Бюджет - "під ялинку", гроші від МВФ - у новому році?

groisman rada Копирайт изображения UNIAN
Image caption Уряд дуже радів згоді Ради на підвищення "мінімалки" до 3200 грн у наступному році. Схвалити бюджет на 2017 рік буде складніше.

9 грудня минає місяць, як уряд подав до парламенту проект бюджету до другого читання зі своїми правками. Проте досі його розгляд, попри оптимістичні очікування, так і не відбувся.

"Нам залишилося лише остаточне ухвалення законів і остаточне ухвалення проекту бюджету на 2017 рік", - заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман на засіданні уряду 7 грудня, не вказавши час, коли саме має відбутися це остаточне затвердження.

Втім, прем'єр висловив побажання "планово увійти у 2017 рік, щоби за декілька тижнів до нового року усі місцеві бюджети...могли підготуватися для входження у новий бюджетний рік".

За законом, бюджет наступного року має ухвалюватися до 1 грудня попереднього року. Дотримання вимог закону було однією із перших обіцянок Володимира Гройсмана після призначення на посаду прем'єра. Торік, як голова парламенту, він спостерігав усі недоліки кількарічної практики затвердження головного фінансового документу країни "під ялинку" - в останні дні та навіть години старого року.

Що пішло не так?

Наприкінці жовтня, вже після того, як проект бюджету на 2017 рік було ухвалено у першому читанні, уряд озвучив ініціативу підняти мінімальну зарплатню до 3200 грн від початку нового року - це удвічі більше, ніж показник, на якому було розраховано початковий кошторис.

"Мінімалка" у 3200: чи будуть гроші?

Проте до мінімальної зарплатні традиційно були "привязані" багато соціальних видатків, а також посадові оклади (так звана "тарифна сітка" оплати праці - Ред), розрахунки штрафів і вартості адміністративних послуг. Тому парламенту довелося "розривати" цю "прив'язку" окремим законом, який було ухвалено лише 6 грудня.

Рада підтримала підвищення мінімальної зарплати до 3200 грн

Тепер у бюджетних організаціях мінімальні оклади визначатиме уряд, у позабюджетній сфері - колектичними договорами, а штрафи і адмінпослуги прив'язуватимуться до прожиткового мінімуму.

Водночас далі уряд та парламент, як виглядає, повторили помилку попередніх років, і заходилися змінювати податки під час бюджетного процесу.

Раніше голова парламентського комітету з податкової політики Ніна Южаніна заявляла, що цього року, аби уникнути цієї помилки, уряд і депутати погодилися не чіпати податкове законодавство до нового року, вчасно ухвалити проект бюджету, а до 1 липня наступного року визначитися із наступними кроками податкової реформи, що будуть враховані вже у кошторисі на 2018 рік, - власне, як цього і вимагає закон.

6 грудня Верховна Рада ухвалила за основу зміни до Податкового кодексу, що забезпечують збалансованість бюджетних надходжень.

Ці зміни стосуються спеціального режиму оподаткування для аграріїв (пільги зі сплати ПДВ буде замінено на дотації у 4 млрд грн), підвищення акзиців на тютюн, алкогольні напої і дизильне пальне та зниження окремих рентних платежів.

Наступний сесійний тиждень почнеться лише 20 грудня, - отже, остаточне ухвалення податкових змін, а також проекту бюджету на наступний рік навряд чи варто чекати до цього.

Нема бюджету - нема і грошей МВФ

Саме із вчасним ухваленням проекту бюджету на наступний рік українська влада пов'язувала і можливість отримання другої порції позики від МВФ до кінця поточного року.

Зокрема, про це йшлося всередині вересня, коли Україна отримала третій транш за програмою розширеного фінансування, - і перший за понад рік очікування.

Проте вже у листопаді НБУ озвучив песимістичніший, ніж інші органи влади, прогноз - якщо будуть затримки із ухваленням бюджету, до кінця року не варто очікувати грошей від МВФ.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У НБУ прогнозують, що новий транш від МВФ надійде вже у наступному році

Тепер голова НБУ Валерія Гонтарева лише підтверджує цей прогноз: четвертий транш слід очікувати вже у січні-лютому наступного року:

"Основні вимоги - це прийняття бюджету. Але це ж потрібно не тільки для МВФ, це потрібно країні", - каже голова НБУ.

У разі, як співпраця із МВФ і надалі буде затримуватися, вважає Валерія Гонтарєва, "негативний ефект іде на наш платіжний баланс, а це, як ви розумієте, наш курс гривні".

Водночас вона одразу додає, що у НБУ сподіваються, що "співпраця із МВФ та іншими кредиторами" відновиться вже на початку 2017 року.

Новини на цю ж тему