Як відповість Росія на танки у Польщі?

  • 9 січня 2017
Техніку доправляють до місця дислокації залізницею Копирайт изображения EPA
Image caption Техніку доправляють до місця дислокації залізницею

Американська бронетехніка потягнулася до Східної Європи. Це найбільше одноразове переміщення американської техніки з часів закінчення Другої Світової війни.

З кінця минулого тижня в німецькому порту Бремерхафен розвантажують сотні танків, самохідних гаубиць і інших військових машин, які прибули в Німеччину морем з США.

У порту бойові машини вантажать на залізничні платформи і відправляють до місць дислокації в Польщі.

Всього в Польщу перекинуть понад 3,5 тисячі військових з 3-ї танкової бригадної бойової групи 4-ї піхотної дивізії. Серед бронетехніки, крім самоходних артилерійських установок, будуть, зокрема, 87 танків Abrams і 144 БМП Bradley.

Всього американці мають намір розмістити в декількох країнах Східної та Північної Європи близько 4000 військовослужбовців. Крім Польщі, де буде найбільший контингент, американські військові будуть дислокуватися у Румунії, Болгарії та країнах Балтії.

Копирайт изображения EPA
Image caption Американських військових розміщують на ротаційній основі

Ці сили розмістять на ротаційній основі і через дев'ять місяців їх замінять інші частини американської армії.

Паралельно США активно розвивають військову співпрацю з Норвегією. Після того, як Норвегія отримала згоду на купівлю п'яти протичовнових літаків Boeing P-8A Poseidon, експерти заговорили про новий етап співпраці між Сполученими Штатами, Великою Британією і Норвегією з контролю морського простору у північних широтах.

Росія неодноразово виступала проти розширення присутності НАТО у Східній Європі, поступово нарощуючи при цьому власну військову присутність біля кордонів з країнами Балтії.

За оцінками НАТО, чисельність російських військ, зосереджених на західному кордоні Росії, становить приблизно 330 тис. людей.

Російська служба Бі-бі-сі звернулася до військових експертів, попросивши їх прокоментувати нинішнє розміщення американських військ і відповісти на питання, на яку реакцію Росії можна очікувати.

Віктор Мураховський, головний редактор журналу "Арсенал Отечества":

"Тактичне з'єднання, бригада, з кількістю менше чотирьох тисяч осіб, яке буде сконцентровано не в одному тактичному районі, штаб буде в Польщі, одну батальйонну групу вони в Прибалтику збираються заслати, другу на навчання до Румунії ... Якби вона мала якісь реальні військові завдання ...

Видно, що їх немає. З військової точки зору, це абсолютна нісенітниця: таке дрібне з'єднання розтягувати на фронт у півтори-дві тисячі кілометрів.

Це явно провокаційний військово-політичний крок. Це з точки зору Росії. А з точки зору НАТО і союзників, це військово-політична демонстрація, готовність спільно захищати якісь рубежі від агресивних дій Росії, яких ми на практиці не бачимо.

Ніяких кроків не буде, я впевнений в цьому. Буде як і раніше виконуватися план будівництва збройних сил, будуть як і раніше на нашій території, я підкреслю, розгортатися і укомплектовуватися нові з'єднання.

Американці після 1991 року, після виведення основної частини свого угруповання з Європи на війну в Ірак припинили проводити навчання Reforger [на них відпрацьовували операції з термінового перекидання значних сил до Європи - прим. ВВС].

Копирайт изображения АР
Image caption Росія активно нарощує сили на західному і південно-західному напрямках

На мій погляд, ось ця спроба хоча б позначити відновлення такого роду діяльності виглядає досить дивно і провокаційно.

Безпосередньої військової загрози вона не несе, але Росія в перспективі може знову подумати про заходи, які дозволять заборонити таке перекидання і нарощування військового угрупування в Європі".

Павло Фельгенгауер, незалежний військовий оглядач:

"Якою буде реакція російського військового відомства? Велике щастя у них, радість.

Американська загроза наростає, це дуже велика підмога, адже зараз у них йде страшна битва з мінфіном, з групою [заступника голови Економічної ради при президенті Росії Олексія] Кудріна які хочуть порізати військові витрати.

Те, що відбувається, що американці роблять - це надають пряму, справжню союзницьку допомогу російським генералам і військово-промисловому комплексу.

Так завжди було за часів Холодної війни - всі разом одну справа робили. Далі будуть говорити, що ось американська загроза наростає, їх готують до кидка на Москву, танки вже ось вони.

[Міністр оборони Сергій] Шойгу буде стукати кулаком по столу, і вимагати від [міністра фінансів Антона] Силуанова грошей, які Силуанов дати не може.

До липня мають зверстати і прийняти державну програма озброєння до 2025 року. Основна зараз битва там, і американська допомога зараз дуже істотна.

Ну і вибачте: що там заявив [начальник генштабу збройних сил Росії] Валерій Герасимов після маневрів "Кавказ 2016"? Він сказав, що у вересні, тоді, на той момент, в Росії було 66 повністю боєготових тактичних батальйонних груп. До нового року їх стало 96, тобто збільшення на 50%. У 2017 році їхня кількість зросте до 115, а до 2018 року до 125.

Це у відповідь на чотири батальйонних групи, які НАТО розгортає в Прибалтиці. Ну ось, це в два рази - дуже суттєве нарощування сил і засобів.

Але, звичайно, це все буде обґрунтовуватися тим, що ось це стрімке нарощування сил і засобів - підготовка до великої регіональної війни в Європі, це все виправдано, тому що ворог теж розгортає сили і засоби, ось танки підганяє".

Новини на цю ж тему