"11-річка" в школах: за і проти

Шкільний клас
Image caption Через відпустки вчителі не встигнуть підготуватися до нововведення

Парламент вирішив, що в українських школах не потрібно вчитися 12 років. Депутати підтримали закон, який передбачає повернення до 11-річної системи освіти.

Прихильники такого рішення твердять, що діти були б занадто дорослими на час закінчення школи; опоненти вважають, що депутати зіпсували новий навчальний рік.

Вчитель із Луганська з 30-річним досвідом Михайло Деркач твердить, що чиновники завжди були далекими від реальних потреб освіти, і дорікає, що перед проведенням різноманітних реформ мало радяться із шкільними вчителями. Втім, пан Деркач вважає, що нинішнє рішення є виправданим, хоча й додасть клопоту вчителям і батькам, бо 12-ий рік навчання у школі, на його думку, справді був зайвим.

"Чому? Тому що закінчувати у 18-19 років школу, а потім ВУЗи… І ця 12-річна програма, по суті справи, це та ж 11-річна програма, але розтягнена на 12 років. Оце і весь секрет. Нічого вона абсолютно не дає, на мою думку", - каже вчитель.

Власне, вік дітей називають серед основних причин, чому "одинадцятирічку" повернули. Як розповідає один із авторів законопроекту, депутат від КПУ Катерина Самойлик, "дванадцятирічка" особливо лякала дітей у сільських школах.

"Ми стикнулися з катастрофою, особливо в сільських школах, де по 2-3 учні подали заяви до 10-го класу. Їх лякає якраз "дванадцятирічка". Бо це 18, а то й майже 19 років. А це значить, що багато вже зразу підуть до РАГСу, і це дуже-дуже багато іншого", - розповіла депутат.

Повчитися 12 років ще не встиг ніхто з українських дітей. Цей термін навчання в Україні запровадили у 2001 році. Ті, хто тоді пішли до першого класу, цього року мають іти до десятого.

Не готові ні діти, ні школи

За задумом авторів освітньої реформи 2001 року, зараз українські середні школи мали б уже бути готовими до "дванадцятирічки". Але як констатує депутат від фракцфії НУНС Леся Оробець, вони не встигли підготуватися через брак грошей та адміністративні проблеми.

Втім, пані Оробець критикує рішення парламенту і пояснює це тим, що вчителі до вересня не встигнуть підготуватися до нововведення.

"Вчителі шкіл, завучі, директори шкіл вже пішли у відпустку. І 25 серпня вони повернуться з відпустки без навчальних програм, без підручників. Підручники, що були надруковані, вони не підходять, бо вони були розраховані на "дванадцятирічку". І я підозрюю, що у цьому хаосі якість освіти буде поставлена на останнє місце. І я відверто співчуваю вчителям, яким доведеться підлаштовуватися під нові політичні віяння міністерства", - розповіла пані Оробець.

Депутати парламенту також вирішили, що діти після п’яти років обов’язково мають ходити в садочок. Цей закон набуде чинності після підписання його президентом Януковичем.