Біткоїни та чоловіки: чому брак жінок у світі криптовалюти насторожує?

Жінка поряд з графіком Копирайт изображения Getty Images

У застереженнях щодо біткоїну немає нічого нового: вже кілька фінансових інституцій та відомих інвесторів публічно озвучували суворий прогноз про падіння ринку криптовалюти.

Капіталізація всіх криптовалют станом на 3 січня склала понад 700 млрд доларів США, що значно більше, ніж вартість Microsoft, Google або Amazon.

Причини такого песимізму різні: від браку регулювання віртуальних валютних ринків до стрибків у їхній вартості, що спостерігається в останні місяці. Наприклад, у випадку з біткоїном таке зростання сягнуло понад 1000% у 2017 році. Для багатьох аналітиків це є ознакою спекуляції.

Однак, найновіший аргумент базується на дечому більшому, ніж просто економічна теорія. Йдеться про гендерну нерівність.

Копирайт изображения Getty Images

Чоловічий клуб

Низка досліджень підтвердили гіпотезу про те, що на ринку віртуальних валют домінують чоловіки.

Наприклад, дослідження Google Analytics показує, що в такому інвестуванні беруть участь менше 3,5% жінок. За деякими оцінками, біткоїн приніс у 2017 році інвесторам 85 млрд доларів США, з них лише 5 млрд - жінкам.

Дехто вважає, що жінкам-інвесторам не вистачає можливостей, інші - вбачають у цьому тривожну ознаку.

Вплив тестостерону

Деякі дослідження показують, що економічні "мильні бульбашки" - цикл, що характеризується швидким зростанням ціни на активи, які потім різко зменшуються, - виникають під впливом діяльності молодих трейдерів-чоловіків та інвесторів-чоловіків.

Ця теорія базується на біологічному поясненні: чоловіки під впливом тестостерону завдяки успішним інвестиціям схильні більше ризикувати, що, своєю чергою, спричиняє "цінову бульбашку".

Один із прихильників такого підходу - нейробіолог Кембриджського університету та екс-трейдер з Волл-стріт Джон Коатес. Він бачить докази цього в "бульбашці доткомів" наприкінці 1990-х рр., коли спостерігалось стрімке зростання фондових ринків за рахунок інвестицій в інтернет-компанії.

В інтерв'ю журналу "Форбс" він пригадує, що коли працював трейдером, то помітив в певний час "сповнену ейфорії, ненормальну та занадто ризиковану поведінку" чоловіків-трейдерів. В той же час, каже він, жінки-трейдери демонстрували відносну стійкість до ейфорії, яка на той час охопила більшість їхніх колег-чоловіків.

Копирайт изображения Getty Images

За останніми оцінками, участь жінок в індустрії фінансових послуг США обмежена: у 2015 році вони обіймали лише 9,4% з близько 7,7 тис. посад в інвестиційних фондах країни.

Ще гірша ситуація з керівними посадами: жінки становлять лише 2,1% на чолі компаній, які входять до переліку S&P 500 - списку з 500 великих компаній з капіталізацією не менше 6,1 млрд доларів США.

На думку експертів, чоловіки гірше оцінюють ризики, саме тому важливо залучити до цього бізнесу якомога більше жінок.

Копирайт изображения Getty Images

"Інакше, групове мислення може взяти гору, а потім наслідки, які можна передбачити і які, власне, і прогнозуються зараз, будуть коментуватися з позиції - "Але як же це можна було передбачити?" - розповіла ВВС експерт з криптовалют у University College London Анджела Волч.

Такі небезпеки експерти вбачають і в ситуації з біткоїнами. Один із них, Дункан Стюарт, директор із досліджень компанії Deloitte у Канаді, написав у Linkedin повідомлення, де висловлював стривоженість такою гендерною прогалиною.

Минулого листопада на сайті Bitcoin.com з'явилася стаття, автори якої аналізували таку невідповідність та пов'язали це з історичною тенденцією домінування чоловіків у сфері технологій.

Копирайт изображения Getty Images

Але чи є жінки, які хочуть бути до цього залучені? Докази на цьому ринку показують, що так. Журнал Fortune повідомив, що за перші 10 місяців 2017 року чотири з 30 найбільших пропозицій первинного розміщення монет (ICO - форма залучення інвестицій в нові технологичні проекти та стартапи у вигляді емісії та продажу інвесторам нових криптовалют) було подані співзасновницями жіночої статі. І дві з цих пропозицій були найбільшими з існуючих на сьогодні.

"У криптоекономіці є багато різних ролей - від розробки програмного забезпечення до маркетингу. Важливо, щоби представництво жінок зростало в усіх цих сферах, а не лише у царині підприємниць, які виходять на ICO. Тоді в усіх куточках криптосвіту буде представлено більше різних думок та позицій", - вважає Анджела Волч.

Новини на цю ж тему