Кадрова політика для ''не своїх'' регіонів

Михайло Цимбалюк
Image caption Новий керівник Тернопільської області - генерал-лейтенант. До цього пан Цимбалюк керував львівською міліцією.

Після призначення нового керівника обласної адміністрації у Тернополі українські засоби інформації припускають зміну ще кількох губернаторів. Напередодні у Тернопільській області представили нового голову обласної адміністрації Михайла Цимбалюка, якого призначили замість Ярослава Сухого.

Сам пан Сухий повернувся до парламенту, бо впродовж двох місяців у кріслі Тернопільського губернатора зберігав депутатський мандат.

За словами нашого київського кореспондента, депутати-сумісники для українського парламенту явище не нове і не поодиноке.

Президент Янукович сказав це наприкінці травня під час зустрічі з керівниками місцевих адміністрацій.

Принаймні двоє з губернаторів тоді могли не надто перейматися цими словами. Голова Тернопільської адміністрації Ярослав Сухий і Львівської – Василь Горбаль, бо на той час вони ще були депутатами Верховної Ради. Лишаються ними і зараз.

Image caption Ярослав Сухий залишається депутатом

Як свідчить офіційний сайт Верховної Ради, вони не пропустили жодного засідання, а їхні депутатські картки весь цей час голосували в сесійній залі парламенту.

З моменту призначення депутатів на посади голів адміністрацій минуло більше двох місяців.

Конституція України передбачає дострокове припинення повноважень депутата через двадцять днів після того, як він переходить на роботу у виконавчій владі.

Це стосується не лише губернаторів – загалом дев’ятеро нещодавно призначених чиновників не поспішають розлучатися з посвідченням народного депутата.

Історія депутатів-сумісників в Україні з середини 90-х. В багатьох випадках депутати, потому як стають чиновниками, залишають собі майданчик для відступу у вигляді парламентського крісла.

Показовим є приклад Петра Порошенка, який у 2005-му майже півроку, перебуваючи на посаді секретаря РНБО залишався депутатом.

8-го вересня одночасно президент відправив його у відставку з РНБО, а парламент припинив депутатські повноваження. Хоча для депутатів-сумісників це скоріше виключення.

Кадрової політики на заході ''не знайшли''

Що ж змусило президента змінити керівника Тернопільської області?

Володимир Фесенко, директор інституту ім.Горшеніна, в інтерв’ю УС Бі-Бі-Сі висловив думку, що попередній губернатор "не розрахував свої сили".

В. Фесенко: Сам Ярослав Сухий зробив серйозну помилку, коли просто не розрахував власні сили і можливості. Можливо, він хотів отримати новий, більш високий статус. Можливо, була пропозиція (оскільки він родом з Тернопільщини), щоб свою людину направити контролювати регіон, але дуже швидко виявилося, що він не готовий до такої роботи, він вже звик до депутатської діяльності, дуже специфічної в його виконанні, трохи скандальної такої, іноді епатажної, а губернатор має інакше працювати.

Це адміністратор, а не епатажний політик. І фактично такого досвіду менеджерської роботи на регіональному рівні у нього не було. І він для себе дуже швидко з’ясував, що (вибачте за таке порівняння) «не по Сеньке шапка», і виявив бажання повернутися до Верховної Ради. В решті решт, і в Адміністрації президента зрозуміли, що дійсно тут треба шукати іншу кандидатуру.

Я не виключаю, що, можливо, десь один-два таких же випадки будуть найближчим часом. Ще і нібито Горбаль розмірковує, чи працювати далі губернатором, чи повернутися в депутати Верховної Ради.

З Джигою не все ясно. І, між іншим, показово, в усякому разі з Горбалем, що ідеться якраз про західноукраїнські області.

Для Адміністрації президента є певна дилема (от якраз це проблема кадрової політики): кого ставити? Ставити свою людину з фракції, якій довіряють і у якої нібито є коріння, яка родом з цього регіону, але яка, насправді, вже давно відірвалася від цього регіону? І, як виявляється зараз, в такому політичному призначенні цього, дуже важко взяти регіон під контроль, підлаштуватися, відчути політичні настрої, соціально-економічну ситуацію і ефективно керувати цим регіоном.

Мені здається, що поки в Адміністрації президента ще не знайшли оптимальну кадрову політику саме для «не своїх» регіонів.