"Український диверсант" з Криму отримав п'ять років

Шеврони ФСБ РФ Копирайт изображения Getty Images

Севастопольський суд в анексованому Криму засудив українця Дмитра Штиблікова до п'яти років колонії суворого режиму. Його звинувачували у підготовці диверсій на півострові.

Торік українська сторона назвала затримання пана Штиблікова провокацією, а його брат Олексій в інтерв'ю російському телеканалу "Дождь" говорив, що він не військовий, а політичний аналітик.

Пану Штиблікову зарахували рік ув'язнення до вироку суду. Йому лишилося провести в колонії чотири роки.

ФСБ повідомила про затримання пана Штиблікова в анексованому Криму в листопаді минулого року разом із Олексієм Бесарабовим. У відомстві заявили, що у них вилучили потужні вибухівки, зброю і боєприпаси, засоби спецзв'язку, а також карти-схеми об'єктів.

14 листопада Центр громадських зв'язків ФСБ поширив відеозапис допиту затриманих українців. На ній пан Штибліков каже, що служить в головному управлінні розвідки українського Міноборони і має звання полковника.

Пан Штибліков на записі розповідає, що передавав дані про російських військових в Криму українській розвідці через інтернет, а до анексії Криму Росією працював "під легендою журналіста громадської організації "Центру Номос".

"Диверсант-аналітик"

Пан Штибліков був одним із низки українців, яких затримали російські спецслужби торік. За кілька днів до оприлюднення записів допиту пана Штиблікова, ФСБ опублікувала відео його затримання та обшуку в його квартирі. На знятих кадрах видно начебто знайдені у квартирі пана Штиблікова пістолет, погони і нашивки, автомат і арбалет.

У прес-службі Міноборони України тоді назвали запис "черговим фейком".

Телеканал "Дождь" того ж дня оприлюднив інтерв'ю із братом пана Штиблікова Олексієм. Він сказав, що Дмитро не мав стосунку до збройних сил.

За його словами, до анексії Криму пан Штибліков "років п'ять або шість був аналітиком, займався військовою журналістикою".

Брат затриманого припустив, що той потрапив до "списків як підозрюваний" через свою діяльність. Але підкреслив, що "давно" не мав стосунку до військових.

Пан Штибліков, за словами його брата, працював аналітиком у неурядовій організації "Номос" у Криму.

Як каже сам пан Штибліков на записах ФСБ, після анексії Криму центр "Номос" припинив роботу, і він влаштувався до російського Міноборони в Криму як цивільний співробітник.

Експерти української групи "Інформнапалм" в листопаді минулого року випустили заяву, в якій йшлося про те, що пан Штибліков та пан Бесараб, яких затримали разом, не мали стосунку до збройних сил.

"Дмитро Штибліков і Олексій Бесарабов добре відомі в експертному та журналістському середовищі, що вивчає проблеми Чорноморсько-Каспійського регіону", - йдеться у заяві.

Журналісти "Інформнапалму" назвали звинувачення проти пана Штиблікова і пана Бесарабова у підготовці теракту "свавіллям російської влади".

Новини на цю ж тему