Смерть дитини від голоду: чому ми байдужі?

квартира, де померли діти Копирайт изображения npu.gov.ua
Image caption Дітей залишили на 9 днів в квартирі з цукерками

Трагедія з маленькими дітьми, яких матір зачинила у квартирі, сколихнула суспільство і поставила багато питань - чому жінка так повелася, чому на плач дітей ніхто не відреагував, як таке взагалі могло статися у центрі Києва у ХХІ столітті?

Діти без їжі пробули у помешканні дев'ять днів. Данило, якому був рік і 11 місяців помер. Його 2-річна сестра Аня у лікарні. Їй пощастило, буде жити, кажуть лікарі.

Як пояснила жінка поліції, цей час вона проводила з новим чоловіком, батьком своєї третьої дитини, яку вона народила у жовтні. У немовляти досі немає свідоцтва про народження.

Дітьми зараз опікуються соціальні служби. Готується позов про позбавлення батьківських прав.

Родина орендувала квартиру у Голосіївському районі нещодавно, за рік переїжджала кілька разів, але жодних скарг про них не надходило, сім'я не перебувала на обліку у соціальних службах, розповіла ВВС Україна начальник служби у справах дітей Голосіївської РДА Ірина Антошко.

Копирайт изображения npu.gov.ua
Image caption Тут жінка жила з маленькими дітьми

"Сусіди чули плач дітей щоранку і щовечора. Кажуть, що навіть викликали поліцію, але на прохання двері ніхто не відчинив і поліція поїхала", - розповів уповноважений президента з питань дитини Микола Кулеба.

Правда, поліція згодом спростувала інформацію про виклики за цією адресою. Сусідів опитує поліція.

В коментарях журналістам вони кажуть, що часто чули плач і крики, але це було раніше. Якби знали, що там таке відбувається, обов'язково б забили на сполох.

"Сусіди маються цікавитися. Чому губляться в зв'язки між людьми, які живуть поряд?" - запитує практикуючий психолог Вадим Колесников. - Бачили маму з дітьми, а потім перестали їх бачити кілька днів. Вона ж могла не піти, а захворіти - вивернула ногу або серцевий напад".

На його думку, відповідальність за цей випадок лежить не лише на матері, а в першу чергу на сусідах - вони не мають бути байдужими.

"Коли ти живеш поруч з людьми, ти береш на себе відповідальність. Якщо ти не знаєш сусідів і з ними не вітаєшся, це ненормально", - вважає психолог.

Копирайт изображения National Police
Image caption Фото з квартири, де від голоду помирали діти

"Люди зараз не впевнені у завтрашньому дні, у державі. Вони більш зосереджені на своїх внутрішніх проблемах і не втручаються у життя інших родин", - розповідає психолог, гештальт-терапевт Аліна Фірсель.

"Неблагополучні родини стають нормою. Ми ж звикаємо до війни і далі живемо своїм життям. Це точно так само. Живе нестабільна родина, там щось відбувається і ніхто не хоче в це втручатися. Але, принаймні, сусідам варто було поцікавитися і спробувати дізнатися, що там відбувається. Якщо вони дійсно щось чули, то так - це байдужість".

Як розповів ВВС Україна дільничий одного з районів Києва, сигнали про те, що щось негаразд, найчастіше надходять саме від сусідів або родичів.

Після цього, поліція приходить з перевіркою, оглядає житло, дітей. Якщо є підстави вважати, що діти недоглянуті і їм щось загрожує, інформацію передають соціальним службам.

Туди відряджають спеціальну комісію, родину беруть на облік, а далі суд вирішує позбавляти, чи ні людей батьківських прав.

"Система недосконала. Нам свого контингенту вистачає - наркоманів, дебоширів, за такими випадками мали б більше соціальні служби наглядати. А так скоріш за все всіх собак повісять на дільничого", - каже полісмен, який попросив не вказувати його імені.

Щодо жінки розслідують кримінальне провадження за частиною 3 статті 135 Кримінального кодексу - залишення в небезпеці. Їй загрожує до восьми років позбавлення волі.

Поки ж Голосіївський районний суд арештував її на 60 днів.

Жінка, яку цитує дитячий омбудсмен, нібито казала, що залишила дітям печиво і кукурдзяні палички.

Новини на цю ж тему