Трамп назвав Кастро "жорстоким диктатором"

Fidel Castro. Photo: September 2010 Копирайт изображения AFP/Getty Images
Image caption Fidel Castro led the Communist revolution in Cuba in 1959

Обраний президент США Дональд Трамп назвав Фіделя Кастро "жорстоким диктатором", який "утискав власний народ близько шести десятиліть".

Він також висловив сподівання, що кубинці зможуть рухатись до вільнішого майбутнього.

"Хоча Куба залишається тоталітарним островом, сподіваюся, що сьогоднішній день позначатиме відхід від тривалих жахіть", - сказано в заяві пана Трампа, який заступить на пост президента у січні.

Про смерть пана Кастро оголосив у ніч проти суботи його брат Рауль. У суботу має відбуватися кремація тіла, а поховають прах 4 грудня в Сантьяго. До того моменту на Кубі буде траур.

Кастро, лідер комуністичної революції, прийшов до влади 1959 році. Він пережив численні замахи на своє життя. Упродовж десятиліть критикував США.

Раніше низка політиків світу висловили співчуття у зв'язку зі смертю Фіделя Кастро, але були й ті, хто назвав кубинського лідера "тираном".

Президент США Барак Обама заявив, що "величезний вплив" Кастро "оцінить історія".

За його словами, США "багато працювали, щоб залишити минуле позаду" і протягають "руку дружби кубинському народу" у цей час.

За часів президентства пана Обами стосунки між двома країнами дещо потеплішали, зокрема - у 2015 році були відновлені дипломатичні зв'язки.

"У вічність відійшов Фідель Кастро, з поглядами якого можна не погоджуватися, але його харизма визначила цілу епоху. Співчуття народу Куби", - заявив український президент Петро Порошенко.

Він також додав, що українці не забудуть ініціативу пана Кастро з оздоровлення дітей, що постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Кубинці засмучені смертю Фіделя Кастро

Президент Росії Володимир Путін заявив, що пан Кастро "був щирим і надійним другом Росії".

"Пам'ять про нього назавжди залишиться в серцях громадян Росії", - сказано в його телеграмі до Рауля Кастро.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Путін зустрічався з Кастро у 2000 році

Екс-президент СРСР Михайло Горбачов назвав кубинського лідера "видатною людиною, яка залишила величезну пам'ять у всьому світі". За словами Горбачова, той зробив у XX столітті все, аби зруйнувати колоніальну систему.

Одним із перших світових лідерів висловив свої співчуття презідент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, назвавши команданте "мудрим лідером, авторитетним політиком та історичною особистістю".

Китайський лідер Сі Цзіньпін заявив, що китайський народ "втратив близького товариша і щирого друга".

Президент Франції Франсуа Олланд заявив, що сумує про відхід однієї з найважливіших політичних фігур на світовій арені. Він привітав нещодавнє зближення Куби і Вашингтона, але висловив стурбованість з приводу прав людини на Кубі під час режиму Кастро.

А у Майамі святкують

Копирайт изображения Reuters

Водночас реакця багатьох кубинців, які мешкають у США, була зовсім іншою.

У Майамі - великому місті у штаті Флорида, що лежить неподалік від Куби, багато хто привітав новини про смерть Кастро.

Як зазначає кореспондент BBC, переважна частина тутешніх емігрантів із Куби негативно ставилися до покійного лідера і чекають на зміни після його смерті.

На низці відео в соцмережах видно, як жителі міста збираються на вулицях, посміхаються і махають у відповідь на сигнали водіїв. Багато хто тримає прапори Куби.

"Після розвалу СРСР, багато кубинців зіткнулися з великими труднощами, а в останні роки Куба починає звертатися за допомогою до інших країн", - каже кореспондент Мундо Луїс Фаярдо.

Тим часом член Конгресу США від республіканців кубинського походження із Майамі Ілеана Рос-Летінен назвала Фіделя Кастро тираном.

"Тиран помер, і щось нове може початися в останньому комуністичному бастіоні західної півкулі", - заявила вона.