BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови
 
Останнє поновлення: четвер, 20 вересня 2007 p., 15:25 GMT 18:25 за Києвом
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Виставка про Голодомор у Єрусалимі
 

 
 
Виставка Меморіалу
Посол України в Ізраїлі Ігор Тимофєєв промовляє на церемонії відкриття виставки. Фото Є.Сова
У Єрусалимському культурному центрі днями відкрилася документально-художня виставка «Забуттю не підлягає», присвячена Голодомору 1930-х років в Україні.

Чи не вперше пересічні мешканці Ізраїлю, політики, історики та мистецтвознавці мали нагоду ознайомитися із унікальними матеріалами про великий голод, який панував у центральних та південних регіонах України в період сталінської колективізації.

В основу експозиції, створеної Київською міською організацією Всеукраїнського товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса, покладено проблемно-хронологічний принцип, використано чимало унікальних архівних документів, експонатів та відеоілюстрацій. Автори приділили чималу увагу висвітленню хронології подій через призму акцентування на історичних передумовах «великого голоду» – безнастанних репресіях проти української інтелігенції, так званого «Розстріляного відродження».

Микола Хвильовий, Лесь Курбас, Юрій Яновський… Утиски й переслідування проти них, зазначають упорядники, проклали широкий шлях до майбутньої трагедії. Один із авторів експозиції, заступник директора Національного інституту пам’яті України Роман Круцик, пишається тим фактом, що експозицію вже встигли оглянути у багатьох містах Європи, США та Канади. Проте, її презентація у Єрусалимі, за словами пана Круцика, є для нього надзвичайно символічною подією, адже вона, фактично, уперше знайомить ізраїльський загал із трагедією українського народу:

"По суті ми, як перша ластівка, завітали із такою проблематикою сюди. Я думаю, що після сьогодні (я бачив багато було журналістів) ця тема підніметься. Я бачив тут є дуже багато вихідців з України. Бо зрештою, ми живемо сьогодні радянськими міфами, які ще років 50 мучитимуть наші суспільства. І наше завдання сьогодні - побороти ці міфи. Що їх може побороти? Тільки досягнення правдивої історії може побороти ті міфи, які були напхані комуністичною ідеологією"

Виставка Меморіалу. Фото Є.Сова

Мабуть усупереч сподіванням організаторів найбільший інтерес до заходу виявили як раз вихідці з України. Корінних ізраїльтян серед гостей виставки виявилося не так вже й багато, проте саме вони чи не з найбільшою цікавістю вивчали інформаційні стенди та пожовклі архівні фотографії. У цілому ж відвідувачі, серед яких були й представники дипломатичного корпусу, політики та громадські діячі, говорили про певну символічність того, що ця виставка проходить не лише у «місті трьох релігій», про що нагадала присутність на церемонії відкриття православного Патріарха Єрусалима Феофіла ІІІ, але й місті, де розташований найбільший музейний комплекс пам’яті жертв Голокосту «Яд Вашем».

Щороку цей комплекс відвідує близько 800 тис. осіб з усього світу, що гарантує збереження пам’яті про трагедію європейського єврейства, тоді як про Голодомор й у світі, і в Ізраїлі досі знають дуже небагато. Як розповів Бі-Бі-Сі один з організаторів заходу, народний депутат ВР України п’ятого скликання Олександр Фельдман, проведення цієї виставки є першим етапом інформування ізраїльської громадськості про добу «Великого голоду». І, як сподіваються у Києві, у майбутньому це уможливить визнання Голодомору на парламентському рівні:

"Дуже хочеться звернути увагу Кнесету, дуже хочеться заручитися підтримкою ізраїльського парламенту у визнанні геноциду українського народу. Це визнання правди і трагедії, яка мала місце. Ми не шукаємо винних, не шукаємо національності цієї трагедії, а говоримо про те, що це було. Це жертви тоталітарних режимів, як фашизм, і як комунізм. Тому це "не притягнута за вуха" ситуація у пошуках провини".

 Дуже хочеться звернути увагу Кнесету, дуже хочеться заручитися підтримкою ізраїльського парламенту у визнанні геноциду українського народу. Це визнання правди і трагедії, яка мала місце. Ми не шукаємо винних, не шукаємо національності цієї трагедії, а говоримо про те, що це було. Це жертви тоталітарних режимів, як фашизм, і як комунізм. Тому це "не притягнута за вуха" ситуація у пошуках провини.
 
Олександр Фельдман

Посол України в Ізраїлі Ігор Тимофєєв каже, що загальний інтерес ізраїльтян до трагічних подій 30-х років в Україні постійно зростає. Зі свого боку, дипломатична місія України в Тель-Авіві провадить регулярні консультації зі своїми ізраїльськими колегами у намаганні переконати їх у важливості офіційного визнання Голодомору. Проте, пан посол не взявся прогнозувати коли така активність української дипломатії зможе принести жадані плоди:

"Документи з проханням й із закликом щодо визнання українського Голодомору вже тривалий час перебувають тут, у Кнесеті. Я думаю, що у нас попереду ще є робота: з роз’яснення й з пошуків історичної правди. Тобто, ми маємо всадити за стіл істориків, маємо провадити такі виставки...Я не став би сьогодні давати звіту щодо перспектив ізраїльського Кнесету. Це було б некоректно з моєї позиції про це говорити"

Варто зазначити, що окремі депутати ізраїльського парламенту, як, наприклад, Михайло Нудельман, у минулому висловлювали готовність підтримати резолюцію Кнесету щодо визнання Голодомору. Вивчити відповідну можливість ще у січні пообіцяла й спікер Кнесету Далія Іцик. Проте, від того часу помітних зрушень у цьому питанні не відбулося. Ізраїльський законодавець від панівної партії «Кадіма» Зеев Елькін, схильний пов’язувати достатньо повільні темпи розвитку цього процесу із загальною обережністю, яку традиційно виявляє Ізраїль відносно тих чи інших суперечливих подій історії:

"Деякі побоювання з приводу спроб певних кіл применшити значення Голокосту, призводять до того, що офіційний ізраїльський істеблішмент і МЗС дуже обережно ставляться до терміну "геноцид". Хай там як, вважаю, що Ізраїль має визнати Голодомор глибокою трагедією українського народу"

Наступного року Україна відзначатиме 75-і роковини Голодомору. У цьому контексті в Києві сподіваються, що до списку країн, які вже визнали Голодомор, зрештою долучиться й Ізраїль. Поки ж члени української делегації, що були присутніми на відкритті експозиції, обіцяють й надалі всіляко підтримувати й навіть заохочувати суспільний інтерес в Ізраїлі до цієї проблематики. Між тим, виставка про Голодомор триватиме у Єрусалимі ще два тижні, а відтак її експонати будуть подаровані музейному комплексові "Яд Вашем". Однак, на цьому етапі куратори музею ще не визначилися із тим, чи матеріали про Голодомор з’являться у складі основної експозиції.

 
 
Також на цю тему
Читайте також
 
 
Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
 
  RSS News Feeds
 
BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки
 
  Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум
 
  BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>
 
 Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження