Коли пенсія - чи дійдуть згоди Київ та МВФ?

пенсіонери Копирайт изображения UKRINFORM
Image caption В Україні - близько 12 мільйонів пенсіонерів

До кінця квітня уряд України має оприлюднити свій проект пенсійної реформи.

Серед головних викликів цієї реформи, які називають і урядовці, і експерти, - відновлення "соціальної справедливості". Тобто підвищення пенсій мільйонів українців до гідного рівня.

Також необхідно скоротити дефіцит Пенсійного фонду. Він постійно зростає і цього року сягнув 140 млрд грн.

Проте уряд і головний кредитор України - МВФ - мають дещо різні погляди на те, як вирішувати ці проблеми.

Пропозиції уряду

Прем'єр Володимир Гройсман заявив, що найближчим часом Кабмін запропонує на розгляд парламенту пенсійну реформу, яка має побудувати справедливу систему, тобто здолати "зрівнялівку", а також до 2024 зменшити дефіцит Пенсійного фонду до нуля.

Віце-прем'єр Павло Розенко, який курує питання соціальної політики, каже, що скорочувати цей дефіцит уряд буде за рахунок підвищення доходів фонду.

"А доходи Пенсійного фонду - це працююча економіка, легальні робочі місця і висока заробітна платня".

Кабмін розраховує, що йому вдасться зберегти позитивну тенденцію, яка склалася у перші місяці 2017 року після підвищення мінімальної зарплатні до 3200 грн на місяць. Завдяки цьому рішенню за перший квартал доходи Пенсійного фонду зросли на третину і були на 7 млрд грн. більше, ніж за той самий період 2016 року.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Переважна більшість українських пенсіонерів отримують мізерні пенсії

В уряді сподіваються, що збільшена "мінімалка" дозволить підвищити пенсії вже у жовтні. Про це повідомляв міністр соціальної політики Андрій Рева.

За його словами, 11-12 млрд грн. додаткових бюджетних коштів, потрібних для "осучаснення пенсій", надійдуть саме із цього джерела.

Крім того, з 1 жовтня уряд планує скасувати оподаткування працюючих пенсіонерів.

Урядовці наголошують, що пенсійна реформа не передбачатиме підвищення пенсійного віку.

Поради МВФ

Згідно із Меморандумом про економічну і фінансову політику, який оприлюднили після виділення Україні четвертого траншу МВФ, до кінця квітня цього року (за попереднім Меморандумом це мало статися ще до кінця 2016 року) Верховна Рада повинна ухвалити комплексну пенсійну реформу. Вона має набути чинності з 1 січня 2018-го.

Після засідання Ради директорів фонду, на якому ухвалили виділення чергового траншу, МВФ оприлюднив заяву, у якій йдеться про те, що український уряд не може відкладати пенсійну реформу. Нинішня ситуація, "за якої замало працівників мають фінансувати завелику кількість пенсіонерів", загрожує стабільності усієї пенсійної системи.

МВФ оприлюднив окреме дослідження, присвячене проблемам української пенсійної системи.

Експерти фонду дійшли висновку, що із збереженням нинішніх трендів пенсійна система в Україні є "фінансово нежиттєздатною". Спеціалісти фонду доходять таких висновків:

 • середня українська пенсія становить близько 65-70 доларів на місяць, що лише трохи перевищує визнаний рівень бідності у 1,9 доларів на день
 • при цьому державні витрати на пенсії є одними із найвищих у Європі - у 2016 році ці видатки становили до чверті від усіх державних
 • маленькі пенсії при великих бюджетних видатках обтяжені демографічною ситуацією. Кількість пенсіонерів зростає, а працюючих - скорочується.

Відтак, вважають в МВФ, реформа має фокусуватися на зменшенні кількості "нових" пенсіонерів та збільшенні "донорів" пенсійної системи.

А підвищення віку виходу на пенсію є "найбільш ефективним способом обмежити потік нових пенсіонерів".

