МЗС вимагає від Росії негайно звільнити українців-політв'язнів

Пікет під посольством Росії у Києві Копирайт изображения Ukrinform
Image caption Під посольством Росії у Києві відбувалися протести проти арештів українців у РФ

Міністерство закордонних справ України висловило категоричний протест Російській Федерації у зв'язку із незаконними затриманнями, обшуками й арештами, а також тортурами й жорстоким поводженням щодо громадян України.

МЗС закликає Москву без будь-яких додаткових умов звільнити усіх незаконно утримуваних громадян України.

Відповідна заява оприлюднена на сайті зовнішньополітичного відомства України.

"Всупереч численним закликам України й міжнародного співтовариства з вимогою негайно звільнити незаконно утримуваних і засуджених українців, російське керівництво продовжує ганебну практику використання громадян України як заручників своєї агресивної політики проти нашої держави", - ідеться у заяві.

МЗС вказує, що йому відомо про "політично вмотивоване утримання на території держави-окупанта щонайменше 17 українців".

"Ще більше наших співвітчизників безпідставно затримано та заарештовано на окупованому Кримському півострові. Понад сто українців у жахливих умовах утримуються російсько-терористичними силами в окупованих районах Донецької та Луганської областей", - ідеться у заяві.

МЗС також звертає увагу на те, що "існують беззаперечні свідчення щодо систематичного застосування щодо громадян України, які утримуються на території Росії та на окупованих територіях, недозволених методів дізнання, тортур, методів психологічного тиску".

Копирайт изображения МЗС України

МЗС наголошує, що через "дії Кремля стосовно громадян України" зовнішньополітичне відомство змушене застерігати співвітчизників від поїздок на територію Росії та "на тимчасово окуповані нею українські території".

Як твердять в МЗС, Україна разом з міжнародними партнерами докладає усіх можливих політико-дипломатичних і правових зусиль для звільнення з російського полону своїх громадян.

МЗС вкотре закликала держави-члени ООН посилити тиск на Росію з метою домогтися виконання нею міжнародних конвенцій, спрямованих на захист прав людини.

"Сфабриковані справи" про наркоторгівлю

Зовнішньополітичне відомство вперше оприлюднило інформацію про засудження протягом 2016 року майже тисячі громадян України на території Росії зі звинуваченнями у вчиненні злочинів у сфері наркообігу.

МЗС вважає, що "кримінальні справи більшості співвітчизників базувалися на сфабрикованих матеріалах".

"Останнім часом особливого загострення набула ситуація з громадянами України, яких шахрайським способом було втягнуто у незаконні схеми із поширенням наркотичних речовин на території РФ. Фактично наслідками реалізації таких схем є вербування та втягування наших співвітчизників у незаконну діяльність на території Росії", - ідеться у заяві.

Досі ані Слідчий комітет Росії, ані посадові особи РФ не коментували інформації про сотні засуджених за наркобізнес українців у 2016 році. ВВС Україна намагатиметься отримати коментарі на ці заяви МЗС України.

Російська влада: вони винні

Нещодавно президент Росії Володимир Путін заявив, що громадяни України, яких у Росії звинувачують в екстремізмі та диверсійній діяльності, винні у скоєнні злочинів і що цьому є достатньо доказів у слідства.

Кажучи про звинувачених у диверсійній діяльності, російський президент заперечив твердження офіційного Києва, а також правозахисників про те, що їх катують для отримання потрібних "зізнань".

"А те, що вони дають покази, це можна перевірити. Вони дають повний розклад імен, своїх частин, імена і прізвища командирів, адреси і явки в Росії. Це цілий комплекс даних, і одні підтверджують інші", - заявив Володимир Путін.

У той же час, президент РФ не назвав прізвищ тих, кого він має на увазі.

Відповідаючи на запитання стосовно режисера Олега Сенцова, засудженого до 20,5 років і про Романа Сущенка, якого утримують у СІЗО Москви, Володимир Путін сказав: "Режисери і журналісти мають займатися журналістикою і виробництвом сценаріїв і фільмів".

"Ні у кого немає бажання тримати їх там. Але що нам робити, якщо є докази у суді, що він (Олег Сенцов. - Ред.) готував терористичні акти? Тільки тому, що він режисер? То завтра нам що, відпустити кадрових офіцерів, які займалися тим самим?", - запитував Володимир Путін.

Слідчий комітет Росії також неодноразово заявляв, що має достатньо доказів вини громадян України, звинувачуваних в екстремізмі, диверсійній діяльності та шпигунстві.

Новини на цю ж тему