Про що говорять Тимошенко і Путін?

Image caption Ющенко критикує газові контракти з моменту підписання

У Ялті перед засіданням україно-російського комітету з економічної співпраці у четвер відбулася зустріч прем’єрів Юлії Тимошенко і Владіміра Путіна.

Юлія Тимошенко після неї заявила, що Україна розрахувалася і буде вчасно розраховуватися за газ.

Прем'єр-міністр України cказала, що підписання газових контрактів 19 січня 2009 року проривом у відносинах з Росією і наголошує, що їх умови виконуються обома країнами.

Ющенко написав листа Медвєдєву про газ

Тим часом президент Ющенко написав відкритого листа президенту Росії Медвєдєву, в якому закликав до термінових змін до газових контрактів між Нафтогазом і Газпромом, підписаних на початку року Юлією Тимошенко. Інакше, президент попередив про потенційну загрозу надійності транзиту газу до Європи вже навесні.

Пан Ющенко твердить, що Україні важко виконувати угоду через «низку неринкових принципів», закладених у контрактах.

Президент України наводить дані, згідно з якими ціна російського газу для України «зросла майже втричі і перевищує середньоєвропейську ціну», а ставка за транзит російського газу «залишається незмінною і є у 2,5 - 3 рази нижчою в порівнянні з ціною для інших країн-транзитерів».

Також президент критикує те, що контракти передбачають штрафи проти України у разі недобору газу, у той час як «не передбачено практично ніяких санкцій» щодо Росії за можливе невиконання зобов'язань.

Як вихід президент Ющенко пропонує ухвалити зміни, які б дозволили «вдосконалити» формулу розрахунку ціни газу для України та формули розрахунку транзитної ставки і передбачити «симетричні» штрафні санкції для обох сторін.