Чому люди вірять у міф про "пластиковий рис"?

Копирайт изображения Youtube
Image caption В інтернеті можна знайти безліч описів "пластикового рису", який нібито підмішують до справжнього

У соцмережах продовжують активно циркулювати історії про те, як в Африці продають "пластиковий рис". Як аргументи, наводять численні відеоролики, на яких зліплені нібито з такого рису кульки підскакують, як гумові.

За останні кілька тижнів ці чутки набрали таку популярність у Сенегалі, Гамбії та Гані, що ганське агентство з контролю за харчовими продуктами і медикаментами вирішило провести власне розслідування.

Працівники агентства запропонували споживачам і торгівцям надсилати їм зразки підозрілого рису, й після аналізів дійшли висновку, що принаймні на ринку Гани "пластикового рису" немає.

Підробка дорожча за оригінал

Чутки про те, що нечесні торгівці підмішують "пластиковий рис" у справжній, зародилися в соцмережах Китаю ще у 2010 році.

Приводом стала низка скандалів з так званим "фальшивим рисом", однак тоді не йшлося про заміну реального товару пластиком.

Зокрема, в одному випадку компанія видавала за першокласний вучанський рис інший сорт - менш престижний, але цілком їстівний.

Копирайт изображения Youtube
Image caption Чутки про "пластиковий рис" підживлюються відеороликами, на яких рисові кульки стрибають, як гумові

Потім, у 2011 році, з'явилася чутка, що рис тепер навчилися робити з картопляного крохмалю з додаванням промислової пластмаси.

Цю чутку нібито підтвердив офіційний представник ресторанної індустрії Китаю, який заявив, що з'їсти три миски "пластикового рису" - все одно що закусити целофановим пакетом.

Утім, було й три підтверджених випадки, коли за рис видавали великі партії пластикових гранул.

Такий "пластиковий рис" спеціально виробляють як наповнювач тари, щоб зберегти вміст контейнерів при транспортуванні. Однак виробництво таких гранул майже завжди буде обходитися дорожче, ніж справжній рис.

В африканські соцмережі історія з "фальшивим рисом" потрапила у 2016 році, коли нігерійська митниця конфіскувала 2,5 тонни рису.

Спочатку чиновники заявили, що рис був із пластику, але згодом, коли міністр охорони здоров'я країни повідомив, що ці заяви не підтвердилися, митниця відступилася. При цьому з'ясувалося, що з цим рисом і справді не все гаразд: у ньому виявили надто багато бактерій.

Стрибучий рис

Копирайт изображения Youtube
Image caption Особливо поширені чутки про фальшивий рис у країнах Західної Африки, які залежать від імпорту цього продукту

І все ж чутки про існування "пластикового рису" продовжували циркулювати, й підживлювали їх відеоролики з рисовими кульками, що стрибали, немов гумові.

Деякі відео навіть демонстрували, як саме такий рис нібито виробляють на фабриках.

За словами директора британської Асоціації рису Александра Во, такі відеоролики цілком можуть бути справжніми, але зовсім не тому, що рис зроблений з пластмаси. Просто при певному приготуванні рисові кульки справді можуть стрибати.

"Рис по своїй природі складається з карбогідратів і білків. Так що щось подібне з ним може відбуватися", - пояснює Александер Во.

Водночас працівник телеканалу France 24 Александр Капрон вважає, що за чутками насправді може стояти недовіра до імпортних товарів і протекціонізм.

Александр Капрон багато часу присвятив розвінчанню міфу про "пластиковий рис". Журналіст стверджує, що дехто свідомо поширює фальшиві відео, щоб спонукати споживачів купувати більше місцевого рису.

"Такі чутки більше поширені у країнах, які залежать від імпорту рису, як Кот-д'Івуар або Сенегал, - каже Александр Капрон. - Ці чутки настільки нав'язливі, що влада змушена робити з цього приводу офіційні заяви про те, що "пластикового рису" не існує".

Однак редактор програми BBC Focus on Africa Хассан Аруні, який також вивчав проблему "пластикового рису", не впевнений в тому, що населення країн Західної Африки свідомо вибирає об'єктом критики країни-експортери рису, такі як Китай.

При цьому пан Аруні переконаний, що влада у країнах Західної Африки діє абсолютно правильно, розвінчуючи міфи про "фальшивий рис".

"Я думаю, це найкращий спосіб продемонструвати населенню, що це неправдиві чутки, - вважає він. - Мені здається, це має переконати людей у тому, що це - фальшиві новини, й хтось просто хуліганить в інтернеті".

Новини на цю ж тему