Уряд хоче штрафів від боржників ЖКГ

Прем’єр-міністр Азаров на засіданні уряду в середу сказав, що за несплату боргів підприємств теплокомуненерго за газ та електрику відповідатимуть особисто голови обласних державних адміністрацій.

Він наголосив, що українські теплокомуненерго не сплатили за більш ніж половину спожитого газу, вартість якого обрахована ще за старими тарифами. За словами пана Азарова, це свідчить про те, наскільки відповідального місцеві керівники ставляться до цієї проблеми.

"Я поставив питання однозначно: у 2011 рік країна перейде без боргів. Я вимагаю, щоб особисто голови обласних державних адміністрацій відповідали за стовідсоткове погашення боргів і за поточну плату", - сказав голова уряду.

Пан Азаров також доручив міністерству з питань житлово-комунального господарства за два з половиною місяці, які залишилися до початку опалювального сезону, виправити ситуацію із якістю комунальних послуг.

Повернення у дев'яності

Кабінет міністрів також вніс на розгляд Верховної Ради законопроект, де пропонується з початку наступного року запровадити пеню для тих, хто невчасно сплачує за житлово-комунальні послуги.

Урядовці пропонують внести зміни до закону "Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги". Зокрема усунути першу статтю, яка забороняла стягувати пеню за несвоєчасну сплату квартирної плати та житлово-комунальних послуг. А змінами до другої статті закону урядовці пропонують запровадити пеню вже з першого січня 2011 року.

Автори законопроекту у пояснювальній записці пишуть, що відсутність санкцій за несплату тарифів призвела до величезних боргів перед підприємствами ЖКГ. Ті, своєю чергою, не отримуючи ці гроші, не можуть ані змусити людей платити, ані зменшити власні борги за спожиті ресурси.

Раніше Кабінет міністрів скасував постанову попереднього уряду Юлії Тимошенко, яка забороняла підвищення цін на газ в 2010 році.

Image caption Українці зустріли підвищення тарифів протестами

У середині липня Національна комісія регулювання електроенергетики вирішила з 1 серпня на 50% збільшити ціни на природний газ для населення і ціну газу для підприємств теплоенергетики, які забезпечують тепло та гарячу воду.

"Порушниця" Монтян

Частина українців мають значні заборгованості за комунальні послуги, однак свою відмову платити ЖЕКам вони пояснюють серйозними причинами.

Адвокат Тетяна Монтян в ефірі програми "Добрий вечір з Лондона" розповіла, що не сплачує за платіжками за воду та газ, які їй надає ЖЕК, і не вважає, що цим порушує закон: "Але якщо б зі мною належним чином врегулювали стосунки постачальники різноманітних комунальних послуг, то я б платила. Але я не бажаю платити невідомо кому і невідомо за що".

За словами пані Монтян, її будинок обслуговує приватний ЖЕК, який належить депутату від Партії регіонів. "Йому нічого не заважає укласти зі мною договірні стосунки так, щоб це задовольняло обидві сторони", - розповіла адвокат. Вона певна, що власник ЖЕКа, якби потребував її грошей, то надавав би їй інформацію про те, яка частка її квартири у загальній вартості утримання її будинку.

При цьому пані Монтян наголосила, що ситуація з постачанням електроенергії зовсім інша, аніж з водою та газом, бо її надає "Київенерго", з яким укладений окремий договір, а якість надання цієї послуги можна контролювати лічильником.

Адвокат розповіла, що справно платила б і за воду, якби мала угоду з "Київводоканалом" і при цьому платила б за кубометри води, незалежно від її температури. "Ви ж розумієте, що водоканал постачає нам просто воду, а що ми з нею робимо – нагріваємо чи заморожуємо – це вже наші проблеми. Але з нас чомусь стягують за гарячу воду, чомусь ЖЕКу, в кубометрах". Схожа ситуація, за словами пані Монтян, склалася і з опаленням, плату за яке обраховують, виходячи з площі квартири, а не відповідно до "лічильника калорій".