Янукович хоче довершити те, що почав Ющенко

Президент Янукович хоче поновити перемовини з Європейським Союзом про створення зони вільної торгівлі. Розблокувати переговорний процес довкола того питання президент доручив прем‘єр-міністрові Миколі Азарову. А той якраз пішов у відпустку. До 20 серпня.

Image caption Головний виконавець президентського доручення про торгівлю з ЄС наразі у відпустці

Згідно з дорученням, уряд має підготувати подати на розгляд президентові узгоджену, консолідовану позицію української сторони, направлену на розблокування переговорного процесу з ЄС щодо створення зони вільної торгівлі. Раніше Янукович неодноразово заявляв, що розраховує на підписання угоди з Євросоюзом вже 2010 року.

Переговори щодо укладення угоди про зону вільної торгівлі між ЄС та Україною розпочали у лютому 2008 року президент Ющенко та комісар ЄС Мендельсон після завершення процесу вступу України до СОТ. Членство в тій організації було необхідною передумовою початку перемовин щодо Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС. Планувалося, що угода охопить широкий спектр пов'язаних із торгівлею питань, а її метою стане усунення перепон для торгівлі між Україною та країнами-членами ЄС.

За президентства Ющенка було проведено 9 раундів переговорів ЄС з Україною стосовно цієї угоди.

У лютому 2010 року після перемоги на президентських виборах Януковича представники ЄС нагадали, що Україні необхідно якнайшвидше успішно завершити переговори про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, оскільки, за словами Посла ФРН до України Ганса-Юрґена Гаймзьота, "для всебічної модернізації Україні потрібно ставати більш відкритою для зовнішнього світу. Я твердо переконаний: майбутній шлях України залишається європейським, адже йому немає альтернативи. Цей шлях було вибрано тому, що люди так хочуть, і тому, що цього також потребує модернізація країни. …наближення до Європейського співтовариства поставить перед Україною чимало завдань, а мені здається, що це мало хто чітко усвідомлює", - сказав посол ФРН в інтерв‘ю "Дзеркалу тижня".

Однак за президентства Януковича переговори з ЄС уповільнилися, а причиною того уповільнення прем‘єр Азаров назвав у червні 2010 року низку спірних питань, які не можуть узгодити експерти з обох сторін.

Image caption Янукович хоче довершити те, що почав Ющенко

Відповідаючи на питання журналіста про те, коли ж буде створена зона вільної торгівлі з ЄС, прем'єр сказав: "Поки що на рівні експертів сталося гальмування (переговорів). І саме тому ми значну увагу надали тому, як зрушити з мертвої точки ті спірні питання, які виникли на рівні експертів. І єврокомісар з питань розширення пан Фюле, і я запропонували винести це питання на вищий рівень, ніж рівень експертів. Це з одного боку. З іншої - інтенсифікувати діалог з тими країнами, які мають принципову позицію. Кожна країна має свою позицію. Ми - проукраїнську. А Франція, наприклад, - профранцузьку. Головні питання, звичайно, виникають у сфері агропромислового комплексу. Україна робить багато сільськогосподарської продукції найвищої якості. Якість нашого зерна і інших продуктів набагато вища, ніж в Європі, повірте", - сказав український прем‘єр, коментуючи спірні моменти переговорів.

Поки уряд за дорученням президента,можливо, готується до поновлення дискусій, експерти в Україні кажуть, що від зони вільної торгівлі з ЄС виграє українська металургія і програє село, бо європейський сільськогосподарський ринок вже перевантажений. Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Жовква сказав в інтерв‘ю Газеті по-українськи, що в разі вступу України до зоно вільної торгівлі з ЄС їй доведеться скорочувати велику частину фермерських господарств.

"Після входження до ЗВТ страждали сільські господарства навіть потужних європейських країн, оскільки європейський сільгоспринок перевантажений. Уявіть, якщо туди увійде ще й Україна зі своїм потужним аграрним ринком", - сказав експерт, додавши, що також можуть постраждати споріднені до сільськогосподарської харчові галузі і виноробство. Ці галузі постраждають також через санітарні і фітосанітарні норми ЄС.

"Це одна з тем, на якій Україна зупинилася на переговорах. Ми ніяк не можемо погодити ці нормативи. Наші норми абсолютно відрізняються від стандартів Європейського Союзу. До того ж ветеринари стверджують, що наші вимоги навіть жорсткіші. Але у Європи їх більше. Вони перевіряють продукти за іншими показниками. Держпоживстандарт впроваджує європейську систему стандартизації дуже повільно. Думаю, що перед вступом до ЗВТ, наші галузі могли б впровадити європейські норми у тестовому режимі, щоб адаптуватися до системи", - пише Газета по-українськи.

Новини на цю ж тему