Активістка Femen оголосила про фактичний розпад руху

Копирайт изображения Укрінформ
Image caption Femen переїхали з України у 2013 році

Яна Жданова, активістка руху Femen, відомого своїми скандальними акціями, заявила, що організація фактично розпалася ще у 2015 році, а всі, хто до цього часу використовує бренд на акціях, роблять це виключно за власною ініціативою.

В інтерв'ю українському виданню "Апостроф" пані Жданова, яка живе зараз у Парижі, заявила, що "всі розійшлися, як у морі кораблі".

Втім, згодом інша активістка Femen Інна Шевченко заперечила заяви про розпад руху. Як написала вона у Facebook, у світі зараз працює "сім його відділень" і активісти організовують "десятки акцій та конференцій".

"Команди, яка була раніше, вже немає", - заявила Яна Жданова.

У відповідь на питання про те, хто ж тоді проводить від імені Femen акції в Європі і в Україні, Яна Жданова пояснила, що і в Іспанії, і у Франції, і в Україні залишилися кілька активісток, які намагаються щось робити.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Рух Femen був заснований Ганною Гуцол (зліва), а серед найбільш відомих активісток були Олександра Шевченко (у центрі) та Яна Жданова (праворуч)

"Але таке: сиділи-сиділи, а потім раптом подумали, а чи не піти нам щось зробити? Системи і того концепту, який був спочатку, коли ми щодня, без вихідних і канікул, працювали на благо нашої ідеї, - це все закінчилося" , - сказала активістка.

За її словами, в 2013 році рух переїхав з України до Франції, а потім проіснував ще два роки. Тоді дівчата заявляли про політичний тиск на організацію та погрози.

Після переїзду, як стверджує пані Жданова, "все почало тріщати по швах і розвалюватися".

Активістка зазначила, що навіть не знає, хто зараз у Франції займається сайтом Femen і веде сторінку руху у Facebook.

А більшість жінок, які проводять акції від імені Femen, як здається Яні Ждановій, взагалі не розуміють, що роблять.

"Зараз Femen - це більше не організація, а стиль протесту. Той стиль, який ми створювали протягом усього існування нашої організації, просто запозичують", - вважає вона.

Яна Жданова була однією з найбільш відомих активісток руху Femen, заснованого в Україні у 2008 році Ганною Гуцол, Олександрою Шевченко та Інною Шевченко.

За права жінок, проти Путіна і релігії

Копирайт изображения Укрінформ
Image caption Яна Жданова під час акції проти приїзду патріарха РПЦ Кирила до України

Рух розпочав свою діяльність з акцій протесту, у ході яких активістки з'являлися в публічних місцях топлес з гаслами, нанесеними на голе тіло.

Зокрема, рух проводив свої акції на Майдані незалежності у Києві, біля храму Христа Спасителя і штаб-квартири "Газпрому" в Москві і на виборчих дільницях в різних країнах.

Учасниці Femen декларували підтримку боротьби за права жінок. Активістки виступали в основному за свободу слова, за свободу і незалежність України і проти російського президента Володимира Путіна.

Яна Жданова в 2012 році безпосередньо брала участь в акції проти візиту патріарха Кирила до України - вона підбігла до нього в аеропорту з написаним на грудях слоганом "Kill Kirill".

Це була не єдина антирелігійна акція пані Жданової. У 2014 році вона роздяглася на площі Святого Петра у Ватикані, продемонструвавши на грудях напис "Бог - жінка".

Після цього їй заборонили в'їзд до Ватикану.

У тому ж 2014 році Яна Жданова провела у Франції топлес-акцію, під час якої напала з осиковим кілком на воскову фігуру російського президента Володимира Путіна в музеї. Їй пред'явили звинувачення в ексгібіціонізмі, але активістка змогла переконати суд у своїй невинуватості.