Голландський суд постановив передати "скіфське золото” Україні

Копирайт изображения WWW.ALLARDPIERSONMUSEUM.NL
Image caption Афіша виставки у Голландії

Скіфське золото належить Україні і має бути передане Києву. Відповідне рішення ухвалив окружний суд Амстердама у середу.

У сторін є три місяці, щоб подати апеляцію на це рішення, йдеться у рішенні суду.

Протягом цього часу золото залишатиметься у Нідерландах.

Перший заступник Міністра інформаційної політики України Еміне Джапарова, яка перебуває в Амстердамі, написла у Facebook: "Кошти за зберігання артефактів українських музеїв в сховищах музею Алларда Пірсона поділять на всіх учасників спору".

"Україна має сплатити частину коштів за перевезення та зберігання артефактів", - додала пані Джапарова.

За її словами, суд ухвалив рішення на підставі конвенції ЮНЕСКО від 1970 р., яка наголошує що культурна спадщина належить суверенній державі.

Водночас, вона висловила сумніви у тому, що опоненти будуть подавати апеляцію, "враховуючи відсутність шансів" кримської сторони.

Однак юристи, які представляють інтереси кримських музеїв, вже заявили, що апеляція все ж буде подана, повідомляє російська агенція "РИА Новости".

За їхніми словами, таке рішення суду суперечить положенням контрактів, а також принципам міжмузейної співпраці та руйнує єдність колекції.

А агентство Reuters відзначає, що при винесенні вердикту суд керувався тим, що Крим не є країною і не може заявляти про своє право на об'єкти мистецтва.

Таким чином, рішення про те, кому мають бути повернуті артефакти, повинен прийняти український суд після того, як вони опиняться на території України.

Спірне золото

Фактична суперечка між Україною та Росією за понад півтисячі музейних коштовностей триває понад два роки. Вартість експонатів оцінюється у 1,5 млн євро.

Копирайт изображения WWW.ALLARDPIERSONMUSEUM.NL
Image caption Елемент колекції

Чотири кримські музеї, які визнали владу Москви (Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник "Херсонес Таврійський"), вимагають повернути коштовності на півострів, а Україна наполягає на їхній тимчасовій передачі до Національного музею історії України.

Коштовності вивезли на виставку до Німеччини та Нідерландів ще до анексії Криму наприкінці 2013 року, а потім музеї звернулися до суду вирішити долю експозиції.

Нідерланди, як і більшість країн Заходу, не визнають законність приєднання Криму до Росії.

Новини на цю ж тему