Росія: визнання Січових Стрільців- недружнє

Меморіал Січовим Стрільцям на горі Маківка
Image caption меморіал Січовим Стрільцям на горі Маківка неподалік Славська у Львівській області

Спікер Державної Думи Росії Борис Гризлов назвав «недружнім кроком» указ президента Віктора Ющенка про вшанування Українських Січових Стрільців.

"Це не перший недружній крок українського президента, який через політичну кон'юнктуру продовжує нав'язувати курс на перегляд спільної історії", - заявив пан Гризлов.

"Нас об'єднують багатовікові історичні та культурні зв'язки, ми всі бачили широку підтримку православ'я українцями під час пастирського візиту в Україну патріарха Московського і Всієї Русі Кирила", - зазначив пан Гризлов.

Спікер Думи сказав, що в історії Росії та України вистачає спільних важливих подій і перемог, наприклад, 2010 рік - 65-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні.

Напередодні президент Віктор Ющенко підписав указ «Про заходи з відзначення, всебічного вивчення та об'єктивного висвітлення діяльності Українських Січових Стрільців» з нагоди відзначення 95-річчя перемоги Українських Січових Стрільців на горі Маківка, коли українці, які воювали у складі австро-угорської армії під час Першої світової війни перемогли солдатів Російської імперії.

Долучайтеся до Форуму

Битва, що роз'єднує

Бій на горі Маківка в Карпатах на початку травня 1915 року вважають першою перемогою Українських Січових Стрільців. Внаслідок чотириденних боїв загинули понад 40 стрільців і понад 70 було поранено. Згодом у 1917-1919 рр. Січові Стрільці становили найбільш боєздатні підрозділи армії УНР.

Історик і політичний експерт Кость Бондаренко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що битву на горі Маківка треба пам’ятати, але не варто відзначати на загальнодержавному рівні.

К. Бондаренко: Насправді якщо говорити, то це не стільки перемога української зброї, стільки один з епізодів Першої світової війни, в якій українці були поділені на дві частини і були змушені воювати один проти одного. Частина українців, які належали до Австро-угорської монархії, воювали проти тих українців які перебували у складі російського війська.

Бі-Бі-Сі: Чи потрібно цю подію відзначати на загальнодержавному рівні?

К. Бондаренко: Я не думаю, що битву при Маківці потрібно святкувати на загальноукраїнському рівні. Тому, що навряд чи її можна вважати перемогою української зброї над кимось, оскільки це була перемога українців над українцями. Думаю, що президентові доволі сумнівно порадили відзначати цю дату. Її потрібно пам’ятати, але ж не на стільки, щоб відзначати на загальнодержавному рівні.

Бі-Бі-Сі: Але ж погодьтеся, що в той чи інший спосіб такий указ приверне українців до власної історії. Можливо хтось вперше довідається що ж там сталося на горі Маківка?

К. Бондаренко: Розумієте, битву при Маківці вивчають у програмі шкільної історії. Битву при Маківці неможливо обійти, оскільки це важлива подія часів Першої світової війни. Але сама філософія указу мала би говорити про те, що це одна з тих битв, що не об’єднують націю, а нагадують, що в минулому ми були роз’єднані, що в минулому західні українці мусили воювати проти східних українців, далеко не захищаючи свої власні інтереси. Якщо так, то я думаю, що президентові варто було подбати і про відзначення Брусиловського прориву. В 1916 році був цей прорив, і в 2011 році ми можемо відзначати круглу дату. Теж дуже багато українців, в тому числі українських генералів українського походження частин брали участь. Тож чому би теж не відзначати? Я думаю, що насправді є ті дати, до яких потрібно дуже обережно ставитися, які потрібно пам’ятати, акцентувати на них увагу, але навряд чи потрібно відзначати на загальноукраїнському рівні.

Бі-Бі-Сі: А чи розглядали би ви появу цього указу в наближенні президентських виборів?

К. Бондаренко: Я не знаю, що додасть президентові цей указ, які він може додати йому плюси. Я не бачу жодних плюсів в електоральному плані, які міг би отримати президент.

Військове формування Українських Січових Стрільців було створено у серпні 1914 року у Львові, який тоді входив до складу Австро-Угорської імперії. Підрозділ входив до складу австрійської армії і боровся за визволення України. У Першій світовій війні січові стрільці брали участь у боях проти військ Антанти, зокрема Росії. Під час революційних подій 1917 - 1919 років вони підтримували УНР і Директорію.