Судді проти Трампа: чи загрожує США конституційна криза?

Трамп Копирайт изображения Getty Images

Дональд Трамп стверджує, що він намагається захистити Сполучені Штати від тероризму, але "так званий суддя" заважає йому це робити.

Однак сам суддя зі штату Вашингтон, який призупинив дію президентського указу щодо імміграції, каже, що він лише добивається того, щоб дії президента не виходили за рамки закону.

Таким чином, виникає конфлікт між двома - теоретично рівними - гілками державної влади в США, що, в свою чергу, може призвести до конституційної кризи.

Які ставки?

Поділ влади - одна з основ американської політичної системи.

Автори конституції США створили складну систему стримувань і противаг, за якої різні гілки влади рівні в своїх правах і при цьому обмежують одна одну.

Федеральна влада в США розділена на три гілки: виконавчу владу, яка включає в себе президента і його адміністрацію; законодавчу - тобто двопалатний конгрес, який приймає або скасовує закони; і судову владу.

Довгий час ця система успішно функціонує, тому що кожна гілка влади співпрацює з іншими.

Однак зараз, коли президент відкрито виступає з нападками на суддів, багато хто побоюється, що система стримувань і противаг може перестати працювати.

Це, в свою чергу, може привести до конституційної кризи - ситуації, за якої конфлікт не можна вирішити, особливо після того як Дональд Трамп відкритим текстом поставив під сумнів повноваження судді, який призупинив дію його міграційного указу.

"Вороже ставлення президента до верховенства закону не тільки ганебне - це просто небезпечно", - говорить сенатор від Демократичної партії Патрік Ліхі, член юридичного комітету сенату.

"Схоже, що він хоче навмисно спровокувати конституційну кризу", - додає він.

Чи рівні президент і суддя?

У США близько 700 федеральних окружних суддів. Саме судді цього рангу зараз розглядають скарги на міграційний указ президента.

На відміну від суддів штатів, ці чоловіки і жінки формують федеральну судову систему, поряд з Верховним судом і апеляційними судами.

Судді 94 федеральних округів щодня розглядають питання інтерпретації законів, міжнародних договорів, а також поведінку офіційних осіб. Це право надане їм Верховним судом.

При цьому судді висловлюють свою думку з приводу політики уряду лише в тому випадку, якщо хтось подає на неї офіційну скаргу.

Інші дві гілки влади приймають закони і виконують їх. Суди втручаються у цей процес і трактують норми права лише у випадках, коли виникають розбіжності.

Указ президента прирівнюється до закону, і, відповідно, може бути оскаржений в суді.

Кандидатів окружних суддів пропонує президент, а їхнє призначення має бути схвалене сенатом.

Джеймс Робарт, наприклад, - той самий, якого Трамп в своєму Twitter обізвав "так званим суддею", - був призначений президентом Бушем-молодшим, затверджений сенатом і вступив на посаду в 2004 році.

Але Трамп не може звільняти суддів.

Батьки-засновники США створили політичну систему, за якої на суддів неможливо тиснути.

Звільнити федерального суддю може лише конгрес, вдавшись до процесу імпічменту, в якому беруть участь як сенат, так і палата представників. Така ж процедура необхідна для імпічменту самого президента.

Копирайт изображения Twitter
Image caption "Куди котиться наша країна, якщо будь-який суддя може заморозити заборону міністерства внутрішньої безпеки, і в США може приїхати хто завгодно, навіть з поганими намірами?" - написав президент

На практиці досягти цього дуже складно. За всю історію США лише вісім суддів відправили у відставку через імпічмент.

У результаті федеральні судді працюють до тих пір, поки самі не вирішать піти на пенсію або займають свою посаду довічно.

Таким чином, дві гілки влади конфліктують одна з одною - але жодній з них не під силу позбутися іншої.

А що Верховний суд?

Верховний суд, як зрозуміло з його назви - вищий судовий орган країни, і його рішенням підкоряються всі інші суди.

У випадку з судовими розглядами з приводу міграційного указу Дональда Трампа, уряд може безпосередньо звернутися до Верховного суду і спробувати скасувати рішення судів більш нижчих інстанцій.

Як і у випадку з іншими судами, члени Верховного суду - їх зазвичай дев'ять, щоб думки колегії не розділилися порівну - захищені від тиску ззовні.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Суперечки про міграційний указ Дональда Трампа можуть вирішити у Верховному суді

Однак на даний момент до складу Верховного суду входять лише вісім суддів.

Чотирьох призначили на посади президент-демократ, ще чотирьох - президент-республіканець. На вакантне місце президент Трамп висунув кандидатуру Ніла Горсача, який може змінити розклад сил.

Третя гілка - законодавці

Якщо розбіжності між адміністрацією і судами заходять в глухий кут, то тут може допомогти законодавчий орган. Конгрес може або прийняти закон, який скасовує указ президента, або почати процедуру імпічменту - президента або судді.

Через те, що Республіканська партія, від якої обирався Дональд Трамп, зараз контролює обидві палати конгресу, шанси на те, що законодавці виступлять проти президента, невеликі.

У той же час незалежність судової системи - настільки важлива основа американської політичної системи, що конгрес подумає тричі, перш ніж зайняти в цьому конфлікті сторону президента і приєднатися до нападок на суддів від його імені.

Проте, якщо виконавча і судова гілки влади не можуть дійти згоди, рано чи пізно конгресу доведеться втрутитися у цей конфлікт, якщо тільки Дональд Трамп не вирішить змінити або скасувати свій указ.

Це може бути найкращим виходом з ситуації. Попередники Трампа на посаді президента завжди відступали, наштовхнувшись на опір з боку судової системи.

Однак, на даний момент немає жодних ознак того, що Дональд Трамп готовий відступити.

Новини на цю ж тему