Європарламент може затвердити безвіз України 18 січня

Париж Копирайт изображения AP
Image caption Є така ймовірність, що подорожувати до Європи без віз українці зможуть вже з кінця лютого

Європейський парламент оголосив про попередній намір розглянути законодавчу ініціативу надати України безвізовий режим під час засідання 18 січня 2017 року.

Мітка з попередньою датою розгляду ініціативи з'явилась на профілі законопроекту щодо українського безвізу на сайті Європарламенту.

Також на цей день попередньо заплановане схвалення механізму призупинення безвізового режиму.

Якщо Європарламент дійсно затвердить безвіз для України та механізм призупинення 18 січня, то українці отримають шанс на безвізові поїздки до ЄС вже з кінця лютого 2017 року.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Поки що обіцянки чиновників щодо безвізу не справджувались

Механізм розбрату

Запровадження цього механізму в ЄС назвали умовою початку дії безвізу для України та Грузії.

Новий механізм призупинення дасть змогу ЄС оперативно тимчасово виключати країни з переліку держав, громадяни яких мають право на безвізові поїздки.

Наразі в ЄС тривають суперечки між інституціями щодо ролі кожної з них та країн-членів в ухваленні рішення щодо призупинення безвізу.

Копирайт изображения AFP
Image caption Без віз можна буде їздити до країн Шенгенської зони

На саміті Україна-ЄС 24 листопада керівник Європейської Ради Дональд Туск та голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер висловили сподівання, що консенсус щодо механізму призупинення у ЄС знайдуть до кінця 2016 року.

Водночас співрозмовники ВВС Україна в Брюсселі допускали, що узгодження механізму може затягтись на довше через позицію низки країн, зокрема і Франції.

До кінця року у ЄС відбудеться ще кілька зустрічей, на яких чиновники спробують знайти компроміс щодо механізму призупинення.

Цього тижня, як повідомили у ЄС, перемовини щодо цього між Європарламентом та Радою ЄС закінчились безрезультатно.

Українське питання

Перемовини щодо надання безвізового режиму для України тривали з 2008 року. Як визнали у ЄС, Україна успішно виконала усі 144 зобов'язання у межах візового діалогу.

20 квітня Єврокомісія видала законодавчу ініціативу щодо надання Україні безвізового режиму.

26 вересня проект схвалив профільний комітет Європарламенту з внутрішніх справ, запустивши міжінституційний діалог з цього питання.

А 17 листопада спеціальна група Ради ЄС погодила свою перемовну позицію щодо безвізу, підтримавши надання Україні такого права.

Копирайт изображения President.gov.ua
Image caption Петро Порошенко обіцяв безвізовий режим до кінця 2016 року

У цьому рішенні було чітко вказано, що безвіз запрацює одночасно з запровадження механізму призупинення.

Цього року Європарламент матиме повноцінний пленарний тиждень 12-15 грудня, і на 13 грудня потенційно зарезервоване внесення невідкладних питань.

Якщо б у ЄС встигли погодити механізм призупинення до цього тижня, і Європарламент встиг ухвалити рішення щодо нього та України до 15 грудня, то безвіз міг би запрацювати з кінця січня - початку лютого 2016 року.

Адже після Європарламенту рішення ще має формально затвердити Рада ЄС, і з цього моменту має пройти 21 день для набуття чинності закону.

Якщо ж Європарламент схвалить безвіз 18 січня, а Рада ЄС його затвердить за тиждень-два, то безвіз може запрацювати наприкінці лютого - на початку березня 2017 року.

Право на безвізові поїздки до ЄС отримають власники біометричних паспортів.

Новини на цю ж тему