Місія МВФ обіцяє Україні майже 15 млрд.$

Президент Янукович та заступник директора єропейського департаменту МВФ Пол Томсен
Image caption Президент Віктор Янукович та чільний представник МВФ Пол Томсен у Києві незадовго до висновку місії Фонду

Майже 15 мільярдів доларів позики отримає Україна упродовж 2,5 років, якщо Рада директорів МВФ дослухається до порад своєї місії в Києві. Місія, яка працювала в Україні з 21 червня по 3 липня, пропонує керівникам МВФ поновити співпрацю, призупинену понад півроку тому через відсутність політичної стабільності.

Остаточне рішення МВФ очікується в кінці липня.

Керівник місії Танос Арванітіс сказав у суботу, що позитивне рішення місія ухвалила після досягнення домовленості з новим українським урядом щодо економічної програми, підтримку якій можливо було б надати в рамках "Угоди стенд-бай" на загальну суму 14,9 мільярдів доларів США.

Метою економічної програми української влади, під яку МВФ відкриває фінансування, пан Арванітіс назвав "посилення фіскальної і фінансової стабільності, прогрес у запровадженні структурних реформ, а також поступ України на шляху стабільного і збалансованого зростання".

Передбачається, що значна частина суми, яка буде виділена на цей рік, піде на фінансування бюджету.

Оглядачі прогнозують посилення податкового тиску задля виконання вимог МВФ. З іншого боку фахівці твердять, що виконання кредитної програми може призвести до зростання інфляції.

Попередній уряд Тимошенко отримав від МВФ 10,4 млрд. доларів з обіцяних 16,4 млрд. доларів на подолання фінансової кризи, після чого МВФ призупинив співпрацю з Україною.

Покращити збір податків і захистити бідних

Серед головних напрямків економічної політики, передбаченої командою Януковича, голова місії МВФ відзначив корегування фіскальної ситуації та спрямування її на обмеження дефіциту консолідованого бюджету до 5,5 % ВВП у 2010 році і 3,5% у 2011 році заради "неухильного скорочення державного боргу".

"Корегування фіскальної ситуації має бути забезпечене завдяки структурній реформі системи оподаткування і соціального захисту, раціональнішому плануванню витрат в поєднанні із зусиллями, спрямованими на поліпшення адміністрування податків. У бюджеті передбачені додаткові ресурси для забезпечення захисту бідних верств населення", - заявив пан Арванітіс.

Реформи фінансового сектора, за словами голови місії, будуть зосереджені на оздоровленні банківської системи, у тому числі за рахунок забезпечення належного рівня капіталізації банків і посилення незалежності Національного Банку України.

"Реформи паливно-енергетичного комплексу сприятимуть зміцненню газового сектора і поліпшенню фінансового становища компанії Нафтогаз України. Планується зокрема обмежити дефіцит "Нафтогазу" до 1% ВВП у 2010 році та забезпечити його збалансовану фінансову позицію в 2011 році з одночасним захистом найуразливіших груп населення. Реформи у сфері законодавства будуть спрямовані на модернізацію економіки і покращення середовища для підприємницької діяльності, а також відновлення активного економічного зростання в наступні роки", - сказав пан Арванітіс.

Читати: Тігіпко пояснив куди підуть гроші МВФ

Рішення - за Радою директорів

Image caption Рішення про виділення нових кредитів затверджують у цій будівлі у Вашингтоні.

Домовленість, досягнута місією МВФ з офіційним Києвом, набуде чинності лише після затвердження її Радою директорів МВФ.

Очікується, що Рада розгляне це питання наприкінці липня після того, як український парламент змінить закони, що стосуються бюджету і фінансового сектора.

14,9 мільярди доларів, які, можливо отримає Україна, - то на 5 мільярдів доларів менше, ніж нова владна команда під проводом президента Януковича просила у МВФ.

Згідно з законом про бюджет на 2010 рік, цього року на пряме фінансування бюджету планується залучити від МВФ 2 мільярди доларів.

Раніше віце-прем‘єр Сергій Тігіпко, який провадив переговори з МВФ, серед непопулярних заходів, які можуть підштовхнути МВФ до позитивного для України рішення, називав можливе рішення української влади перевести на загальну схему оподаткування підприємців, які нині платять податки за спрощеною схемою.

У разі досягнення домовленості з МВФ, уряд, за словами Тігіпка, розраховує отримати ще 800 мільйонів доларів від Світового Банку на покриття бюджетного дефіциту та фінансування низки інвестиційних проектів у галузі енергозбереження, а також 650 мільйонів євро від Євросоюзу також на фінансування дефіциту державного бюджету.

Восени 2008 року МВФ вирішив виділити Україні 16,4 мільярдів доларів у межах дворічної програми стенд бай.

Уряд Тимошенко встиг отримати три транші (загальна сума 10,4 млрд. доларів).

Четвертий транш на 3,8 мільярда доларів МВФ затримав в очікуванні формування консолідованої позиції української влади у питанні реалізації антикризових дій та ухвалення бюджету на 2010 рік.

Однак попередньому президентові Ющенку та прем’єрові Тимошенко сконсолідувати владу не вдалося, отож місія МВФ повернулась до Києва після обрання президентом Віктора Януковича та формування уряду на чолі з Азаровим.

Як повертати?

Згідно з МВФ, Україна має цього року виплатити Фонду 75 млн. доларів.

2011р. – 148 млн., 2012- 2,4 млрд., 2013р. – 3,5 млрд. і 2014р. – 1,3 млрд. доларів.