Доля “скіфського золота” має вирішуватися в Україні - Мінкульт

Копирайт изображения Allard Pierson Museum
Image caption Коштовності вивезли на виставку до Німеччини та Нідерландів ще до анексії Криму наприкінці 2013 року, а потім музеї звернулися до суду вирішити долю експозиції

Міністерство культури України наполягає на законності рішення голландського суду про передачу "скіфського золота" з кримських музеїв до Києва. Росія планує подавати апеляцію.

Рішення про передачу експонатів колекції "Крим: золото і секрети Чорного моря" Україні у середу ухвалив окружний суд Амстердама.

Власність держави

Копирайт изображения Адміністрація президента України
Image caption "Не лише "скіфське золото" є українським. Крим теж є українським, Крим - наш, і крапка", - сказав Петро Порошенко

Як зазначають в українському Міністерстві культури, голландський суд погодився з позицією Києва, за якою всі музейні експонати є частиною Музейного фонду України, тобто державною власністю.

"Рішення суду ґрунтується на конвенції ЮНЕСКО 1970 року, згідно з якою Україна приймає рішення про вивезення і ввезення культурних цінностей", - заявила перший заступник Мінкульту Світлана Фоменко, яка зараз перебуває в Амстердамі.

"Рішення окружного суду Амстердама означає, що не лише "скіфське золото" є українським. Крим теж є українським, Крим - наш, і крапка", - написав у Twitter президент України Петро Порошенко.

Агентство Reuters відзначає, що при винесенні вердикту суд керувався тим, що Крим не є країною і не може заявляти про своє право на об'єкти мистецтва.

Таким чином, рішення про те, кому мають бути повернуті артефакти, повинен прийняти український суд після того, як вони опиняться на території України.

Інша заступниця міністра культури України Тамара Мазур повідомила, що експонати планують направити до Національного музею історії в Києві.

Водночас, українська сторона має оплатити зберігання, охорону і страхування колекції у голландському музеї - це близько 110 тис. євро.

Апеляція кримських музеїв

Копирайт изображения AP
Image caption Екс-прокурор Криму Наталя Поклонська обіцяє допомогти кримським музеям з юридичним оформленням апеляції

Юристи, які представляють інтереси кримських музеїв, вже заявили, що подаватимуть апеляцію на рішення голландського суду.

На це у них є три місяці. Протягом цього часу колекція залишатиметься у Нідердандах.

"Суд проігнорував принцип збереження археологічних знахідок у нерозривному зв'язку з історією і культурою тієї місцевості, звідки вони походять. Музейні предмети мають повернутися до Криму, де були виявлені і де десятиліттями зберігалися і вивчалися вченими-археологами", - йдеться у заяві російського Міністерства культури.

Там вважають, що рішення амстердамських суддів суперечить міжнародному праву про захист культурних цінностей.

У Громадській палаті РФ планують підняти питання "скіфського золота" на найближчому засіданні Генасамблеї ООН.

А екс-прокурор Криму й депутат російської Держдуми від півострову Наталія Поклонська закликала зробити "все можливе і неможливе", щоб повернути експонати до Криму.

Спірне золото

Копирайт изображения Allard Pierson Museum
Image caption Вартість експонатів - близько 1,5 млн євро

Суперечка між Україною та Росією за понад півтисячі музейних коштовностей триває понад два роки. Вартість експонатів оцінюється у 1,5 млн євро.

Чотири кримські музеї, які визнали владу Москви (Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Бахчисарайський історико-культурний заповідник і Національний заповідник "Херсонес Таврійський"), вимагають повернути коштовності на півострів, а Україна наполягає на їхній тимчасовій передачі до Національного музею історії України.

Коштовності вивезли на виставку до Німеччини та Нідерландів ще до анексії Криму наприкінці 2013 року, а потім музеї звернулися до суду вирішити долю експозиції.

Нідерланди, як і більшість країн Заходу, не визнають законність приєднання Криму до Росії.

Новини на цю ж тему