Опозиція: влада нищить незалежний суд

феміда

Керівники низки комітетів Верховної Ради, які перебувають в опозиції, критикують ухвалений парламентською коаліцією закон про судоустрій та статус суддів і заявляють, що розпочата панівною коаліцією судова реформа становить серйозну загрозу демократії в Україні, а також основним правам і свободам людини та громадянина.

"Влада в Україні стає все більш авторитарною, антидемократичною і підпорядкованою волі одного політичного клану", - сказано у зверненні керівників парламентських комітетів до українського народу та міжнародної спільноти.

За нову редакцію Закону про судоустрій та статус суддів пізно ввечері 7 липня проголосували 260 депутатів (за мінімально необхідних 226).

Закон зокрема передбачає створення Вищих спеціалізованих судів України для розгляду цивільних і кримінальних справ, зменшення кількості суддів Верховного суду (до 20), обмеження його функцій, ліквідацію військових судів, обов'язкове призначення членами Вищої ради юстиції суддів, обраних безстроково.

Опозиція обіцяє звернутися до Конституційного суду, оскільки вважає, що ціла низка положень того закону суперечить Конституції.

У зверненні до українського народу та міжнародної спільноти опозиційні керівники низки парламентських комітетів Сергій Міщенко, Віктор Швець, Борис Тарасюк, Юрій Кармазін та Олена Шустік заявляють, що тим законом в Україні, фактично, знищено незалежний суд.

"Самосуд" влади

Загрозу демократії опозиція бачить зокрема у створенні в Україні системи вищих спеціалізованих судів по всіх галузях юрисдикції, які звільняються від процесуального професійного контролю з боку Верховного Суду України і мають можливість безкарно, як сказано у зверненні, "творити своє правосуддя, нехтуючи вимогами законодавства, принципами законності, об'єктивності і справедливості".

Те, що рішення вищих спеціалізованих судів є остаточними і не підлягають оскарженню, а також те, що Верховний Суд позбавлено права їх переглядати, опозиційні депутати називають вигідним чинній владі та бачать у тому наступ на засадничі конституційні права громадян України.

"Громадянин, отримавши на руки рішення Вищого спеціалізованого суду, навіть неправосудне і незаконне, не буде мати можливості оскаржити його у Верховному Суді України, який згідно зі статтею 125 Конституції України є найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції".

Не допустити ухвалення закону у тому вигляді намагалися автори поправок до проекту. Проте із 1724 поправок панівна коаліція розглянула лише третину, знехтувавши, на думку опозиції, конституційнимим правами депутатів.

Автори звернення до народу та світової спільноти нагадують, що розгляд законопроекту відбувався, на їх думку, з грубими порушеннями регламенту – у напівпорожній залі парламенту.

Водночас депутати від опозиції визнають, що дві опозиційні фракції (БЮТ та НУНС) самі демонстративно на знак протесту перед голосуванням вийшли із сесійної зали.