СБУ: у боях на Донбасі брала участь російська "група Вагнера"

Донбас Копирайт изображения EPA
Image caption Група Вагнера, яка брала участь у конфлікті на Донбасі, є найбільшою з приватних військових компаній Росії, заявляють в СБУ

Служба безпеки України встановила участь у конфлікті на Донбасі, а також у Сирії, російської приватної компанії "ПВК Вагнера" ("Приватна військова компанія Вагнера"), повідомив голова СБУ Василь Грицак.

"СБУ зібрала велику доказову базу діяльності російських військових на Донбасі, а також в Сирії... Ідеться про приватну військову компанію "Вагнера", - заявив пан Грицак на брифінгу в суботу.

За його словами, ця група є найбільшою з приватних військових компанії, які "за завданням Кремля" брали участь у конфліктах на території України та в Сирії.

Москва неодноразово заперечувала пряму участь у конфлікті на Донбасі, а також залучення до бойових дій кадрових російських військових.

Керівником компанії пан Грицак назвав Дмитра Уткіна, громадянина РФ, відомого на прізвисько "Вагнер" і назвав номер його військового квитка - М0209.

"СБУ вперше побачили діяльність Вагнера на українській території з 29 травня 2014 року", - сказав він.

Українські спецслужби встановили 1587 осіб, членів "ПВК Вагнера", загалом же до цієї компанії причетні близько 5 тисяч людей, сказав пан Грицак.

"Географія застосування - Донбас і Сирія. Тренувальна база - село Мулькіно Краснодарського краю РФ", - сказав він.

Серед членів цієї групи - зокрема двоє росіян, про смерть яких у Сирії нещодавно повідомила російська влада.

"Хочу зазначити, що цей проект російських спецслужб дозволяє російським політикам впевнено казати на публіку фрази: "Їх там немає" та "Ми їх туди не посилали", - сказав голова СБУ.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У катастрофі Іл-76 в Луганську загинуло 49 осіб

Серед головних завдань, які "ПВК Вагнера" виконувала на території України, пан Грицак назвав збиття Іл-76 з українськими десантниками на борту, штурм аеропорту Луганск, участь у штурмі Дебальцевого, а також "ліквідація опозиційних ватажків" так званих "ЛНР" та "ДНР".

"У штурмі аеропорту Луганська і збитті Іл-76 брали участь 42 бойовики, з них вбиті 15 осіб. Знаємо кожного", - сказав пан Грицак.

Військово-транспортний літак ІЛ-76 вилетів із Дніпра 14 червня 2014 року, під час заходу на посадку в аеропорт Луганська його обстріляли з ПЗРК та кулемета. На борту літака були 9 членів екіпажу і 40 військовослужбовців - усі вони загинули.

Тодішній керівник самопроголошеної "ЛНР" Валерій Болотов заявив, що літак збили представники його організації.

Голова СБУ додав, що 205 бойовиків з групи Вагнера брали участь у штурмі Дебальцевого у 2015 році. "Втрати - 51 людей, знаємо кожного", - додав він.

СБУ підготувала повідомлення про підозру керівнику компанії Вагнера Дмитру Уткіну та в понеділок, 9 жовтня, передасть в Генеральну прокуратуру повідомлення про підозру, додав керівник СБУ.

Він також проанонсував, що 19 жовтня у Брюсселі відбудеться брифінг, присвячений групі Вагнера.

Український період життя

Як повідомив Василь Грицак, Дмитро Уткін народився у 1970 році в місті Азбест Свердловської області РФ. "Потім переїхав на Кіровоградщину разом з сім'єю, коли був маленькою дитиною, а потім покинув Україну в 1987 році ", - сказав Грицак.

Водночас СБУ не змогла підтвердити інформацію про те, що Уткін був в Україні у 2016 році.

"У нас є дані про останній його приїзд у 2013 році. Його мама разом з його донькою, яка народжена не у шлюбі, виїхали у 2016 році до Росії. Це нами встановлений факт", - додав Грицак.

У 2016 році прес-центр АТО повідомляв про те, що у невизнаних "ДНР" та "ЛНР" з'явилися "невідомі бандформування" під керівництвом бойовика з позивним "Вагнер", які мають на меті проводити "чистки" серед командирів угрупувань, які не координують свої дії з "МДБ" ("міністерство держбезпеки") невизнаних республік.

Новини на цю ж тему