Росія та Україна судяться в Лондоні через "борг Януковича"

Янукович і Путні Копирайт изображения Reuters
Image caption Віктор Янукович позичив у Росії 3 млрд дол. за два місяці до втечі з України

Високий суд Англії почав розглядати позов Росії до України через борг у 3 млрд доларів, позичених Києву в останні місяці президентства Віктора Януковича.

Слухання почалися у вівторок вранці і за планом мають тривати три дні.

Позивач домагатиметься не тільки повернення самого боргу, але й відсотків за ним, які російське міністерство фінансів оцінює у 75 млн доларів за минулий рік.

Звідки взявся борг?

17 грудня 2013 року, коли в центрі Києва були акції проти рішення влади не підписувати Угоду про асоціацію з ЄС, у Москві президент Янукович підписав угоду про 15-мільярдну позику від Росії.

3-мільярдний кредит мав стати першим траншем із цієї позики.

Згідно із угодою, надання коштів не було прямим. Під російську позику Україна випустила єврооблігації.

Також домовились, що усі суперечки вирішуватимуться за британським правом.

У лютому 2014 року Віктор Янукович втік з України до Росії.

Які позиції?

З огляду на катастрофічний стан державних фінансів, нова українська влада розпочала переговори про реструктуризацію зовнішніх боргів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption За "подвиг на фінансовому фронті" міністр фінансів Яресько, яка керувала реструктуризацією боргів, отримала квіти у вазі, зробленій із гільзи від снаряду із АТО

Восени 2015 року тривалі й складні переговори завершилися домовленістю про реструктуризацію виплат 13 із 14 випусків українських євробондів на суму в 18 млрд доларів.

На умови, запропоновані Україною, погодилися усі власники облігацій, крім Росії.

Реструктуризація в Раді: більшість і "сльози"

Угода з кредиторами: 4 млрд списали, 4 роки відстрочки отримали

Оскільки переговори щодо надання позики відбувалися на найвищому рівні, Росія наполягала, що борг є державним. РФ не брала участі у переговорах щодо реструктуризації боргів, які Україна трактувала як комерційні.

Президент Порошенко в інтерв'ю Bloomberg у 2015 році назвав цей кредит "хабарем", який тодішній Віктор Янукович начебто отримав за відмову від курсу на євроінтеграцію.

Російська ж влада заявляла, що неспроможність Києва розрахуватися означатиме дефолт за офіційним боргом, а відтак, може стати причиною припинення кредитування України з боку МВФ.

Як дійшли до суду?

Зупинка у кредитуванні можлива, оскільки, за правилами МВФ, країни, що не повертають державні борги, не можуть розраховувати на позики фонду.

Строк погашення євробондів, власником яких була Росія, збігав у грудні 2015 року.

Але так само у грудні МВФ вирішив змінити ці правила, погодившись, як висловився речник МВФ Джеррі Райс, змінити політику "нетерпимості до суверенної заборгованості". Водночас МВФ визнав 3-мільярдний борг державним.

Також у грудні 2015 року український уряд запровадив мораторій на виплату цього боргу.

На початку 2016 року Росія звернулася через цей борг до суду.

Новини на цю ж тему