Чи піде уряд на зміни в пенсійній системі?

Старий чоловік

Український уряд вивчає можливості для оптимізації пенсійної системи. Серед пропозицій, що лунають - збільшення пенсійного віку і обмеження розміру пенсій.

Про потребу реформування пенсійного законодавства каже кожен новий уряд, однак на серйозні зміни ніхто не наважується. Зараз в експертних колах активно обговорюється можливість підвищення пенсійного віку для жінок, а також військових, правоохоронців та усіх тих, хто має право на дострокову пенсію за вислугою років. Колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко стверджує, що такі реформи можуть зруйнувати правоохоронну систему

Екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко каже, що подібні ініціативи були і до його приходу. Тоді наслідком збільшення пенсійного віку стало те, що з міністерства раптово звільнились десятки тисяч людей, що призвело до величезних витрат на компенсацію. Так само негативно в міліції сприймуть і ультиматум – або пенсія або зарплата, - впевнений міністр.

“Ранній пенсійний вік і достатньо пристойна пенсія – це єдине чим можна запросити людей в міліцію – ризикувати своїм життям, фактично відмовляючись від особистого життя.

Відтак сьогодні в райвідділах ми маємо 70% юнаків і дівчат до 35 років от вони і залишаться, а все кадрове ядро після такої пропозиції піде на пенсію, чим остаточно підірве ефективність міліції.”

Військові, радше за все, також у відповідь на підвищення стажу, синхронно підуть на пенсію. Ще одна з економ-пропозицій уряду – “поступово збільшувати пенсійний вік для жінок в цілому на 5 років”. Середня тривалість життя чоловіка – 62 роки. Отже пенсійний фонд витрачає гроші на чоловіків тільки 2 роки. А от у жінок – 73 роки. Тому є куди підіймати пенсійний вік з теперішніх 55-ти років.

“Я думаю, що багато-хто із нас може не дожити до 60-ти років – вмерти на роботі”. Так відреагувала на ідею збільшення пенсійнго віку пані Галина з Переяслав Хмельницького. Їй до пенсії залишився рік і сім місяців.

“Я уже працюю із 1978 року. Це при тому, що я жодого разу не ходила в декретну відпустку, бо в мене немає дітей. Можете собі уявити, скільки я працюю? Люди стільки не живуть, скільки я роблю! І якщо мені ще зроблять подарунок до 60 років на пенсії, я буду дуже незадоволена.”

Ще одна майбутня пенсіонерка – колишня голова фонду держмайна Валентина Семенюк. Як вона сама каже – до пенсії їй ще “трошки тягнути”. Пані Валентина проти підвищення пенсійного віку жінок.

“По-перше Україна – це ще Чорнобиль який відображається на здоров’ї людей. Друге - стандарти життя європейські відмінні від стандартів життя в України. І я можу сказати, що спочатку треба створити належні умови, захистити людей, а потім говорити про пенсійний вік.”

Image caption Чи піде уряд Азарова на зміни?

У Міністерстві праці та соціальної політики кажуть, що не варто боятись повідомлень про підготовку змін до законодавства. Триває пошук варіантів, аби залатати дірку в Пенсійному фонді, - каже речник мінпраці Василь Кравчук.

“Те, про що ви кажете, - це доручення прем’єр міністра України і такі доручення надходять всім міністерствам, від всіх просять їх рекомендацій щодо вирішення проблеми розриву пенсійного фонду.”

Розрив, за словами пана Кравчука – 20 млрд грн.

“Я хотів би заспокоїти людей і сказати, що навіть попереднього рішення у бік підвищення пенсійного віку урядом навіть попередньо не приймалось і нашим міністерством не розглядалось. Поки що шукають резервні варіанти.”

У Мінпраці кажуть, що не варто хвилюватись і через розмір пенсії – його не дає зменшити Конституція України. Адже для внесення змін до Конституції потрібно, аби за ці зміни проголосували дві треті депутатів парламенту. Стільки обранців у теперішньої більшості немає.