У Німеччині змінився міністр закордонних справ

Штайнмаєр Копирайт изображения Getty Images
Image caption Франк-Вальтер Штайнмаєр (зліва) поступається постом Зігмару Габріелю (справа)

Президент Німеччини Йоахім Гаук призначив новим міністром закордонних справ країни главу Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН) Зигмара Габріеля, який до цього обіймав посаду міністра економіки та енергетики.

Його попередник Франк-Вальтер Штайнмаєр ще 25 січня повідомив журналістам, що залишає свій пост і йде в президенти. У п'ятницю, 27 січня, його відставку оформили офіційно.

Кандидатуру Штайнмаєра висунула на пост президента канцлер Ангела Меркель. Таким чином, досвідчений дипломат після виборів, призначених на 12 лютого, може змінити Йоахіма Гаука.

Франк-Вальтер Штайнмаєр вперше очолив міністерство закордонних справ Німеччини у 2005 році.

Якийсь час - очолював Соціал-демократичну партію, яка тоді увійшла до владної коаліції з консервативною партією Християнсько-демократичний союз під керівництвом Меркель. У 2007-2009 роках пан Штаймаєр був віце-канцлером.

Але після виборів 2009 року блок ХДС/ХСС вирішив сформувати коаліцію не з соціал-демократами, а з ліберальною Вільною демократичною партією (ВДП), яка показала тоді значний результат. Після цього СДПН очолив Габріель.

Але на виборах в 2013 році ВДП взагалі не зуміла пройти в парламент, і блок ХДС/ХСС знову запросив на роль молодшого партнера в коаліції СДПН, а пан Штайнмайер знову став міністром закордонних справ.

Країнами, які найчастіше відвідував пан Штайнмаєр з 2013 року, були США і Україна (по дев'ять разів), в Росію він приїжджав сім разів.

Зігмар Габріель минулого літа заявляв, що виступає за поступове зняття з Росії санкцій, запроваджених після анексії Криму.

Умовою поступового зняття санкцій він називав прогрес у виконанні Мінських угод.

Цю заява Габріель зробив перед вильотом до Москви, де він зустрівся з російським президентом Володимиром Путіним, викликавши незадоволення багатьох німецьких політиків.

"Ми не чекаємо на швидкі або легкі результати. Але саме з цієї причини ізоляція і конфронтація не обіцяють ніяких перспектив і не є розумною політикою", - додав тоді Габріель.

Водночас Габріель відомий жорсткою позицією щодо нового президента США Дональда Трампа.

У відповідь на критику міграційної політики ФРН з боку Трампа міністр прямо пов'язав хвилю біженців в Європі з діями США на Близькому Сході.