Британські вчені знайшли спосіб лікувати зуби без пломб

Копирайт изображения Getty Images

Зуби можна змусити самостійно відновлювати пошкодження - і таким чином покласти край використанню пломб, переконані британські вчені.

Команда з Королівського коледжу в Лондоні з'ясувала, що хімічна речовина Tideglusib може змушувати клітини в зубній пульпі заліковувати невеликі пошкодження.

У дослідженні, опублікованому в Science Reports, йдеться, що цей метод призводить "ефективного натурального відновлення".

У зубів обмежені можливості до регенерації. Якщо внутрішня зубна пульпа оголюється, організм здатний виробляти тонку смужку твердої зубної тканини дентину - шару, що знаходиться безпосередньо під емаллю. Однак великі пошкодження так не заліковуються.

Зазвичай стоматологи лікують карієс за допомогою пломб з металевої амальгами або композиту з порошкоподібного скла і кераміки.

Однак пломби потрібно регулярно замінювати, і дослідники сподіваються посилити природну регенеративну здатність зубів, щоб вони могли самі заліковувати пошкодження.

Препарат Tideglusib збільшує активність стовбурових клітин у пульпі зуба, що дозволили відновити пошкодження діаметром 0,13 мм в зубах у мишей, розповіли вчені.

Під час експериментів вчені помістили біорозчинну губку, просочену препаратом, у пошкоджену частину зуба, а зверху нанесли захисне покриття.

У міру того, як губка розкладалася, її замінював дентин, і зуб загоївся.

Наразі британські вчені досліджують, чи можна так само відновлювати більші пошкодження.

Новини на цю ж тему