Співвідношення середніх пенсій до доходів працівників

50%

і більше отримують пенсіонери порівняно із працівниками у країнах ОЕСР

39%

становила середня пенсія в Україні проти середньої зарплати у 2015

 • 30% становить середня пенсія від середньої зарплати після зростання "мінімалки" до 3200 грн.у 2017

UNIAN

Проте це підвищення не повинно бути автоматичним:

 • підвищення пенсійного віку має заохочувати продовжувати активну працю,
 • умови раннього виходу на пенсію варто зробити більш жорсткими,
 • коло тих, хто нині платить внески до Пенсійного фонду, має бути ширшим - наразі із 18 млн українців працездатного віку офіційно мають роботу лише 16,4 млн, й лише 12,3 млн із них сплачують соцплатежі,
 • звузити призначення "привільованих пенсій", розмір яких перевищує середню у 1,5-10 разів. За даними МВФ, такі пенсії отримують 850 тисяч із понад 12 мільйонів українських пенсіонерів, а порядок їх обчислення регулюється понад десятком окремих законів.

Експерти фонду подають такі розрахунки: якщо підвищити пенсійний вік до 65 років (до 2026 року для чоловіків, і до 2031 - для жінок), на пенсійних виплатах можна зекономити до 3,5% ВВП. Підвищення пенсійного віку до 63 дасть економію у 2% ВВП.

Дискусія загострюється

Проте, як твердить міністр соцполітики Андрій Рева, в Україні є лише 19,2 тисяч пенсіонерів, які отримують пенсію вище 10 740 грн на місяць. При цьому левова частка - близько 18 тисяч - отримують пенсію до 20 тис. грн. Найбільшу пенсію - 58 тис. грн. - за словами міністра соцполітики, отримує "Герой України і льотчик-випробувач. Всі інші пенсії - нижче".

Така заочна суперечка - не єдиний приклад того, наскільки напруженою є дискусія.

Копирайт изображения Unian

Після завершення роботи чергової місії фонду в Києві "Економічна Правда" опублікувала колонку голови місії Рона ван Родена, у якій він спирався на оприлюднене дослідження МВФ.

Проте віце-прем'єр Павло Розенко назвав тези, викладені у статті представника МВФ, "жахливою непрофесійністю".

Врешті, до суперечки приєднався і директор європейського департаменту МВФ Пол Томсен, який визнав, що питання пенсійного віку - одне із найбільш дискусійних.

Він заявив, що "підвищення низького віку виходу на пенсію, підвищення ефективного пенсійного віку є критично важливим". А також визнав, що саме питання того, яких обрисів набуде пенсійна реформа, залежатиме і черговий етап перегляду програми співпраці між Києвом та МВФ.

Які зарплати - так і пенсії

Підвищення пенсійного віку є "найпростішим заходом, який не потребує особливих зусиль", каже завідувач сектору відділу соцбезпеки Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Коваль.

Проте ефект від нього проявляється "поступово, протягом багатьох років". А тому, на думку експерта, підвищення пенсійного віку має бути останнім заходом, коли всі інші вже задіяли.

Співвідношення пенсіонерів і працівників в Україні

12 млн

кількість пенсіонерів

 • 18 млн кількість осіб працездатного віку

 • 16,4 млн кількість офіційно зареєстрованих працівників

 • 12,3 млн кількість платників ЄСВ

AFP

Науковець звертає увагу на такий важливий для пенсійної системи показник, як "коефіцієнт системного навантажування". Тобто пропорції кількості пенсіонерів і працівників:

"Будь-яка пенсійна система гарно працює, коли цей коефіцієнт коливається біля 0,3-0,4. При 0,7-0,8 починаються тривожні дзвіночки. А у нас 1.1. Що робити? Створювати нові робочі місця, збільшуючи тим самим кількість платників ЄСВ".

Водночас, Олександр Коваль зауважує: "На яку пенсію може претендувати людина, яка усе життя працювала на мінімальну зарплату і сплачувала відповідні відрахування до Пенсійного фонду?"

"Як не парадоксально, основні проблеми пенсійної системи - поза її межами, а саме - в економічній площині", - каже науковець. Він наголошує, що ефективність пенсійної системи починається з реальної економіки.

Новини на цю ж тему