Кадиров про небезпеку ваххабітів в Україні

Президент Чечні Рамзан Кадиров
Image caption Кадиров твердить, що фанатики потрапляють до Росії через Україну

Президент Чечні Рамзан Кадиров заявив, що Україні є ваххабіти, які можуть створювати загрозу стабільності країни.

Директор Інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко вважає, що заяви Рамзана Кадрова навіть якщо не були чітко сплановані з метою провокації, можуть мати негативні наслідки для стабільності у Криму.

"Ця зараза поширюється по всьому світу. І в Україні теж. У вас ваххабітів більше, ніж у Чечні", - заявив пан Кадиров у інтерв'ю газеті "Сегодня".

"Ми це знаємо, тому що у вас перебуває один наш ваххабіт. А також тому, що дуже багато фанатиків приходять до нас через вашу країну", - сказав президент Чечні, наголосивши, що боротьба із цим радикальним релігійно-політичним рухом є одним із його головних завдань.

"І якщо ви не боротиметеся з цим явищем, завтра-післязавтра вони накоять у вас те ж саме, що зробили у Чечні", - застеріг Кадиров.

На запитання, де в Україні треба шукати ваххабітів, він відповів: "Вони скрізь є. Це не секрет".

"Раніше у вас була прозахідна влада, яка продала ідею українського народу. І робила все, що могла, проти Росії. Тому я навіть не хотів про це думати. А зараз про це можна говорити. Оскільки до влади у вас нарешті прийшли нормальні люди", - заявив Кадиров.

Ваххабізм - одна течій в ісламі, що названа за іменем шейха Мухаммада ібн Абд аль-Ваххаба ат-Тамімі. Нині поняття "ваххабізм" часто використовується як синонім ісламського радикалізму і тероризму.

Крим і ваххабізм

Хоча президент Чечні не конкретизує, де, на його думку, є ваххабіти, однак цілком вірогідно, що він має на увазі Крим.

Деякі експерти в Україні розглядають заяви Кадрова як провокацію, покликану активізувати проросійські настрої в кримській автономії і вважають не випадковим той факт, що заяви президента Чечні пролунали невдовзі після того, як у Джанкої від рук кримського татарина загинула 5-річна дитина.

Тоді деякі проросійські організації автономії одразу ж заявили, що вбивця є "ваххабітом". Меджліс кримськотатарського народу це рішуче заперечував.

Image caption Поняття ваххабізм часто використовують як синонім тероризму

Водночас, минулого року про активізацію радикальних ісламістів заявляв і тодішній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Він твердив, що активісти радикального руху "Ат-Такфір валь-Хіджра" готували вбивство лідера меджлісу кримських татар Мустафи Джемілєва.

Юрій Луценко вважав, що меджліс є серйозною загрозою для екстремістів із "Ат-Такфір валь-Хіджра", оскільки підтримує традиційний іслам і критикує діяльність радикальних рухів.

В інтерв'ю Бі-Бі-Сі заступник директора Інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко сказав, що на його думку, заяви Рамзана Кадрова навіть якщо не були чітко сплановані з метою провокації, можуть мати негативні наслідки для стабільності у Криму.

О. Литвиненко: Я не думаю, що це свідома провокація, свідома спроба розпалити, погіршити ситуацію у Криму. Але те, що вона саме так вплине на Крим – то це без сумнівів.

Бі-Бі-Сі: Представники колишньої влади заявляли про активізацію радикальних ісламістських рухів у Криму. Чи ви би пов'язували Крим із ваххабізмом?

О. Литвиненко: Я не є фахівцем із політичного ісламу. Але я можу чітко стверджувати, що і в Україні, і в Російській Федерації, звідки прийшов "ваххабізм" саме у тому розумінні, що його вживає Кадиров, під поняттям ваххабізму розуміється не течія ісламу, що панує в Саудівській Аравії, а радикалістський та екстремістський рух. Його лідери використовують іслам як підгрунття для своїх заяв, своєї ідеології. Як свідчать дослідження, у дуже незначній кількості такі організації в Україні є. А, власне, ваххабіти… я не думаю, що про це можна говорити всерйоз.

Бі-Бі-Сі: А як взагалі в експертному середовищі розцінюють рівень радикалістських настроїв у Криму? Бо Рамзан Кадиров сказав, що зараз в Україні – нова влада, з якою можна спільно протистояти таким проявам. Власне, чи є з чим боротися зараз у Криму?

О. Литвиненко: Я глибоко переконаний, що найкращим засобом протистояти можливим проявам радикалізму є розв’язання нагальних проблем соціально-економічного і гуманітарного розвитку автономії, впровадження цілеспрямованої державної політики у цьому регіоні. Це буде найкращою запорукою для недопущення розвитку будь-яких радикалістських течій. Бо якщо посилюватимуться протестні настрої, то вони можуть вилитися у будь-яку форму, у тому числі ісламський екстремізм.