МЗС: Претензій до українців із затриманого судна немає

Міністерство закордонних справ у Києві повідомило, що громадяни України у складі екіпажу судна, затриманого на Кіпрі, забезпечені водою та харчуванням. А влада Кіпру не має до них жодних претензій, тоді як саме судно перебуває під митним арештом.

Image caption Судно зі зброєю тримають на рейді Лімассола

У складі екіпажу суховантажу "Santiago", за даними МЗС, восьмеро українців, хоча раніше повідомлялося про п’ятьох.

Судно під прапором держави Антигуа і Барбуда перевозило військовий вантаж, за попередніми даними, це вибухові речовини та танки. Корабель затримано за підозрою, що цей вантаж був призначений Судану, на торгівлю зброєю з яким встановлене міжнародне ембарго.

Рейс розпочався в Норвегії, але є інформація про заходження до портів Англії та Гібралтару та Німеччини.

11 червня суховантаж зайшов на Кіпр для заправлення. Судно затримали для огляду і намагалися ввести до порту, але через небезпечний вантаж корабель залишили на рейді. Офіційна інформація про затримання судна з’явилася лише 22 червня.

Вибухівку - до Судану, танки - до Сінгапуру?

Відомо, що оператор та власник суховантажу – німецька компанія "Briese Schiffahrts GmbH & Co. KG". Зараз корабель перебуває на рейді Лімассолу. Його не пускають до порту через небезпечний вантаж, але і не відпускають через перевірки, які тривають.

У посольстві України на Кіпрі коментувати ситуацію Українській службі Бі-Бі-Сі відмовилися.

Речник поліції Кіпру, Міхаліс Катсоунотос, повідомляє, що існує інформація про прямування суховантажу до Судану та Сінгапуру.

Місцеві ЗМІ повідомили, що судно зупинили на перевірку через інформацію, яка надійшла від влади США. У ній йшлося про те, що "Santiago" перевозить вибухові речовини до Судану та танки до Сінгапуру. Водночас у посольства США на Кіпрі не підтверджують причетність Вашингтона до затримання суховантажу.

Міністр торгівлі Кіпру в інтерв’ю місцевим ЗМІ визнав, що речовини, які знайдені на судні, підпадають під ембарго. Нині триває розслідування того, куди мав надійти цей вантаж.

Image caption Постачати зброю Судану заборонено через громадянську війну

За даними кіпрської газети "Phileleftheros", капітан судна пред’явив документи, відповідно до яких танки, дійсно, призначалися Сінгапуру, а вибухові речовини мали надійти до Алжиру.

Але міністр видобувної промисловості Судану заявив, що вибухові речовини таки призначалися цій країні, але йдеться про матеріали для компаній, які займаються видобуванням корисних копалин. Інформацію про озброєння для Судану урядовець назвав "нонсенсом".

"Ситуація виглядає підозрілою"

Коментуючи ситуацію із судном Російській службі Бі-Бі-Сі, головний редактор "Морського бюлетеню - Совфрахт", Михайло Войтенко, припустив, що ситуація виглядає підозріливою, особливо щодо танків, які начебто призначалися Сінгапуру.

Пан Войтенко також наголосив, що в ситуації, що склалася, екіпаж не нестиме відповідальності за вантаж. Надавати усі пояснення щодо вантажу зобов’язана компанія-оператор та той, хто відправляв вантаж.

ООН встановила ембарго на торгівлю зброєю з Суданом у 2004 році. Це пов’язане із конфліктом, який триває у провінції Дарфур. За даними Об’єднаних Націй, починаючи з 2003 року, його жертвами стали більше трьохсот тисяч людей. Ще близько 2,2 млн. були змушені залишити свої домівки.