Білорусі цікава нафта з "Одеса-Броди"

Нафтопровід
Image caption Українські нафтопроводи можуть прийняти венесуельську нафту. Якщо її буде багато.

Українські експерти не виключають можливості постачання трубопроводом Одеса-Броди венесуельської нафти для потреб Білорусі.

Коментарі з’явились з нагоди підписання у понеділок міжурядової угоди про транспортування нафти через територію України до Білорусі.

За словами президента Київського міжнародного енергетичного клубу Олександра Тодійчука, білоруська сторона звернулась до української з проханням прокачувати венесуельську нафту трубопроводом, бо це дешевше і може забезпечити більші обсяги транспортування.

Однак він вважає, що офіційний Київ зайняв вичікувальну позицію, і питання транзиту венесуельськоїї нафти перейшло у політичну площину.

Наприкінці червня заступник міністра палива і енергетики Ігор Кірюшин заявив, що Україна має намір перевести нафтопровід Одеса-Броди в аверсний режим до 2013 року, додавши, що у переговорах з цього питання бере активну участь білоруська компанія "Белнафтохім".

Він також висловив сподівання, що Росія не буде проти цих намірів.

Російський експерт: аверс-дурість

Російський фахівець і керівник приватної консалтингової фірми у сфері енергетики Костянтин Симонов у інтерв’ю мас-медіа заявив, що без участі Росії проект використання труби в напрямку на Броди "ніхто не підтримає".

Він вважає, що "розвертати трубу – це дурість".

Адже на його думку, Білорусі не потрібні заявлені мільйони тонн венесуельської нафти, і тому частину сировини потрібно буде продавати Польщі. Для цього ж треба добудовувати частину трубопроводу до Польщі.

Політико-економічне питання

Володимир Саприкін, директор енергетичних програм фонду імені Разумкова, в інтерв'ю білоруському виданню заявив, що Білорусь іще не завершила переговори з Росією стосовно цін і тарифів на нафту у рамках єдиного митного союзу.

Він не виключив послаблень для Білорусі, на які ще може піти Москва і які зробили би транспортування венесуельської нафти невигідним.

Однак пан Саприкін вважає, що в разі, коли Венесуела дійсно буде постачати до десяти мільйонів тонн нафти, то заради такого великого обсягу можна задіяти трубопровід.

"Одеса-Броди" задля цього можна добудувати до Білорусі, або ж використовувати нині діючий трубопровід до Мозиря.

"Але задля цього треба все ж таки переглядати двосторонні контракти, російсько-білоруські і російсько-українські", вважає пан Саприкін.

Скільки це коштує?

Мінськ зацікавлений у здешевшанні нафти, яку отримує з Венесуели.

Російські ЗМІ уже повідомили, що на українсько-білоруських переговорах у Києві у понеділок уже досягнуто домовленості про зниження транзитних розцінок за транспортування нафти залізницями двох країн.

Білоруське інформагентство АФН повідомляє, що перша партія венесуельської нафти коштувала Мінську 656 доларів за тонну. Це дані Національного статистичного комітету Білорусі.

У травні Білорусь отримала майже 80 тисяч тонн венесуельської нафти.

Тим часом у січні-травні Мінськ отримав більше п'яти мільйонів тонн нафти з Росії. Її ціна, залежно від нарахованого мита, коливалась від 394 до майже 650 доларів за тонну.

Водночас Національний статистичний комітет Білорусі повідомив, що закупки російської нафти з початку року зменшились більш ніж на 41%, адже Росія значно підняла свої ціни порівняно з минулорічними.

Реверс-аверс

Image caption Президенти Уґо Чавес і Аляксандр Лукашенка порозумілися щодо нафти

Хоча нафтопровід "Одеса-Броди" будувався для забезпечення прокачування нафти через одеський порт до Європи, від 2004 року він використовується у реверсному режимі, подаючи російську нафту до Одеси.

З точки зору експертів існує технічна можливість прокачувати нафту з Одеси до Бродів (Львівська область), і звідти нафтопроводом до білоруського Мозиря, де її використовують на нафтопереробному заводі.

Тепер венесуельська нафта надходить танкерами до Одеси, і звідти подається до Мозирського НПЗ залізницею.

Крім того Білорусь вивчає можливість постачання нафти через естонський порт, що значно скорочує відстань, на яку перевозитимуть нафту. Перший танкер очікують у порті Мууга уже за кілька днів.

Згідно з домовленостями президентів Білорусі Олександра Лукашенка й Венесуели Уґо Чавеса, Мінськ планує купити у Каракаса чотири мільйони тонн нафти в 2010 році і десять - у 2011 році.