Росія та Китай знову внесли до ООН резолюцію щодо хімзброї в Сирії

Ірак, хімічна зброя Копирайт изображения Getty Images
Image caption На початку березня "Червоний Хрест" і ВООЗ знайшли в лікарнях та на околицях Мосула пацієнтів з ознаками ураження хімічною зброєю

Влада Росії та Китаю знову внесла до Радбезу ООН проект резолюції з боротьби із хімічною зброєю в Іраку та Сирії. Країни вже вносили таку резолюцію в 2016 році, але тоді її не підтримали інші країни.

Як повідомив журналістам заступник постійного представника Росії при ООН Володимир Сафронков, проект документа поширили в п'ятницю на закритій зустрічі, скликаній з ініціативи Москви.

За його словами, під час консультацій Росія зосередила увагу на проблемі використання хімічної зброї бойовиками в Мосулі.

"Ми пропонуємо задіяти Спільний механізм розслідування (Організації із заборони хімічної зброї та ООН), тим більше остання резолюція, яка його продовжила, дозволяє СМР працювати на ширшому географічному просторі", - сказав пан Сафронков.

Він уточнив, що Росія та Китай поширили разом той самий проект резолюції, який вони вносили рік тому.

Тоді проект не підтримали західні країни Радбезу ООН.

Володимир Сафронков стверджує, що і сьогодні документ актуальний. На його думку, політична установка в західних столицях, що "хімічна зброя використовувалося нібито тільки режимом в Дамаску, не дозволяє зосередитися на реальних викликах, коли терористи отримують всі можливості для налагодження виробництва" такої зброї.

"Професіонали доводять, що хімічний тероризм на Близькому Сході - це реальна загроза", - зазначив російський дипломат.

Реакція Британії

Постпред Британії при ООН Метью Райкрофт вже повідомив, що Сполучене Королівство не підтримає ініціативу Росії та Китаю щодо розширення роботи місії з розслідування випадків застосування хімічної зброї на Ірак.

Він заявив, що всі члени Радбезу стурбовані використанням хімічної зброї та очікують результатів розслідування цих повідомлень урядом Іраку.

Проте, він зазначив, що між ситуаціями в Іраку та Сирії є "велика різниця". "Уряд Іраку не звинувачують у використанні хімічної зброї проти власного народу", - підкреслив пан Райкрофт.

Натомість Спільний механізм розслідування (СМР) створили у Сирії, "саме тому, що не було іншого способу встановити відповідальних через відсутність співпраці з боку режиму".

Чому тема хімічної зброї виникла знову

На початку березня Міжнародний комітет Червоного Хреста і Всесвітня організація охорони здоров'я повідомили, що на околицях Мосула проходять лікування пацієнти, які мають ознаки ураження хімічною зброєю.

В Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) заявили, що запросили в іракської влади інформацію про можливі хімічні атаки, а також запропонували допомогу в проведенні розслідування.

Росія та Китай вперше внесли до Радбезу ООН резолюцію про заборону застосування хімічної зброї на території Сирії 14 квітня. Проект передбачав заходи з ліквідації загрози широкого застосування хімічної зброї.

Зокрема, країнам, що межують із Сирією, пропонувалося доповідати в Радбез про всі виявлені факти та дії "недержавних суб'єктів з хімзброєю і засобами її доставки".

Водночас 28 лютого Росія та Китай заблокували в Радбезі ООН ухвалення проекту резолюції, яка передбачала введення санкцій проти представників Сирії, які могли бути причетними до застосування хімічної зброї в країні.

Новини на цю ж тему