Я всіх їх ненавиджу. І ми хочемо всі разом сказати - "ні війні".

На антивоєнний мітинг цього року в Мюнхені з'їхалося більше тисячі учасників, які представляють різні групи. Умовно їх можна об'єднати у "радикальних лівих".

Image caption Іноді марш навіть нагадував славетний "Берлінський лав-парад" початку 90-х - з колонок лунала гучна музика, люди танцювали

Спочатку на Маріенплац - площі, де проходила антинатівська акція - зібралося лише кілька десятків людей. Однак пізніше туди влилася велика і галаслива колона з найрізноманітнішими прапорами (навіть самопроголошеної "ЛНР") та гаслами.

Втім, зустріти прапори України на антивоєному марші не вдалося (хоча, можливо, вони там і були).

Один з українців, який вже кілька років живе у Мюнхені, розповів, що зустрічав на подібних заходах подружжя з українськими прапорами. Втім, зараз кореспондент ВВС Україна їх не побачив.

"Читай Бжезінського"

Image caption Тімо не дивується реакції Росії на революцію в Україні

Ще один учасник - Тімо - пояснює, чому він проти Північноатлантичного альянсу: "Вони бомблять ісламські країни. Після цього ісламісти показують на жертви і кажуть: дивіться, вони бомблять нас - значить ми будемо підривати їх. І ми ще дивуємося, чому вони це роблять?"

Тімо також має своє пояснення і ситуації в Україні: "Звичайно, окупація Криму суперечить нормам ООН. Але ж фінансування революцій - це також неправильно. Не слід було цього робити".

"Якщо ви намагаєтесь демократизувати Україну та залучити її до НАТО, то не варто дивуватися, чому Росія не дозволяє цього зробити", - каже він.

Є тут і люди літнього віку. Один з них радить почитати книги Збігнєва Бжезінського, "щоб зрозуміти, що відбуваєтся в Україні".

"Проблема у тому, що Росія є дуже цікавою для когось - а не Україна. Це її (Росію. - Ред.) намагаються знищити. Чому? Бо це велика країна. Через багато причин і через гроші. І це триває вже, можливо, двісті років", - вважає чоловік.

"Поїду в Україну"

Image caption Власник цього прапору Німецької компартії попросив його не фотографувати, бо не хоче опинитися у в'язниці в Україні

Ще один літній чоловік тримає у руках червоний прапор Німецької комуністичної партії.

Він дещо напружується, коли дізнається, що говорить з журналістом з України, але від розмови не відмовляється.

"Тут зібралися люди, щоб підготувати наступну війну. На цій так званій "конференції з безпеки", - показує він у бік готелю, де зібралися політики.

Далі переходить до теми України: "Мені дуже шкода Україну, бо раніше в мене там було кілька друзів. Але після цього путчу там - президент, який воює проти своїх власних людей".

Image caption Ще один учасник маршу загорнувся прапором "ЛНР" і тримає банер: "Німеччина - геть з НАТО! НАТО - геть з Німеччини".

А на питання про те, як він ставиться до підтримки Росією сепаратистів на Донбасі, відповідає: "Якби вона не допомагала - допомагала людьми! - багато хто там уже був би мертвий. Порошенко б перекрив будь-яку допомогу, не платив би нічого".

Чоловік не хоче називати свого імені і просить його не фотографувати. Пояснює - планує ще побувати в Україні, бо має там "певну роботу". Яку саме - не уточнює.

Далі дещо по-змовницьки дістає з кишені георгіївську стрічку і каже: "Якщо я це покажу в Україні, то мене заберуть до в'язниці. Я це точно знаю, я вже був в Україні".

На зауваження, що у підконтрольних сепаратистам районах Донбасу за український прапор можуть убити, відрізає: "Я цього не знаю точно, бо я там не був. А от у мене були друзі в Одесі і Києві, а зараз їх немає. Тільки один залишився".

"Не хочу займати якусь позицію"

Image caption У Мюнхен з'їхалися ліві з різних регіонів Німеччини

"Нам взагалі не потрібні кордони, не слід розділяти людей, створювати якісь стіни", - розповідає ще один учасник акції.

На питання про роль Росії у конфлікті на Сході України він каже: "Звичайно, Росія - не ангел, це всі знають. Але ж США, НАТО…"

Він додає, що взагалі завжди займає позицію слабшої сторони, якою вважає "людей у Східній Україні".

"Люди сказали - дайте нам жити, як ми хочемо, поважайте нас. І якщо вони хочуть жити в автономії чи з окремим урядом - чому ні? Це ж демократія!" - пояснює він.

Загалом акція проходить мирно, учасники не виглядають агресивно. Тим не менше, Маріенплац оточують дуже багато поліцейських, багато хто зі зброєю.

На питання ВВС Україна, чи були інциденти, один з правоохоронців усміхається: "Та ні, нас надто багато".

Image caption Себастьян прийшов з цитатою Канта

Останній, з ким довелося поспілкуватися - Себастьян.

Він тримає плакат з цитатою Іммануїла Канта: "Війна погана тим, що створює більше злих людей, ніж їх забирає".

На питання про Україну хлопець чесно відповідає: "Мені важко сказати, що там відбувається. Я не хочу займати тут якусь позицію... Я проти НАТО".

Новини на цю ж тему