Росія звинувачує Грузію у вандалізмі

монумент героям Великої вітчизняної війни у Кутаїсі, Грузія
Image caption Пам'ятник грузинам, загиблим у війні, знесли задля будівництва парламенту

Міністерство закордонних справ Росії різко засудило знищення у Кутаїсі пам'ятника загиблим у роки Другої світової війни.

Як мовиться в офіційній заяві російського МЗС, поширеному у понеділок, "У Кутаїсі варварськи винищено у повітря меморіал воїнам Великої Вітчизняної війни. Тим самим грузинські власті здійснили акт державного вандалізму, який ображає почуття будь-якої цивілізованої людини".

"Меморіал слави" на честь грузинів, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни, становив 46-метрову арку із залізобетону, був знищений скерованим вибухом 19 грудня.

При цьому через порушення правил техніки безпеки загинули жінка і її восьмирічна донька, які прийшли подивитися на вибух.

Стало відомо про звільнення губернатора області Імеретія, а також про притягнення до кримінальної відповідальності технічного директора приватної компанії, яка здійснювала вибух.

Президент Міхаїл Саакашвілі, який перервав у зв'язку із трагічним інцидентом свій візит на кліматичний самміт у Копенгагені.

"Меморіал слави" було вирішено демонтувати, позаяк на його місці планується будівництво приміщення для парламенту країни, який частково перенесе свою діяльність до Кутаїсі - другому за розміром місто Грузії, яке розташоване у 236 кілометрах на захід від Тбілісі. Очікується, що слухання на рівні комітетів провадитимуться у столиці, а пленарні засідання - у Кутаїсі.

Відповідь Тбілісі

Віце-спікер грузинського парламенту Міхаїл Мачаваріані в інтерв’ю Бі-Бі-Сі у понеділок назвав російську реакцію на знесення пам'ятника "істерією".

За його словами, "пам'ятники, які стоять в пам'ять перемоги над фашизмом, в Грузії дуже шанують", про що свідчить відомий монумент у парку Перемоги у центрі Тбілісі, який "ніхто не чіпав", а також той факт, що у країні створено комісію зі святкування 65-річчя Перемоги на чолі із прем’єр-міністром.

Щодо кутаїського монументу, як заявив Мачаваріані, його бронзові фрагменти, зокрема, скульптуру вершника, були попередньо демонтовано і перенесено до іншого місця. Новий пам'ятник буде відкрито до 9 травня 2010 року, повідомив він.

Найвідоміший інцидент, пов'язаний і пам'ятниками радянським солдатам на пострадянському просторі, стався у квітні 2007 року в Естонії.

Він був пов'язаний з переносом с пагорбу Тинісмягі у центрі Талліна на військове кладовище монумента Воїну-визволителю.

Російський МЗС нагадав, що Генеральна Асамблея ООН нещодавно прийняла резолюцію, висловивши занепокоєння "спробами, які не припиняються, осквернення або зруйнування пам'ятників, споруджених у пам'ять про тих, хто боровся проти нацизму у роки Другої світової війни".

Проект документу, внесеного Росією, був ухвалений 18 грудня 127 голосами "за" та 54 тих, хто утримався. Проти проголосували США, вказавши, що резолюція суперечить зафіксованому в американській конституції принципу свободи висловлювання думок.

Новини на цю ж тему